۲۹ فروردین ۱۴۰۱ | 21:49
کد خبر : 88214

سال گذشته در فرابورس رقم خورد؛

رشد ۶۳ درصدی تعداد صندوق‌های قابل معامله در فرابورس

عارف علیقلی‌پور مدیر نهادهای مالی و نوآوری فرابورس ایران از رشد 45 درصدی تعداد انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری پذیرش‌شده در فرابورس در سال گذشته خبر داد.

به گزارش برداشت روز، به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، عارف علیقلی‌پور همچنین از رشد ۴۵ درصدی تعداد انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری پذیرش‌شده در فرابورس در سال گذشته خبر داد.

توسعه هم‌زمان انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری

مدیر نهادهای مالی و نوآوری فرابورس ایران با تاکید بر توسعه هم‌زمانETF ها با سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری را در سال گذشته عنوان کرد: در این مدت اولین صندوق در صندوق قابل معامله بازار سرمایه کشور در فرابورس پذیره‌نویسی شد، همچنین پذیره‌نویسی بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی، پذیره‌نویسی اولین صندوق جسورانه حوزه فرهنگ و صنایع خلاق و پذیره‌نویسی دو صندوق قابل معامله با درآمد ثابت نوع دوم، گوشه‌ای از توسعه ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در سال گذشته بوده‌اند.

نگاهی به آمار معاملات ETF ها

او در ادامه به آمار معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در فرابورس ایران در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و ادامه داد: در این مدت بیش از ۱۱۳ هزار میلیارد تومان ارزش معاملات این صندوق‌ها در نتیجه معاملات ثانویه و پذیره‌نویسی بوده که در نتیجه معاملاتی به حجم ۷۲ میلیارد واحد رقم خورده است.

رشد حجم و ارزش معاملات

مدیر نهادهای مالی و نوآوری فرابورس با تأکید بر اینکه طی سالی که گذشت ارزش معاملات صندوق‌ها نسبت به سال ۱۳۹۹، بیش از ۲۵ درصد و حجم معاملات آن‌ها ۵۰ درصد افزایش یافت، تصریح کرد: بررسی معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله فرابورس به تفکیک نوع معاملات نشان می‌دهد معاملات خرد واحدهای این صندوق‌ها از رونق زیادی برخوردار بوده، به‌طوری‌که در مدت مورد بررسی ۳۵ میلیارد و ۲۹۴ میلیون و ۲۲۲ واحد صندوق‌های قابل معامله به ارزش بیش از ۸۰ هزار میلیارد تومان دادوستد شده است.

بررسی معاملات صندوق‌ها به تفکیک

به گفته وی ارزش معاملات خرد صندوق‌ها در پایان اسفند ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ۴۸ درصد و حجم معاملات آن‌ها ۵۸ درصد رشد داشته است.

وی معاملات بلوکیETF ها را موردتوجه قرار داد و گفت: در بخش معاملات بلوکی ETFها نیز شاهد رشد قابل‌توجهی در حجم و ارزش معاملات هستیم به طوری که در سال گذشته ۱۹میلیارد و ۴۹۵ میلیون واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری به ارزش بیش از ۱۹ هزار میلیارد تومان معاملات بلوکی ETFها در فرابورس ایران انجام شده که بیش از ۵۹۲ درصد افزایش حجم و ارزش را در پایان اسفندماه سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ نشان می‌دهد.

علیقلی‌پور در پایان به معاملات عمده صندوق‌ها اشاره کرد و گفت: نگاهی به معاملات عمده صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در فرابورس نیز نشان می‌دهد در این مدت ۱۷ میلیارد و ۲۸۹ میلیون واحد به ارزش ۳۳ هزار میلیارد تومان مجموع معاملات عمده صندوق‌های سرمایه‌گذاری بوده که که افزایش ۲۷۹ درصدی در حجم و ۲۱۲ درصدی در ارزش معاملات را نشان می‌دهد.

♦️ تلاش میکنیم با اتکاء به دانش و تجربه 14 ساله خود در بورس سهام ایران بهترین پورتفو را پیشنهاد و سودآورترین سهام را برای شما تحلیل و تشریح کنیم.

جویندگان سهام طلایی

https://t.me/GoldenStockQuesters

لباس کار صنعتی‌ | تجارتخانه آراد برندینگ