۳۰ فروردین ۱۴۰۰ | 19:47
کد خبر : 47198

گزارش:

تشریح دلایل کسب رتبه برتر عملکرد مالی از سوی بانک ملت

جذب سپرده برای افزایش قدرت تسهیلات دهی، یک شاخص مهم در ارزیابی بانک و موسسه مالی است.

به گزارش برداشت روز، بانک ملت در تداوم روند موفقیت خود، در سال ۱۳۹۹ دوباره در بین بانک ها درخشید و با عملکردی خیره کننده، در بین بانک های دولتی و خصوصی شده، موفق به کسب رتبه برتر در شاخص های مهم عملکرد مالی و دریافت لوح تقدیر از وزیر امور اقتصادی و دارایی شد.

وزارت اقتصاد، در ابتدای هر سال، رتبه بندی عملکرد بانک های دولتی و مشمول اصل ۴۴ شامل بانک های ملت، تجارت و صادرات را در شاخص های مختلف اعلام می کند.
در ارزیابی اخیر که برپایه ی اطلاعات عملکردی سال ۹۹ انجام شده، بانک ملت در سرجمع شاخص های مهم عملکرد مالی رتبه نخست را کسب کرده است.
شاخص عملکرد مالی در ارزیابی وزارت اقتصاد شامل معیارهایی از جمله سود خالص، سود انباشته، قیمت تمام شده پول، کاهش نسبت مطالبات و … است.
در این گزارش به بررسی عملکرد بانک ملت با نماد بورسی وبملت پرداخته ایم:

عملکرد بانک در جذب سپرده (منابع)
جذب سپرده برای افزایش قدرت تسهیلات دهی، یک شاخص مهم در ارزیابی بانک و موسسه مالی است.
بانک ملت در سال ۹۹ موفق شده، سپرده ها (منابع) را در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۸ با جهش قابل ملاحظه ۹۷ درصدی از مبلغ ۲,۶۴۲,۳۸۴ میلیارد ریال به ۵,۲۱۵,۶۵۴ میلیارد ریال افزایش دهد.
افزایش نسبتاً متوازن سپرده ها در دوبخش سپرده های هزینه زا (که بانک بابت آن ها سود پرداخت می کند) و سپرده های غیرهزینه زا (مانند حساب های جاری) بیانگر بازاریابی موفق و جلب اعتماد مشتریان از سوی بانک ملت است.
بانک ملت در سال قبل اتفاقی غیرمنتظره را نیز رقم زد و به سپرده های سرمایه گذاری سال ۹۸، تا ۳٫۳ درصد سود قطعی پرداخت کرد که در چندسال اخیر، در شبکه بانکی بینظیر بوده است. بنابر پیش بینی ها، بانک ملت امسال هم به سپرده های سرمایه گذاری سال ۹۹ سود قطعی پرداخت خواهد کرد.
ارقام به میلیارد ریال

 

عنوان

اسفند ماه ۹۸

(مانده پایان دوره)

اسفند ماه ۹۹

(مانده پایان دوره)

درصد تغییر نسبت به   اسفند ماه ۹۸

سپرده های هزینه زا

  ۱,۸۶۶,۶۰۵

  ۳,۷۵۴,۳۳۸

         ۱۰۱

سپرده های غیر  هزینه زا

   ۷۷۵,۷۷۹

  ۱,۴۶۱,۳۱۶

  ۸۸              

جمع کل سپرده ها

  ۲,۶۴۲,۳۸۴

  ۵,۲۱۵,۶۵۴

۹۷