۰۸ دی ۱۴۰۰ | 19:06
کد خبر : 75369

مدیرعامل بانک صنعت و معدن در سفر به استان خوزستان:

افزایش کارایی سیاست های اعتباری با استفاده از تامین مالی زنجیره تامین/ شیوه های نوین تأمین مالی در دستور کار بانک صنعت و معدن/ مشارکت و حمایت بانک صنعت و معدن در جابجایی شرکت کربن اهواز

مدیرعامل بانک صنعت و معدن اظهار داشت: استفاده از تامین مالی زنجیره تامین سبب افزایش کارایی سیاست های اعتباری و تعادل بخشی به ترازنامه بانک ها و بهبود شاخص های سلامت شبکه بانکی می گردد.

حسین مهری صبح امروز هشتم دیماه با همراهی جمعی از مدیران ارشد این بانک به خوزستان سفر کرد و در بدو ورود به این استان مورد استقبال مقامات استانی قرار گرفت.

حسین مهری در گفتگو با خبرنگاران هدف از سفر به استان خوزستان را پیگیری اجرای طرح های مصوب این بانک و تسریع در تکمیل پروژه هایی است که با حمایت تسهیلاتی بانک صنعت و معدن در دست اقدام می باشند.

وی خاطرنشان کرد: بانک صنعت و معدن در مجموع ۱۴۸ پروژه متوسط و بزرگ را در استان خوزستان تأمین اعتبار نموده است که تا کنون ۴۴ پروژه مورد بهره برداری قرار گرفته است.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن با اشاره به بهره برداری از پروژه پتروشیمی مسحجد سلیمان که اخیرا مورد بهره برداری قرار گرفته است، گفت: تأمین اعتبار این پروژه بزرگ به میزان ۷۵۰ میلیون یورو بوده است که بانک صنعت و معدن از طریق فاینانس با کشور چین موفق به ضمانت و ارائه این تسهیلات شد و بهره برداری از این پروژه عظیم تحولات گسترده ای را در این منطقه به دنبال داشته است.

مهری به بهره برداری از پروژه کربنات کلسیم شوش اشاره کرد و اذعان داشت: بانک صنعت و معدن برای تکمیل این پروژه نیز به میزان ۱۵ میلیون یورو به صورت تسهیلات ارزی و ۲۱۰ میلیارد تومان به شکل تسهیلات سرمایه در گردش تدمین اعتبار کرده است.

وی مجموع تعهدات سرمایه گذاری بانک صنعت و معدن در استان خوزستان را ۱ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: بخش مهمی از تعهدات بانک در استان خوزستان عملیاتی شده و مابقی تعهدات در دست اقدام می باشد؛ بانک صنعت و معدن تا کنون به میزان۴۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به صورت سرمایه در گردش و ایجادی در استان خوزستان تأمین اعتبار نموده است.

مهری مسئله تآمین و خودکفایی در تولید کاغذ را که مورد تأکید مقام معظم رهبری می باشد را به عنوان یکی دیگر از اولویت های جدی بانک صنعت و معدن در استان خوزستان مطرح کرد و اظهار داشت: در استان خوزستان سه طرح تولید کاغذ را با جدیت دنبال می کنیم؛ توسعه شرکت پارس، احیای واحد تولیدی دیبای شوشتر و تکمیل ظرفیت تولیدی آن و همچنین کاغذ سبز خوزستان که به صورت سندیکایی با مشارکت چند بانک دیگر مورد تأمین اعتبار قرار گرفته است، مواردی است که در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب و توانمندی ها و قابلیت های ویژه خوزستان مورد پیگیری و حمایت قرار داده ایم.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن از بهره بردای دو نیروگاه مورد حمایت این بانک در این استان اشاره کرد و گفت: در صنایع نفت و پتروشیمی جهت گیری های کارشناسی گسترده ای صورت گرفته که به زودی خبرهای خوبی برای مردم شریف خوزستان به همراه خواهد داشت.

حسین مهری تصریح کرد: بانک صنعت و معدن به تمامی فعالان اقتصادی، معدنکاران، صنعت گران و کارآفرینان این استان تعهد می دهد که در راستای رشد و شکوفایی صنعتی و معدنی خوزستان، کلیه طرح های توجیه دار و متناسب با آمایش سرزمینی این استان را مورد حمایت لازم قرار دهد.

وی اولویت حمایتی بانک صنعت و معدن را پروژه های صادرات محور و دانش بنیان عنوان کرد و گفت: یکی از دغدغه های جدی این روزهای وزارت صمت موضوع تأمین مالی زنجیره است که در این راستا بانک صنعت و معدن به صورت پایلوت کار خود را در مسیر شفافیت و عدم انحراف منابع و همین طور هدایت صرف به سمت تولید عملیاتی نموده است.

شیوه های نوین تأمین مالی در دستور کار بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن در ادامه برنامه های فشرده خود در سفر به استان خوزستان، در جمع کارآفرینان و تولیدکننذکگان این استان، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره ایثار و جانفشانی های مردم خوزستان در هشت سال دفاع مقدس و تلاش های آنان در آبادسازی و عمران این استان پهناور پس از پایان جنگ تحمیلی، عنوان داشت: این منطقه هنوز قابلیت های بسیاری برای صنعتی شدن و توسعه دارد که اگر مورد توجه قرار بگیرد، می تواند به یکی از نقاط جذاب و سودآور برای سرمایه گذاران حوزه تولید کشور بدل شود.

دکتر مهری بیان داشت: باید با حمایت همه جانبه از بخش صنعت و معدن این استان از طریق شیوه های نوین تامین مالی وارد عمل شویم و از همه فرصت های موجود بهره برداری کنیم.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن افزود: به عنوان مثال تامین مالی زنجیره ای که مجموعه ای از شیوه ها و عملیات تأمین مالی نوین است، می تواند منجر به بهبود مدیریت سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی شود.

وی در ادامه گفت: در این روش به جای شیوه سنتی دریافت تسهیلات مستقیم توسط بنگاه های اقتصادی، فرآیند تأمین مالی بنگاه ها به صورت پیوسته و در طول زنجیره های تأمین و مبتنی بر جریان واقعی کالا و خدمات خواهد بود.

دکتر مهری یادآور شد: در این نوع تامین مالی، امکان به کارگیری انواع شیوه های رایج و نوین برای تأمین سرمایه در گردش بنگاه ها وجود دارد که منجر به کاهش نیاز به تسهیلات جدید خواهد شد.

وی اذعان داشت: تأمین مالی به این سبک برای شرکتهای کوچک و متوسط که در اندیشه توسعه و درصدد عرضه محصولات خود در بازارهای جهانی هستند از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا با افزایش پیچیدگی در شرایط رقابتی و افزایش عدم قطعیت ها و ریسک های متعدد که شرکت های کوچک و متوسط در برابر آن حساس تر و ضربه پذیرتر هستند، لزوم وجود فرآیندی یکپارچه به زنجیره تأمین مالی مطرح می شود.

دکتر مهری همچنین با اشاره به ضرورت اجرایی نمودن نقشه راه غیر تورمی که یکی از محورهای آن رشد آفرینی و رونق تولید می باشد، تصریح کرد: ارائه راهکارهایی برای مهار پایدار تورم، رفع ناترازی بودجه بانک ها، تامین مالی بهینه در جهت رونق تولید، تامین مالی پروژه های پیشران و انضباط بخشی به تمامی فعالیت ها از جمله مواردی است که در شرایط کنونی باید در اولویت قرار بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در راستای رونق تولید غیر تورمی لازم است از طریق افزایش پیش بینی پذیری اقتصاد، کاهش جذابیت فعالیت های رقیب تولید،کاهش اصطکاک تولید، تقویت تامین مالی تولید و زنجیره های آن، بازارسازی و اصلاح شبکه توزیع اقدام نمود.

دکتر مهری ادامه داد: بانک صنعت و معدن نیز در راستای اجرای سیاست های کلان کشور به ویژه سیاستهای مرتبط با شبکه بانکی با تکیه بر برنامه مدون راهبردی و سیاست های اعتباری در جهت کاهش تعهدات ارزی، جذب منابع جدید و وصول مطالبات، فروش اموال تملیکی و مازاد، تحقق تحول دیجیتال و بانکداری شرکتی، کاهش هزینه های عملیاتی بانک و ایجاد شفافیت کامل در بودجه اقدامات مؤثری را دنبال می کند.

مشارکت و حمایت بانک صنعت و معدن در جابجایی شرکت کربن اهواز

مدیرعامل بانک صنعت و معدن در تداوم برنامه های سفر به استان خوزستان در حاشیه بازدید از شرکت کربن اهواز با اشاره به مصوبات سفر رییس جمهور به استان خوزستان، از حمایت و مشارکت این بانک در پروژه جابجایی شرکت کربن اهواز خبر داد.

حسین مهری گفت: شرکت کربن اهواز یکی از۲۵ شرکت برتر دارای جهش تولید در رتبه بندی شرکت های صنایع پتروشیمی است و به تنهایی ۳۵ درصد دوده صنایع لاستیک سازی کشور را تأمین می کند.

وی با اشاره به مشکلات متعدد اجتماعی ناشی از آلایندگی این واحد تولیدی در شهر اهواز گفت: در راستای اجرای مصوبه سفر ریاست محترم جمهور به استان خوزستان بانک صنعت و معدن در جهت عمل به رسالت و مسئولیت های اجتماعی خود، برای تأمین تسهیلات مورد نیاز جابجایی این شرکت از داخل شهر به بیرون اعلام آمادگی کرد.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن با اشاره تأمین ۵۰ درصدی تسهیلات مورد نیاز پروژه جابجایی شرکت کربن اهواز گفت: قرار است پروژه جابجایی شرکت کربن اهواز طی سه سال آینده مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و ضمن رعایت تمامی الزامات زیست محیطی، ارتقا تکنولوژی و فناوری خطوط تولید این واحد و همچنین افزایش صادرات محصولات تولیدی، همزمان با اجرای پروژه جابجایی و در قالب طرح توسعه این شرکت مورد توجه و تمرکز جدی قرار بگیرد.

 

وی در پایان با توجه به عملکرد مطلوب مدیریت استانی این بانک در اجرای طرح های تولیدی و صنعتی اعلام داشت: در این استان و در چند سال گذشته در مجموع ۵۰ طرح با تسهیلاتی به ارزش ۴۵۰ هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی بیش از ۶۰۰۰ نفر از سوی بانک صنعت و معدن تأمین مالی شده و بیش از ۱۳ هزار میلیارد ریال سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی استان پرداخت گردیده است.

گفتنی است جمعی از مدیران ارشد بانک صنعت و معدن و مقامات استانی خوزستان، حسین مهری را در برنامه های دیدار و بازدید مدیرعامل این بانک همراهی نموده و از نزدیک نسبت به رفع موانع و حل مشکلات تعدادی از طرح ها و پروژه های در دست تکمیل این استان تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

 

روابط عمومی بانک صنعت و معدن