۰۸ دی ۱۳۹۹ | 19:03
کد خبر : 34856

کاهش صادرات گاز به عراق، پس از اخطارهای مکرر قراردادی صورت گرفته است

در پی انتشار مصاحبه‌ای از سوی سخنگوی وزارت برق عراق در خصوص کاهش صادرات گاز ایران به عراق، روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران توضیحات زیر را در این خصوص منتشر کرد:

به گزارش برداشت روز، به نقل از روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، وزارت برق عراق بابت واردات گاز بیش از معادل ۵ میلیارد دلار به شرکت ملی گاز ایران بدهکار است که مبلغ ۳ میلیارد دلار آن در بانک عراقی TBI مسدود و غیر قابل استفاده مانده و بیش از ۲ میلیارد دلار از بدهی سررسید شده وزارت برق نیز هنوز اساساً از طرف وزارت برق عراق پرداخت نشده است.

علاوه بر این‌ها، طرف عراقی، طبق قرارداد فی مابین، بیش از ۱ میلیارد دلار نیز به شرکت ملی گاز ایران بابت جرائم قراردادی بدهکاری دارد.

صاردات گاز توسط شرکت ملی گاز ایران به عراق، امری اقتصادی و تجاری است، در حالی که طرف ایرانی با بستانکاری بیش از ۶ میلیارد دلاری از طرف عراقی، برخوردار از هیچ منفعتی نشده است.

هدف از صادرات درآمد است و این پول برای غذا و دارو مصرف می شود. لذا این شرکت پس از اخطارهای مکرر قراردادی که متأسفانه با بی‌توجهی طرف عراقی روبرو شده، طبق مفاد قرارداد، نسبت به کاهش مقدار گاز صادراتی اقدام کرده است. در هر حال، شرکت ملی گاز ایران خود را متعهد به اجرای دقیق قرارداد منعقده می‌داند.