۱۱ خرداد ۱۴۰۰ | 21:03
کد خبر : 51990

در پی اخذ مجوز تبدیل شدن به بانک؛

موسسه ملل سرمایه خود را ۴ برابر می‌کند

موسسه اعتباری ملل در راستای اخذ مجوز برای تبدیل شدن به بانک، افزایش سرمایه چهار برابری را در دستور کار دارد.

به گزارش برداشت روز، پیشی‌بینی می‌شود منابع مو​سسه اعتباری ملل در سال‌جاری ۶۰ درصد رشد داشته باشد. این خبر را محمدرضا مروجی، قائم‌مقام موسسه اعتباری ملل اعلام کرد. وی میزان رشد مصارف را به نسبت رشد منابع دانست و گفت: در سال گذشته نیز ۵۱ درصد رشد در جذب منابع داشتیم، اما این رقم در تسهیلات ۲۶درصد بوده است. وی میزان افزایش درآمد موسسه اعتباری ملل در سال‌جاری را نیز ۲۰ درصد عنوان کرد.

موسسه اعتباری ملل به عنوان یکی از موسسات قدیمی ‌با پیشینه‌ای بیش از ۳۰ سال در پی اخذ مجوز و تبدیل شدن به بانک است. در این راستا یکی از اقدامات این موسسه افزایش سرمایه و به تناسب آن بهبود کفایت سرمایه است.

موسسه ملل سرمایه خود را 4 برابر می‌کند

سرمایه موسسه در سال گذشته نیز به ۱‌۰هزار میلیارد ریال افزایش یافت. در این اطلاعیه‌ای که در پایان فروردین ماه سال گذشته منتشر شد، اعلام شده با توجه به ماده ۳ دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، گزارش توجیهی پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ ۶هزارمیلیارد ریال به مبلغ ده‌هزار میلیارد ریال از محل آورده نقدی سهامداران ارائه شده است.

سرمایه ثبتی این موسسه ده‌هزار میلیارد ریال است که قصد دارد این سرمایه را چهاربرابر افزایش دهد و از محل تجدیدارزیابی دارایی‌ها و سود انباشته و آورده نقدی به چهل‌هزار میلیارد ریال برساند. با این رقم کفایت سرمایه موسسه نیز بهبود می‌یابد.

این افزایش سرمایه برای دستیابی به اهداف توسعه‌ای موسسه، افزایش توان رقابت‌پذیری، افزایش نسبت کفایت سرمایه و همچنین کاهش ریسک ناشی از آن است که در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۸به تصویب هیات‌مدیره رسیده است. جمع درآمد اعطایی از ابتدا تا پایان اسفند ماه سال ۱۳۹۹ به میزان ۳۹‌هزار میلیارد ریال بوده که با احتساب ۲۸هزار میلیارد ریال جمع سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری این موسسه، تراز مثبت موسسه اعتباری ملل در سال ۹۹ به ۱۱هزار میلیارد ریال می‌رسد.

درآمد تسهیلاتی موسسه اعتباری ملل تا پایان بهمن ماه سال گذشته به ۳۵‌هزار میلیارد ریال رسید که در مقایسه با سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری ۲۲هزار میلیارد ریالی توانست تراز مثبتی بیش از ۱۲هزار میلیارد ریال را ثبت کند. سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری در مدت یک ماه اسفند ماه نیز به ۵هزار میلیارد ریال ودرآمد تسهیلات اعطایی نیز ۴هزار میلیارد ریال بوده است.

مانده سپرده‌های سرمایه‌گذاری موسسه اعتباری ملل در دوماه ابتدای سال‌جاری نیز به رقم ۲۵۰‌هزار میلیارد ریال رسید. این در حالی است که این میزان در پایان اسفندماه سال گذشته ۲۲۹‌هزار میلیارد ریال بوده است. این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته بیش از ۶۵درصد رشد داشته است.

علاوه بر آن این موسسه این دوره ۸۳‌هزار و ۹۶۱ میلیارد ریال سپرده بلندمدت دو ساله جذب کرد، در حالی‌که در دوره مشابه سال گذشته این رقم صفر بود و در بخش قرض‌الحسنه با جذب ۱۳‌هزار و ۴۷۶ میلیارد ریال شاهد رشد ۱۰۲ درصد است.

مانده سپرده‌های بلند مدت یکساله با رقم ۱۲۶‌هزار میلیارد ریال بیشترین سهم را در سبد سپرده‌های این موسسه دارد. در مقابل مانده تسهیلات مشارکت مدنی نیز با ۱۵۳‌هزار میلیارد ریال بیشترین سهم در سبد تسهیلات را داراست.

مانده تسهیلات اعطایی نیز رقم ۲۰۷هزار میلیارد ریال برای پایان اردیبهشت ماه ثبت‌شده که در مقابل ۱۸۸هزار میلیارد ریال در پایان اسفندماه از رشد منابع ومصارف موسسه در دو ماه گذشته حکایت دارد.همچنین این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۳۰درصد رشد داشته است. در این دوره تسهیلات قرض‌الحسنه با رشد ۸۳ درصدی به رقم ۵هزار و ۶۶۴ میلیارد ریال رسید.

همچنین بررسی آمارها در دو ماه اردیبهشت ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد منابع سپرده‌ای ۶۵ درصد افزایش داشته است . موسسه اعتباری ملل در دوره یک ماه اردیبهشت ۱۴۰۰ در مجموع ۳هزار و ۲۱۶میلیارد ریال درآمد از محل تسهیلات اعطایی کسب کرد و در مقابل ۳هزار و ۷۶۷ میلیارد ریال سود به سپرده‌های سرمایه‌گذاری اختصاص داد.

براین اساس موسسه اعتباری ملل در دو ماه نخست امسال ۶هزار و ۷۹۵ میلیارد ریال درآمد تسهیلاتی کسب کرده و ۷هزار و ۱۰۴ میلیارد ریال سود به سپرده‌های سرمایه‌گذاری اختصاص داده است. موسسه اعتباری ملل یکی از آخرین موسسات اعتباری با قدمتی بیش از ۳۰ سال است.

این موسسه در سال ۱۳۶۶ با نام صندوق قرض‌الحسنه عسکریه و در شب ولادت امام‌حسن عسکری(ع) فعالیت خود را آغاز کرد (بعدها با توجه به نام عسکریه به معنای ارتش، این شائبه پیش می‌آمد که موسسه مربوط به نیروهای نظامی‌کشور است و با الزام بانک‌مرکزی برای تغییر اسامی‌ائمه و مقدسات روی موسسات پولی، نام آن در فراخوانی و با رای مردم به ملل تغییر یافت.) موسسه ملل در سال ۱۳۷۳ با شکل گرفتن وزارت تعاون به‌عنوان اولین تعاونی اعتبار آزاد در سطح کشور مجوز فعالیت خود را از وزارت تعاون گرفت.

در سال ۱۳۸۵ توافق‌نامه‌ای بین هیات‌مدیره موسسه و بانک مرکزی برای تبدیل تعاونی اعتبار عسکریه به موسسه مالی و اعتباری امضا شد که در نهایت این توافق نامه منجر به صدور موافقت اصولی بانک مرکزی شد و سپس موسسه با فراهم آوردن اسناد و مدارک مورد نیاز و اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار در ابتدای سال ۱۳۹۰ برای تامین سرمایه موردنیاز و تبدیل‌شدن به سهامی عام، اقدام به پذیره‌نویسی سهام کرد که پس از اتمام مراحل پذیره‌نویسی و بررسی و تایید بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار در مورخه تیرماه ۱۳۹۰ نزد اداره‌کل ثبت شرکت‌ها به عنوان موسسه مالی و اعتباری سهامی عام به شماره ۳۶۰۷۴۷ ثبت و تغییرات آن در روزنامه رسمی درج شد و سهام موسسه نیز در شرکت فرابورس ایران مورد معامله قرار گرفته و در حال‌حاضر نیز معاملات آن در حال انجام است.