۲۸ مهر ۱۴۰۰ | 19:16
کد خبر : 66216

بانک مهر ایران:

ضرورت افزایش ۵۰ درصدی نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی

وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم معارفه رئیس جدید سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به اینکه یکی از تعهدات و برنامه های وی در دولت سیزدهم هدف گذاری در خصوص افزایش ۵۰ درصدی نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی است، گفت: این افزایش مشروط به این است که بار مالیاتی بخش های تولیدی کاهش یابد.

به گزارش برداشت روز، به نقل از روابط عمومی بانک مهر ایران ، دکتر سید احسان خاندوزی در نشستی که به منظور تکریم از خدمات دکتر امید علی پارسا رئیس پیشین سازمان امور مالیاتی کشور و دکتر داوود منظور رئیس جدید این سازمان برگزارشد، با اشاره به اهمیت موضوع فرآیندهای مالیات ستانی در کشور اظهار داشت: باید تلاش کنیم فرآیندهای مالیات ستانی ما هوشمندتر شود و از نظامات پرچالش سنتی تا حد ممکن فاصله بگیریم و بدانیم مثلاً در ماه های باقیمانده تا پایان سال و همچنین سال بعد چه گامهایی قرار است برداشته شود.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه در حال حاضر هم در زمینه هوشمندسازی و هم عدالت مالیاتی از سطح مطلوب فاصله داریم مسئله بازگشت به سوابق پیشین را مهم دانست و افزود: بسیاری از مستندات مالیاتی سال‌های قبل یا توسط فعالان اقتصادی ثبت نشده و یا در حال حاضر قابل اعتماد نیست که باید در این زمینه چاره اندیشی شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه به اهمیت توجه به مالیات عایدی بر سرمایه (CGT) و مالیات بر مجموع درآمد (PIT) اشاره و تاکید کرد : در این زمینه باید سریع عمل کرد، زیرا این برنامه ها جزو استراتژی های ارائه شده در دولت سیزدهم است.
دکتر خاندوزی در ادامه گفت: نمی توانیم، میل تاریخی به سوداگری در کشور را کنترل کنیم مگر از طریق مالیات عایدی بر سرمایه (CGT) . همچنین از طریق مالیات بر مجموع درآمد (PIT) می توان فرار مالیاتی و یا تمایل به معافیت ها را در اقتصاد کشور کنترل کرد.
گفتنی است در حکم انتصاب داود منظور رئیس جدید سازمان امور مالیاتی کشور اولویت های برنامه ای این سازمان شامل هوشمند سازی و عادلانه شدن به عنوان دو رکن مالیات ستانی؛ گسترش فرهنگ مالیاتی و جلب اعتماد عمومی به نظام مالیاتی به منظور ارتقاء تمکین داوطلبانه مودیان و افزایش منابع درآمد دولت و کاهش اتکای بودجه دولت به درآمدهای نفتی و مقاوم سازی بودجه از سوی وزیر اقتصاد مورد تأکید قرار گرفته است.

 

همچنین استقرار سامانه مؤدیان مالیاتی و تبادل اطلاعات اقتصادی مودیان به منظور شناسایی درآمدهای مالیاتی؛ ساده‌سازی و شفاف‌سازی مقررات و فرایندهای مالیاتی؛ بازنگری در قوانین مالیاتی با رویکرد گسترش پایه‌ مالیاتی و جلوگیری از فرار و اجتناب مالیاتی و توسعه سلامت سازمانی و مبارزه با فساد اداری از دیگر اولویت های برنامه سازمان مالیاتی است که در دوره مدیریتی جدید این سازمان تأکید شده است.

تجارتخانه آراد برندینگ | تجارتخانه آراد برندینگ