۱۴ شهریور ۱۴۰۲ | 02:03
کد خبر : 138645

رئیس کل بیمه مرکزی خبر داد:

رشد ۶۲ درصد فروش صنعت بیمه در ۴ ماهه ۱۴۰۲

رییس کل بیمه مرکزی گفت: در چهارماهه نخست امسال صنعت بیمه ۸۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان فروش داشت که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.‌

به گزارش برداشت روز، «مجید بهزادپور» در نشست خبری به مناسبت هفته دولت ضمن ارائه گزارشی از عملکرد صنعت بیمه طی سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲، گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور صنعت بیمه در سال گذشته ۱۷۵ هزار میلیارد تومان فروش داشت که در مقایسه با سال قبل از آن ۵۰ درصد رشد داشت و فروش صنعت بیمه در چهارماهه نخست امسال برابر ۸۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بود.‌

وی افزود: سال گذشته ۷۴ میلیون و ۱۰۰ هزار بیمه نامه صادر شد که در مقایسه با سال قبل از آن ۳۱ درصد رشد داشت همچنین در چهار ماهه ابتدای امسال ۲۲ میلیون و ۱۰۰ هزار فقره بیمه نامه صادر شد که رشد ۵.۷ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل داشت.‌

رییس کل بیمه مرکزی اضافه کرد: سال ۱۴۰۱ در مجموع ۶۹ میلیون فقره خسارت پرداخت شد که نسبت به سال قبل از آن ۲۶ درصد رشد داشت و چهار ماه ابتدای امسال پرداخت خسارت ۸.۴ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت داشت و می‌توان گفت در این مدت ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار فقره خسارت پرداخت شد البته باید توجه داشت خسارت‌های پرداختی در پایان سال بیشتر است.

بهزادپور درباره حق بیمه و پرداخت خسارت در بخش غیردولتی گفت: سال گذشته حق بیمه و سهم پرداخت خسارت در بخش غیردولتی به ترتیب ۷۲.۹ درصد و ۷۰.۶ درصد رشد داشت و این شاخص‌ها در چهار ماهه امسال ۷۹.۱ درصد و ۷۶ درصد افزایش یافت.

وی بیان کرد: سرانه حق بیمه در سال ۱۴۰۰ برابر یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و در سال ۱۴۰۱ معادل ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود و در گزارشات بین المللی سرانه حق بیمه ۷۰ دلار است.

رییس کل بیمه مرکزی با اشاره به این که سرمایه‌گذاری در صنعت بیمه افزایشی بود، گفت: در سال ۱۴۰۰ سرمایه‌گذاری در صنعت بیمه ۸۹ همت و در سال بعد از آن به ۱۲۲ همت رسید و ۳۵ درصد رشد داشت.

به گفته وی در دهه ۹۰ تنها چهار شرکت تاسیس شد و در سال ۱۴۰۱ در مجموع ۶ شرکت تاسیس شد و تعداد نمایندگان از ۹۴ هزار به ۱۰۰ هزار نفر و تعداد ارزیابان به ۲ هزار و ۵۵۷ نفر رسید.

رییس کل بیمه مرکزی تاکید کرد: سال گذشته سیاست‌گذاری صنعت بیمه در حوزه سرمایه‌گذاری همسو با اولویت‌های دولت و شرایط اقتصادی بود و برخی از پروژه‌هایی که در سال‌های گذشته به بهره‌برداری نرسیده بود فعال شد.‌

وی افزود: کروکی انلاین یکی از سرمایه‌گذاری‌های صنعت بیمه بود که به اتمام رسید و در اختیار پلیس قرار گرفت و پس از تست تجهیزات و تکمیل رونمایی می‌شود.

بهزادپور گفت: بیمه تکافل یکی از سرمایه‌گذاری‌های مهم صنعت بیمه است که سال‌ها بلاتکلیف مانده بود و با تأسیس شورای فقهی بیمه محصول تعریف شد و به چهار شرکت ارایه کردیم و شرکت‌های دیگر به ترتیب اضافه می‌شوند.

وی با اشاره به ازسرگیری روابط با کشورهای مختلف گفت: با از سرگیری روابط با کشورها و گروه‌های مختلف همچون شانگهای و بریکس شرکت‌های مشترک بیمه‌ای با اعضای این گروه‌ها تاسیس شد و در ۶ ماه گذشته با ۱۱ کشور تفاهم نامه امضا شد.‌

رییس کل بیمه مرکزی در ادامه گفت: امسال پرداخت دیه ۵۰ درصد رشد داشت و این افزایش باعث افزایش حق بیمه و بیمه شخص ثالث شد البته باید بگویم که در بحث درمان شرکت‌های بیکخ زیان ده هستند اما چون مورد توجه مردم است خدمات رسانی انجام می‌شود و سودآوری شرکت‌ها باید در رشته های دیگر باشد.‌

بهزادپور درباره بدهکاران صنعت بیمه گفت: بدهی به این صنعت به دو بخش بدهی جاری و تعهدات سال گذشته مربوط می‌شود و در واقعی نیمی از بدهی‌ها، بدهی جاری است.

وی افزود: براین اساس ذخیره‌گیری را برای تمام شرکت‌ها تکلیف کردیم و باید تاکید کنم که این بدهی مشکل خاصی برای بیمه‌گذاران ایجاد نمی‌کند.