۲۳ فروردین ۱۴۰۱ | 21:55
کد خبر : 87740

در راستای ارتقای شیوه‌های تأمین مالی سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی؛

بازنگری و بهبود دستورالعمل گواهی اعتبار مولد

بازنگری و بهبود دستورالعمل گواهی اعتبار مولدبانک مرکزی در راستای ارتقای شیوه‌های تأمین مالی سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی از طریق توسعه نظام تأمین مالی زنجیره‌ای، دستورالعمل گواهی اعتبار مولد (گام) به عنوان یکی از ابزارهای اصلی تأمین مالی زنجیره تأمین را مورد اصلاح و بازنگری قرار داد.

به گزارش برداشت روز، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی طرح گواهی اعتبار مولد (گام) با هدف رفع موانع پولی رونق تولید، هدایت منابع مالی به فعالیتهای مولد اقتصادی و تأمین سرمایه درگردش سالم و پایدار برای واحدهای تولیدی ازطریق صدور اوراق گام اجرا می شود. تغییرات دستورالعمل مذکور در یکهزار و سیصد و سی و دومین جلسه مورخ ۱۶فروردین ماه ۱۴۰۱ شورای پول و اعتبار تصویب شده و برای اجرا به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد. تغییرات دستورالعمل گام به شرح زیر است:

۱- تعریف بنگاه متقاضی
به منظور توسعه کاربرد اوراق، در دستورالعمل اصلاحی عنوان «بنگاه متقاضی» به «متقاضی» اصلاح شده به طوری که رکن متقاضی اوراق می‌تواند اشخاص حقیقی را نیز شامل شود.

۲- افزایش سررسید گام از حداقل یک ماه تا ۱۲ ماه
با توجه به استفاده از اوراق مذکور در تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و نیاز به افزایش زمان سررسید، حداکثر زمان سررسید اوراق از ۹ ماه به ۱۲ ماه افزایش یافته است.

۳- اختیاری شدن امکان نگهداری یا انتقال اوراق از زمان صدور تا سررسید در شبکه بانکی یا بازار سرمایه
با عنایت به هدف اصلی طراحی این ابزار به منظور تأمین مالی سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و لزوم گردش حداکثری اوراق گام در زنجیره تولید، موضوع انتقال اوراق به بازار سرمایه امری اختیاری تلقی گردیده و متقاضی بین الف) امکان نگهداری تا سررسید ب) انتقال در شبکه بانکی با قیمت اسمی تا سررسید ج) انتقال به بازار سرمایه مخیر می‌باشد و محدودیت یک ششم برای انتقال اوراق به بازار سرمایه حذف شده است.

۴- اصلاح سقف اعتباری بنگاه متعهد
به منظور تشویق بنگاه‌ها به استفاده از اوراق یاد‌شده، سقف اعتباری هر بنگاه متعهد معادل ۱۲۰ درصد از فروش سال آخر آن بنگاه برمبنای صورت‌های مالی حسابرسی شده پس از کسر مانده تسهیلات مرتبط با تأمین مالی سرمایه در گردش بنگاه مربوطه و تعهدات ناشی از اوراق گام قبلی منتشره نزد شبکه بانکی تعیین شده است.

۵- افزایش انعطاف‌پذیری اوراق در تامین مالی زنجیره‌ها
به منظور افزایش انعطاف‌پذیری اوراق در تامین مالی زنجیره‌ها، محدودیت کلی صدور اوراق گام حداقل ۶۵ درصد برای بنگاه‌های کوچک و متوسط و مابقی برای بنگاه‌های بزرگ، حذف شد.
لازم به ذکر است که طی ۱۴ ماه گذشته در مجموع بیش از ۸۸ هزار میلیارد ریال اوراق گام توسط بانک‌های منتخب از طریق سامانه گام بانک مرکزی صادر شده و مورد استفاده در تامین مالی زنجیره های تولید قرار گرفته است. انتظار می‌رود با اصلاحات انجام شده در دستورالعمل گام، این ابزار سهم بیشتری در تامین مالی سرمایه در گردش واحدهای تولیدی داشته باشد.

لباس کار صنعتی‌ | تجارتخانه آراد برندینگ