۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ | 20:56
کد خبر : 90030

کتاب طراحی راکتور شیمیایی منتشر شد

کتاب طراحی راکتور شیمیایی با ترجمه دکتر اورمزد دهقانی خلد و حمایت شرکت پتروشیمی جم منتشر شد.

به گزارش برداشت روز، کتاب تخصصی طراحی راکتور شیمیایی اثر پیتر هریوت(Peter Harriott) به کوشش اورمزد دهقانی خلد، رئیس بهره‌برداری الفین شرکت پتروشیمی جم در ۱۰ فصل و ۴۵۶ صفحه، ترجمه و با حمایت شرکت پتروشیمی جم منتشر شد.

از آنجایی که امروزه جهت دستیابی به بهترین محاسبات نیاز به مراجع به روز و دقیقی لازم است که بتوان به‌وسیله آن بهترین شناخت از پدیده‌های علمی را به دست آورد کتاب پیش رو ترجمه و تنظیم شد.

یکی از مهم‌ترین خصوصیات این کتاب استفاده از مثال‌های کاربردی و مفید در کنار توضیح روان مفاهیم است که در کنار هم بهترین گردآوری موجود را ایجاد کرده است. همچنین توجه به اهمیت راکتورهای متفاوت و فازهای مختلف واکنش‌دهنده‌ها در صنایع مختلف شیمیایی در این نوشتار به شکل مناسبی فصل‌بندی و شرح داده ‌شده است. توجه به تأثیر پارامترهای مختلف بر سرعت واکنش‌های شیمیایی و تفاوت در نوع الگوی مختلف سیالات در راکتورهای مختلف (راکتور حبابی، چکان بستر، بستر متحرک و بستر ثابت) در فصل‌های مختلف کتاب به تفسیر جهت آموزش دانشجویان و متخصصان بخش صنعت مهندسی شیمی ارائه ‌شده است. تأثیر انتقال حرارت و جرم و الگوی جریان غیر ایده‌آل در کنار تأثیر نفوذ داخلی و خارجی بر ضریب تبدیل و انتخاب پذیری جهت راکتورهای صنعتی را می‌توان در فصل‌هایی از کتاب مورد مطالعه قرار داد.

از دیگر امتیازات مهم این کتاب ارتباط مفاهیم مورد استفاده در محاسبات سنتیکی با استفاده از راکتورهای صنعتی است که در این کتاب به‌خوبی قابل حصول است. رویکرد نویسنده با توجه به تجربیات ارزشمند مرتبط، باعث شده این کتاب چشم‌انداز مناسبی از این منظر ارائه دهد.

با توجه به موارد ارائه‌ شده امیدواریم این کتاب به‌عنوان یکی از مراجع مهم مهندسی شیمی مورد استفاده طیف وسیعی از خوانندگان این حوزه قرار گیرد.

گفتنی است پیش از این:

کتاب‌ راهنمای پلی اتیلن “دو جلدی”

کتاب‌ کاربرد عملی تکنیک کروماتوگرافی گاز در صنایع پتروشیمی

کتاب‌ بررسی تاثیر افزودنی‌ها بر تشکیل کُک

کتاب تخصصی اقتصاد پتروشیمی “انتخاب تکنولوژی در دنیای احاطه شده از کربن”

کتاب تخصصی روش‌های نیترات‌زدایی از آب آشامیدنی و پساب صنعتی

توسط متخصصان پتروشیمی جم به زیور طبع آراسته شده است.

روابط عمومی پتروشیمی جم