۰۸ اسفند ۱۳۹۹ | 21:36
کد خبر : 42570

افزایش امنیت اسکناس‌های جدید

​افزایش امنیت، کارآیی و بهینگی در تولید، کاهش هزینه های تولید و کاهش سرانه اسکناس در کشور از جمله مزایای تولید و انتشار اسکناس های جدید است.

به گزارش برداشت روز، توزیع نسل جدید ایران‌چک ۱۰۰ هزار تومانی و اسکناس‌ ۱۰ هزار تومانی اخیراً آغاز شده و به مرور به صورت گسترده در اختیار شبکه بانکی و هموطنان عزیز قرار می گیرد.

امیر شکری، رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک، با تشریح اقدامات بانک مرکزی برای بازآرایی اسکناس و مسکوک کشور، به ارائه توضیحاتی در خصوص ضرایب امنیتی به کار رفته در اسکناس‌‌های جدید پرداخت. اهم نکات مطرح شده در این مصاحبه به شرح زیر است:

– پروژه تولید نسل جدید ایران‌چک‌های ۵۰ هزارتومانی و ۱۰۰ هزارتومانی از سال ۹۷ شروع و بر این اساس از ماه گذشته تولید ایران‌چک ۱۰۰ هزار تومانی آغاز شده و هموطنان محترم می‌توانند ایران‌چک‌های جدید ۱۰۰ هزار تومانی را به مرور از شعب بانکی دریافت کنند.

– توزیع نسل جدید ایران‌چک ۱۰۰ هزار تومانی و اسکناس‌ ۱۰ هزار تومانی آغاز شده و به مرور به صورت گسترده در اختیار شبکه بانکی و هموطنان عزیز قرار می گیرد؛ لذا این اسکناس ها معتبرند و قابلیت استفاده در معاملات را دارند.

– افزایش امنیت، کارآیی و بهینگی در تولید، کاهش هزینه های تولید و کاهش سرانه اسکناس در کشور از جمله مزایای تولید و انتشار اسکناس های جدید است.

– کمرنگ شدن چهار صفر در اسکناس‌های جدید عامدانه و نشانگر جهت‌گیری بانک مرکزی در راستای اجرای لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی است و با این اقدام و در صورت تصویب نهایی این لایحه، آمادگی ذهنی لازم برای مردم ایجاد می شود، ضمن اینکه اتلاف منابع کمتری خواهیم داشت و قانون مذکور با سهولت و سرعت بیشتری اجرا می شود.

– در طراحی اسکناس‌های جدید از جلوه‌های تصویری متحرک و تکنولوژی نوری ـ مغناطیسی و سایر فناوری‌های پیشرفته چاپ اسکناس استفاده شده است.

– در خصوص مسکوکات، بانک مرکزی در نظر دارد ارزش ذاتی مسکوکات بیشتر از ارزش اسمی آن نشود. البته باید به این نکته هم توجه کنیم که ضرب سکه باید متناسب با قیمت فلزات به کار رفته در آن باشد. به علاوه، سرانه مسکوک در ایران ۲۵ عدد به ازای هر نفر ایرانی است، در حالی که در اروپا سرانه مسکوکات به ۲۰۰ عدد می رسد که نشان می‌دهد اقبال زیادی به مسکوکات در ایران وجود ندارد. همچنین انتظار می رود با آمدن کیف‌پول‌های الکترونیکی، پرداخت‌های خرد به این سمت هدایت شود.

 

روابط عمومی بانک مرکزی