۱۵ فروردین ۱۴۰۰ | 19:35
کد خبر : 45611

آغاز طرح شتاب در استان خراسان رضوی

طرح شتاب (شکوفایی تولید و اشتغال برتر) با هدف حمایت از ایده‌های برتر در حوزه‌های کارآفرینی روز شنبه طی مراسمی در شهرستان خواف استان خراسان رضوی آغاز شد.

به گزارش برداشت روز، مدیر توسعه کسب و کار پارک علم و فناوری استان خراسان رضوی در این مراسم که به صورت وبینار برگزار شد، حمایت از ایده های برتر در حوزه های کارآفرینی و اشتغال را رویکرد مهم این پارک طی سالجاری ذکر کرد و گفت: باید ظرفیتهای بخشهای مختلف در این زمینه جهت دهی شود.

 

سید ایمان شریعتی افزود: حمایت از ایده های موفق و خلاقانه جوانان در حوزه کسب و کار یک ضرورت برای توسعه تولیدات، اشتغال و کارآفرینی است.

 

وی با بیان اینکه اجرای طرح شتاب در خواف و حمایت از ایده های برتر بستر این مهم را هموار می کند ادامه داد: پارک علم و فناوری خراسان رضوی ایده هایی را که در قالب این طرح به تصویب برسند، مورد حمایت قرار می دهد.

 

فرماندار خواف هم در این مراسم گفت: حمایت از ایده‌های تازه اشتغال و کارآفرینی نقش مهمی در توسعه فرصتهای شغلی دارد و باید با بهره گیری از نظرات نخبگان و مسوولان ذیربط مورد حمایت قرار بگیرند.

 

حسین سنجرانی افزود: ارایه ایده های جدید و حمایت از خلاقیت و نوآوری در سیاستگذاری های اشتغال ضروری است و موجب به فعلیت رساندن ظرفیتهای بالقوه و جهت دهی آنها در مسیر توسعه و رونق اقتصادی شهرستان خواف می شود.

 

وی ادامه داد: دولت توجه خاصی به حمایت از ایده های نو و برتر در مسیر توسعه اشتغال و کارآفرینی دارد و باید از ظرفیت همه بخشها در این زمینه بهره گرفت.

 

فرماندار خواف گفت: تعهد اشتغال خواف طی سال گذشته برای دو هزار و ۱۳۵ نفر بود که برای دو هزار و ۱۵۱ نفر و بیش از میزان تعهد محقق شد.

 

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی فرماندار خواف هم گفت: طرح شتاب (شکوفایی تولید و اشتغال برتر) با اهداف زمینه سازی برای تبدیل ایده به طرح و طرح به محصول، توسعه فرهنگ ایده پردازی برای کارآفرینی و اجرایی کردن ایده ها، شناسایی صاحبان ایده های نو و معرفی به شرکتهای شتاب دهنده و سرمایه گذار جهت حمایت مالی به مدت دو هفته برگزار می شود.

 

حسین اسدی توسعه کمی و کیفی کسب و کارهای کوچک مبتنی بر ایده های برتر، تشویق مردم و سرمایه گذاران خواف برای حل مشکلات منطقه با بهره گیری از ایده های مولد و دستیابی به ساختار مناسب حمایتی از کسب و کارها را از دیگر اهداف این طرح برشمرد.

 

وی با بیان اینکه این طرح در محورهای کشاورزی، میراث فرهنگی و معادن برگزار می شود افزود: بخش کشاورزی این طرح شامل گیاهان دارویی، کشاورزی هوشمند، شیوه های نوین انتقال آب و تغذیه دام، بخش میراث فرهنگی شامل بومگردی، صنایع دستی، گردشگری و موسیقی محلی، بسته بندی محصولات روستایی و صنایع دستی و بخش معادن این طرح نیز شامل تولید گندله و استخراج کنسانتره است و ایده های نو در این زمینه ها به مدت دو هفته در کارگروههای تخصصی بررسی و ایده های برتر جهت حمایت به پارک علم و فناوری خراسان رضوی و سرمایه گذاران معرفی می شوند.

 

شهرستان ۱۵۰ هزار نفری خواف با چهار بخش مرکزی، سنگان، جلگه زوزن، و سلامی و ۱۲۳ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان در ۲۶۷ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

 

معادن سنگ آهن سنگان خواف در مجموع با ذخیره یک میلیارد تن، یکی از ۱۰ معدن بزرگ سنگ آهن جهان است که تامین کننده خوراک اولیه تولید ۱۷.۵ میلیون تن کنسانتره، ۱۵ میلیون تن گندله و پنج میلیون تن سنگ آهن است.

مجموعه کانسارهای سنگ آهن سنگان در وسعتی به طول تقریبی ۲۲ کیلومتر و عرض ۱۰ کیلومتر در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.