۱۳ مهر ۱۳۹۹ | 18:47
کد خبر : 24999

معدن فسفات چرام، آماده فراخوان جذب سرمایه گذار احداث کارخانه

رئیس هیات عامل ایمیدرو خبر داد: با صدور پروانه بهره برداری، معدن فسفات کوه لار (با ذخیره 81 میلیون تن در منطقه چرام)، آماده فراخوان جذب سرمایه گذار احداث کارخانه اسید فسفریک شده است.

به گزارش برداشت روز، به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خداداد غریب پور در جلسه پایش فعالیت های اکتشافی استان کهگیلویه و بویر احمد با یادآوری اینکه، پیشتر اقدام خاصی برای توسعه معادن این استان صورت نگرفته بود، گفت: معدن فسفات کوه لار به رغم اکتشافات اولیه طی چند دهه گذشته، بستری برای توسعه در اختیار نداشت که خوشبختانه قفل تاریخی این معدن با تلاش ایمیدرو و مسئولان استانی باز شد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: اکنون مقدمات فراخوان برای احداث کارخانه اسیدفسفریک در کنار دست این معدن انجام شده و تا نیمه نخست آبان برگزار می شود.

وی با بیان اینکه همه زیرساخت های مورد نیاز کارخانه، تعیین تکلیف شده است، افزود: تاکنون ۲۰ میلیارد ریال برای تامین گاز پروژه کارخانه پرداخت شده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۴۸ درصدی واحد تولید آهک هیدراته در محدوده معدنی فسفات کوه لار، تصریح کرد: ظرفیت تولید سالانه این واحد، ۳۰ هزار تن خواهد بود که با بهره برداری از آن، حدود ۱۰۰ شغل ایجاد می شود.

وی ادامه داد: اکنون مقدمات احداث کارخانه های صنعتی گچ، بوکسیت و سلستین انجام و پس از ارزیابی های اولیه، طرح های امکان سنجی استخراج و فرآوری مواد معدنی مذکور تهیه شده و در مرحله مناقصه عمومی برای جذب سرمایه گذار است.

اتمام پی جویی پهنه اکتشافی استان تا پایان آذر

غریب پور با اشاره به اینکه تا سال گذشته کار اکتشافی و اجرایی در استان کهگیلویه و بویر احمد انجام نشده بود، گفت: خوشبختانه از سال گذشته با تلاش ایمیدرو و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، فاز پی جویی و اکتشاف انواع مواد معدنی در قالب دو پروژه در دستور کار قرار گرفت که کل استان را در برمی گیرد.

به گفته وی، این دو پروژه شامل طرح پتانسیل یابی استان و پهنه اکتشافی دنا به وسعت ۷۰۱۷ کیلومتر مربع ، است.

وی ادامه داد: اکتشاف پروژه نخست این پهنه با پیشرفت ۹۰ درصدی تا پایان ماه مهر و پروژه دوم (پهنه دنا) با پیشرفت ۷۰ درصدی تا پایان آذر به اتمام می رسد. پس از اتمام این ۲ پروژه – که کل استان مورد شناسایی و پی جویی قرار می گیرد- نقشه راه فعالیت های معدنی و به دنبال آن صنایع معدنی مرتبط تدوین خواهد شد.

۱۴ محدوده اکتشافی در مرحله صدور پروانه

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به ثبت ۱۴ محدوده اکتشافی برای تأمین خوراک کارخانه های آهک هیدراته و اسید فسفریک ثبت شده است، گفت: موافقت های لازم از نهاد های ذیربط برای این محدوده ها دریافت شده است.

وی ادامه داد: از این تعداد محدوده، تاکنون ۳ فقره پروانه اکتشاف صادر شده و ۱۱ محدوده دیگر در مرحله صدور پروانه اکتشاف است.

غریب پور با اشاره به اینکه اقدامات توسعه ای و ایجاد رونق توسط ایمیدرو در همه استان ها با جدیت پیگیری می شود گفت: برای نخستین بار در استان فارس،۵۰ هزار کیلومتر مربع و در استان گیلان، ۱۶ هز ار کیلومتر مربع عملیات اکتشافی انجام می شود.

وی افزود: طرح توسعه معادن سنگ های تزئینی و قیمتی و نیمه قیمتی را در برنامه داریم که می تواند در استان های مختلف کشور تحول ایجاد کند.

اقدام کلینیکی روی ۲۵ معدن

اباذر رحیمی، مجری طرح های اکتشافی و معدنی استان های کهگیلویه و بویر احمد و فارس در این جلسه گفت: در استان کهگیلویه و بویر احمد، ۴۳ معدن غیرفعال و فعال قابل توسعه، شناسایی شده و روی ۲۵ معدن اقدام کلینیکی صورت گرفته است. در این میان، ۲ معدن مارن کاکان و نیترات لیراب در مرحله احیا است.

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات انجام شده، معرفی سرمایه گذار برای ایجاد واحد فرآوری در ۶ معدن سلستین، معرفی یک معدن به سرمایه گذار، معرفی ۱۵ معدن در قالب ۶ پروژه نیازمند راه دسترسی و ۴ پروژه نیازمند شبکه برق به مجری طرح زیربناهای ایمیدرو نیز معرفی ۳ معدن به صندوق بیمه معدنی برای دریافت تسهیلات است.

تجارتخانه آراد برندینگ | تجارتخانه آراد برندینگ