۳۰ فروردین ۱۴۰۱ | 21:21
کد خبر : 88389

“وپاسار” نماد رشد و توسعه در بازار سرمایه

بانک پاسارگاد از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را در ایران آغاز کرده است و از مردادماه سال 1390 با نماد "وپاسار" در فهرست بورس اوراق‌بهادار تهران قرار گرفته‌است و از ابتدای شروع فعالیت خود همواره عملکرد درخشانی در میان بانک‌های خصوصی ایران از خود نشان داده است.

به گزارش برداشت روز، ؛ در ادامه به بررسی عملکرد۹ماهه بانک پاسارگاد می‌پردازیم.

بانک پاسارگاد (نماد وپاسار) در ۹ ماه اول سال۱۴۰۰ به سود خالص ۶،۶۳۶ میلیارد تومانی رسید (۱،۰۱۳ ریال به ازای هر سهم) که ۴۶% بیش از مدت مشابه گذشته بوده است.

هم‌چنین این بانک در این مدت، حدود ۲۸،۷۱۶ میلیارد تومان درآمد از تسهیلات داشته که ۸۷% بیش از مدت مشابه سال گذشته بوده است.

هم‌چنین مبلغ ۱۹،۷۳۰ میلیارد تومان بابت سود سپرده‌ها پرداخت کرده است که ۷۶% بیش از مدت مشابه سال گذشته بوده است.

جمع درآمدهای عملیاتی ۹ماهه سال جاری بانک پاسارگاد با افزایش ۳۰درصدی به ۱۰،۱۸۰ میلیارد تومان رسیده است.

خالص سود سرمایه‌گذاری‌های بانک در این ۹ ماه حدود ۴۳ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییری نداشته است.

اما نکته قابل توجه در صورت مالی ۹ماهه بانک پاسارگاد، تمرکز بیشتر بر روی خالص درآمدهای کارمزد بوده که این درآمدها نسبت به سال قبل افزایش ۵۹درصدی داشته و به ۱،۵۷۵میلیارد تومان رسیده است. به عبارتی ۱۵درصد از درآمدهای عملیاتی بانک پاسارگاد از محل کارمزد است. مانده موجودی نقد بانک پاسارگاد هم با افزایش ۶۳درصدی نسبت به سال قبل به ۴۳.۹۸۵ میلیارد تومان رسیده است. حاشیه سود خالص وپاسار در صورت مالی ۹ ماهه به ۶۵درصد رسیده که ۷درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

ترکیب سپرده‌ها:

ترکیب سپرده‌های بانک طی دوره ۹ ماهه سال ۱۴۰۰ جاری به شرح نمودار زیر است:

عملکرد ماهانه بانک:

بانک پاسارگاد در اسفند ماه و در دروه ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰ تراز مثبت و عالی ثبت کرده است.

بانک پاسارگاد در عملکرد ۱۲ ماهه منتهی به اسفند ماه، حدود ۳۸،۳۶۰ میلیارد تومان درآمد از تسهیلات اعطایی خود کسب نمود. هم چنین جمع سود اعطا شده به سپرده های سرمایه گذاری شده در این بانک به ۲۶،۶۱۵ میلیارد تومان رسید.

هم‌چنین تراز این بانک در اسفندماه ۱،۰۹۶ میلیارد تومان و در ۱۲ ماهه ۱۱،۷۴۵ میلیارد تومان مثبت بوده است.

بنظر رشد تراز عملیاتی بانک‎‌ها در ۱۲ ماه گذشته و بحث سود تسعیر ارز موجب خوش‌بینی فعالان به صورت‎های مالی ۱۲ ماهه بانک‌ها شده است. در بین ۷ بانک پذیرفته شده در بورس‌ها وپاسار پس از وبملت بیشترین رشد تراز عملیاتی در مقایسه با سال ۹۹ را به ثبت رسانده‌ است.

در نمودار زیر روند مربوط به درآمد تسهیلات اعطایی، سود سپرده‌ها و تراز عملیاتی بانک در طی دوره ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰ نشان داده شده است:

آخرین قیمت سهم در حدود ۸٫۸۳۰ ریال است و در یک ماه گذشته نزدیک به ۱۱درصد رشد داشته است.

 

نبض بورس

 

♦️ تلاش میکنیم با اتکاء به دانش و تجربه 14 ساله خود در بورس سهام ایران بهترین پورتفو را پیشنهاد و سودآورترین سهام را برای شما تحلیل و تشریح کنیم.

جویندگان سهام طلایی

https://t.me/GoldenStockQuesters

لباس کار صنعتی‌ | تجارتخانه آراد برندینگ