۲۷ فروردین ۱۴۰۱ | 21:32
کد خبر : 87961

در اطلاعیه‌ای اعلام شد؛

کاهش ۱۸۰۰ میلیارد تومانی سود سهامداران فملی با وضع عوارض صادراتی پلکانی

شرکت ملی صنایع مس ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد وضع عوارض صادراتی پلکانی، با فرض حفظ قیمت‌های کنونی، ماهانه ۱۵۱ میلیارد تومان از سود سهامداران شرکت می‌کاهد.

به گزارش برداشت روز، به نقل از ایراسین، شرکت ملی صنایع مس ایران که با نماد فملی در بازار سرمایه معامله‌ می‌شود، با انتشار اطلاعیه‌ای به منظور شفاف‌سازی اعلام کرد: به استناد ماده ۲ مکرر ۳ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان به اطلاع می‌رساند پیرو اخبار منتشر شده در پایگاه خبری وزارت صمت مبنی بر وضع تعرفه بر مس کاتد جهت اخذ عوارض صادراتی به استحضار می‌رساند درصورت اعمال عوارض مذکور با حفظ قیمت‌های کنونی، ماهانه ۱۵۱ میلیارد تومان از سود سهامداران شرکت، کاهش خواهد یافت.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: در صورت وقوع هرگونه رویداد با اهمیت، مراتب مطابق مفاد ماده ۱۳ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان افشا می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایراسین، بیستم فروردین‌ماه سال جاری وزارت صمت طی نامه‌ای، از اعمال عوارض صادراتی بر محصولات زنجیره فولاد و برخی مواد معدنی و فلزات اساسی خبر داد. این اقدام دولت، اعتراض فعالان و مسئولان عرصه‌های مرتبط را به دنبال داشت.

بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد در بخشی از نامه خود به وزیر صمت تصریح کرد:« این اقدام چنین تداعی می‌کند که هدف اصلی از وضع عوارض صادراتی، صرفا کسب درآمد از منافع تولیدکنندگان است. تبعات نامطلوب این اقدام بر بازار سرمایه که بیش از ۵۰ درصد آن در اختیار سهامداران شرکت‌های فولادی، معدنی و پتروشیمی است، بسیار منفی برآورد می‌شود. نمونه آن هم سقوط شدید ۳۳ هزار واحدی شاخص بورس اوراق بهادار فقط در تاریخ ۲۳ فروردین ماه سال جاری یعنی یک روز پس از انتشار نامه صدرالاشاره، است.»

این در حالی است که مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت:« با توجه به نامه معاون‌ اول رئیس‌جمهوری، دستورالعمل وضع عوارض برای صادرات برخی کالاها در شرایط اضطراری به موجب ماده ۳ بند ۶ مصوبه شصت و ششمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به تصویب رئیس‌جمهوری رسیده و برای اجرا، ابلاغ و اعلام شده است.»

لباس کار صنعتی‌ | تجارتخانه آراد برندینگ