۲۹ تیر ۱۴۰۱ | 21:54
کد خبر : 97963

ثبت نام خودرو | حواشی ثبت نام خودرو | سامانه ثبت نام خودرو

اعلام نتایج ثبت نام خودرو کی انجام می شود؟ | مهلت ثبت نام به پایان رسید

ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه به اتمام رسیده است. اکنون باید دید زمان اعلام نتایج کی خواهد بود.

به گزارش برداشت روز، ثبت نام خودرو به پایان رسیده است. ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه خودرو تمام شد. اعلام نتایج مرحله دوم ثبت نام خودرو کی انجام می شود؟ ثبت نام خودرو چه خودروهایی را شامل می شود؟

مرحله دوم ثبت‌نام خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ساعت ۱۷ روز گذشته، سه‌شنبه ۲۸ تیرماه به پایان رسید.

شنبه ۲۵ تیرماه مرحله دوم ثبت‌نام خودرو در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو به مدت سه روز آغاز و تا ساعت ۱۷ سه‌شنبه ۲۸ تیرماه انجام شد.

در این مرحله حدود ۷۶ هزار و ۷۰۰ خودرو توسط خودروسازان عرضه شد. نتایج قرعه‌کشی هم حداکثر تا یک هفته اعلام می‌شود زمان‌بر بودن اعلام نتایج به این دلیل است که تطبیق اطلاعات و داده‌های ثبت‌نام کنندگان با طرح جوانی جمعیت و کنترل واجدان شرایط باید انجام شود.

متقاضیان در مرحله دوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه می‌توانستند با مراجعه به صفحه اصلی سامانه sale.iranecar.com و مشاهده لیست خودروهای قابل عرضه، اقدام به ثبت درخواست کنند.

بنابر اعلام سخنگوی وزارت صمت تا ساعت ۱۵ امروز (۲۸ تیر ماه) ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند.

طرح جوانی جمعیت خودرو چیست؟ | چه کسانی کمک بلاعوض ۲۰۰ میلیونی می‌گیرند

سال گذشته بود که قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در مجلس تصویب شد. قانونی که امتیازاتی را برای خانوارهای دارای فرزند در نظر می‌گرفت.

پیرو این قانون، ایران خودرو و پس از آن سایپا اعلام کردند به مادران دارای دو فرزند و بیشتر خودروی بدون قرعه‌کشی می‌دهند. البته مشروط به اینکه فرزند دوم بعد از تاریخ ۱۹ آبان ۱۴۰۰ به دنیا آمده باشد.

حالا دومین مرحله تخصیص خودرو بر اساس طرح جوانی جمعیت در حال اجراست. در این طرح، مادران باید وارد سامانه یکپارچه تخصیص خودرو شوند و ثبت‌نام کنند.

پیش از این اعلام شده بود که مادران دارای دو فرزند بر اساس این طرح بدون قرعه‌کشی خودرو می‌گیرند و این افراد سهمیه جداگانه دارند. اما در طرح جدید اگر تعداد متقاضیان بیشتر از ظرفیت ثبت‌نام باشد، قرعه‌کشی انجام می‌شود اما اگر تعداد متقاضیان کمتر باشد باشد، تخصیص خودرو بدون قرعه‌کشی است.

کدام خودروها به مادران واگذار می‌شود؟

در این طرح قرار است ۸ مدل خودرو پیش‌فروش شود. موعد تحویل این خودروها ۱۲ ماهه است و اختلاف برخی از این خودروها در بازار با کارخانه به ۲۰۰ میلیون تومان هم می‌رسد.

جدول زیر اسامی و قیمت خودروهایی است که در طرح جوانی جمعیت تخصیص داده می‌شود.

خودروهایی که در طرح جوانی جمعیت خودرو تخصیص داده می‌شود عبارتند از پژو ۲۰۶ هاچ‌بک سقف شیشه‌ای، پژو آی ۲۰۷ دستی سقف شیشه‌ای، پژو ۲۰۷i اتوماتیک ۶ سرعته، پژو پارس سال سفارشی‌(ELX)، سورن پلاس، دناپلاس توربو شارژ اتوماتیک و دناپلاس توربو شارژ دستی.

نکته قابل توجه اختلاف زیاد قیمت کارخانه و بازار این خودروهاست. آن هم در شرایطی که خودروسازان مدعی زیان ۸۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی هستند.

به عبارتی می‌توان گفت ایران خودرو در طرح جدید خود حدود ۲۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به مادران دارای فرزند می‌کند. کمک بلاعوضی که نصیب دیگران نمی‌شود.

منبع: تجارت نیوز