۲۴ اسفند ۱۳۹۹ | 13:01
کد خبر : 44641

با فرمان رئیس جمهور بهره برداری از طرح انتقال آب خلیج فارس به چادرملو آغاز شد

آیین بهره برداری از قطعه سوم پروژه عظیم طرح شیرین سازی و انتقال آب خلیج فارس به مجتمع صنعتی چارملو در شهرستان اردکان با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور برگزار شد.

به گزارش برداشت روز، در این مراسمی که به همین مناسبت در محل مخازن آبگیری مجتمع صنعتی چادرملو برگزار گردید ، مهندس ناصر تقی زاده در گزارشی به تشریح تأثیرات مهم این طرح در استان یزد و صنایع این منطقه گفت : قبل از هر چیز بهره برداری کامل از خط ۱ پروژه شیرین سازی و انتقال آب خلیج فارس را به مقام معظم رهبری و مردم استان یزد آنهم در یکی از خجسته ترین ایام که مبعث پیامبر عظیم الشان اسلام و اعیاد شعبانه است، تبریک عرض می‌کنم. وی همچنین از ریاست محترم جمهوری ، وزیر محترم صمت و مجلس محترم به ویژه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس که با حمایت‌های خود روند اجرایی و عملیاتی شدن پروژه بزرگ انتقال آب خلیج‌فارس و همچنین تامین مالی منابع تسریع بخشیدند تشکر و قدردانی کرد.
مهندس تقی زاده در گزارش خود افزود: شرکت چادرملو به عنوان یکی از سه سهامدار عمده ابرپروژه انتقال آب خلیج‌فارس و یکی از متولیان اصلی طرح، نقش اثرگذاری در نیل به این دستاورد بزرگ داشته است . شرکت چادرملو که طرح ها و برنامه های بزرگی در جهت توسعه و اکتشاف در دست اقدام دارد نیازمند بهره گیری از منابع پایدار اب میباشد چرا که آب یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های بزرگ شرکت‌های صنعتی و معدنی است . وی پروژه انتقال آب خلیج‌فارس را فرصت مغتنمی برای مشگل‌گشایی دانست و گفت : با همین هدف ۳ شرکت بزرگ معدنی و صنعتی چادرملو ، گل گهر و مس سرچشمه تصمیم بزرگی را اتخاذ کردند که در تاریخ این سرزمین بی سابقه بود .
مدیر عامل چادرملو گفت: قطعه سوم خط ۱ که امروز افتتاح شد، از مجتمع مس سرچشمه کرمان تا صنایع فولادی در منطقه اردکان استان یزد در حدود ۳۷۰ کیلومتر می باشد که انشعابی هم به مجتمع معدنی چادرملو به طول ۱۵۰ کیلومتر کشیده می شود.
وی تصریح کرد: دبی آب انتقالی به این منطقه ۲ مترمکعب بر ثانیه از طریق لوله هایی به قطر ۱۰۰۰تا ۱۲۰۰ میلیمتر می باشد و ۷ مخزن ۱۱۰ هزار مترمکعبی نیز برای ذخیره سازی آب احداث شده است که برای سالها تامین کننده آب پایدار برای صنایع خواهد بود .
مهندس تقی زاده در ادامه از مرحوم پاشایی فام؛ مدیرعامل وقت بانک سپه ، محمد جلال مآب،مدیرعامل وقت گل‌گهر، محمود نوریان مدیر عامل وقت شرکت چادرملو و آقایان مرادعلی زاده ، بنی‌اسدی و دکتر یاری مدیرعامل شرکت تامین و انتقال آب خلیج‌فارس بعنوان انسان‌های شجاعی که جسارت به خرج دادند و گام های اول را برای این پروژه ملی برداشتند تقدیر و تشکر کرد.
وی همچنین با اشاره به اینکه ، بسیاری معتقد بودند این پروژه توجیه اقتصادی ندارد. اما با ایمان و باور و جسارتی که در بین بنیانگذاران این طرح وجود داشت، این ریسک بزرگ انجام شد افزود : نباید فراموش کنیم این پروژه عظیم در اوج تحریمها محقق شد . موفقیت این پروژه تنها به انتقال آب شیرین به فلات ایران و شرق کشور خلاصه نمی شود بلکه موضوع مهم که از دستاوردهای این طرح عظیم است و باید به آن توجه داشت، انتقال فناوری است. نزدیک به ۱۹۰ شرکت سازنده و پیمانکار توانمندی های خودشون رو به منصه ظهور رساندند و اکنون ما صاحب توان فوق العادهای برای ساخت قطعات مورد نیاز از جمله ابر پمپها هستیم و انشالله در نظر داریم ساخت ممبران های آب شیرین را هم داخلی سازی کنیم که مقدمات آن در حال اجراست .
ناصر تقی زاده همچنین در این مراسم گفت: امروز بسیار خرسندم که خطوط دوم و سوم این طرح هم با حمایت های دولت محترم و شخص رئیس جمهور و جناب آقای رزم حسینی که تصمیم شجاعانه برای تداوم این طرح بزرگ ملی برای انتقال آب به فلات مرکزی و شرق کشور گرفتند تشکر کنم و ما کاملاً از آن حمایت میکنیم، چرا که معتقدیم اکنون این توانمندی در کشور به اثبات رسیده که می توان با سرمایه گذاری شرکت های بزرگ سود آور و بخش خصوصی، نه تنها به عمران و آبادانی کشور سرعت ببخشیم بلکه باری از روی دوش دولتها نیز می توانیم برداریم .
این پروژه عملاً ثابت کرد که اگر نظام به این نتیجه برسد که توسعه را از حالت دولتی خارج کند و این مهم را به شرکت‌های خصوصی محول کند امری شدنی و مثمر ثمر برای کشورخواهد بود.