۲۰ مهر ۱۴۰۰ | 20:43
کد خبر : 65285

صورت‌های مالی سال ۱۳۹۹ صندوق ضمانت صادرات ایران تصویب شد

مجمع عمومی عادی سالیانه صندوق ضمانت صادرات ایران پس از بررسی صورت های مالی سال ۱۳۹۹ این صندوق، طبق گزارش سازمان حسابرسی با اظهار نظر مطلوب اعضاء به تصویب رسید .

صورت‌های مالی سال ۱۳۹۹ صندوق ضمانت صادرات ایران تصویب شد

به گزارش برداشت روز، به نقل از روابط عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران، مجمع عمومی صاحبان سهام صندوق با حضور معاونین وزیر صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان وزارت امور اقتصادی و دارایی، امور خارجه، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه کشور در محل صندوق ضمانت صادرات ایران برگزار گردید.
دکتر سجادی، رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران، در این نشست با ارائه گزارشی از عملکرد سال ۱۳۹۹ و نقش صندوق در کاهش ریسک‌های موجود در تجارت بین‌المللی برای صادرکنندگان بویژه در شرایط فعلی کشور و همه گیری کرونا، گفت: صندوق در سال گذشته رشد ۱۱۶درصدی عملکرد ریالی و رشد ۳۳درصدی ارزی را داشته است.
وی افزود: میزان کل بیمه‌نامه‌ها و ضمانتنامه‌های صادره طی سال ۱۳۹۹ به ۵۲۰/۳میلیارد دلار (۸۰۹/۹۱۹ میلیارد ریال) رسید. با این میزان پوشش ریسک، صندوق ضمانت صادرات ایران در سال۱۳۹۹ علی رغم تحریمهای ظالمانه ایالات متحده آمریکا ، رکورد جدیدی برای صندوق ضمان صادرات ایران ثبت شد.
دکترسجادی با اشاره به کسب رتبه اول صندوق در میان کشورهای اسلامی از لحاظ شاخص ضریب پوشش صادرات در سال ۲۰۲۰، میزان تعهدات جاری و سررسید نشده صندوق در سال مالی مورد نظر را بالغ بر ۵۵۴ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و از پرداخت۱/۶۰۵ میلیارد ریال خسارت به سیستم بانکی و صادر‌کنندگان ایرانی و همچنین وصول ۱،۸۰۱میلیارد ریالی مطالبات صندوق(با رشد ۲۴۰
درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل) در سال ۹۹ خبر داد.
رییس هیات‌مدیره صندوق همچنین اظهارداشت: نکته قابل توجه در این میزان پوشش ریسک، اختصاص سهم قابل توجه از پوشش‌ها بمنظور توسعه موثر صادرات و تامین امنیت‌ مالی صادرکنندگان با رویکرد پشتیبانی از پروژه های عمرانی و صادرات خدمات فنی مهندسی به کشورهای هدف همسایه (۱۵ کشور) بوده که عمدتاً پرریسک هستند و این نشان می‌دهد که صندوق، رسالت اصلی خود را که همان کاهش ریسک‌های صادراتی است به نحو قابل قبولی به انجام رسانده است.
دکترسجادی موضوع عدم کفایت سرمایه در مقایسه با همتایان درکشورهای رقیب صادراتی، عدم فرهنگ‌سازی مناسب برای صادرات به شکل حرفه‌ای و استفاده از ابزارهای بیمه ای، تکلیف به واریز سود ویژه به دولت را از چالش های عمده صندوق ذکر نمود..
وی ابراز امیدواری نمود، صندوق ضمانت صادرات ایران در‌ سالجاری با پوشش ریسک‌های صادراتی ناشی از تحریم، نقش‌آفرینی بین‌المللی، مقابله با تحریم و پر‌کردن خلا تحریم های بانکی، نوآوری‌های مالی متناسب با شرایط روز صادرات و روان‌سازی، تسهیل امور و کسب حداکثر رضایتمندی صادرکنندگان در‌ راستای حمایتهای متناسب با شرایط همه‌گیری‌کرونا و همچنین تحریمهای ظالمانه ایالات متحده، پوششهای صادراتی این صندوق تا پایان سال ارتقاء یابد.