۰۹ مهر ۱۳۹۹ | 18:46
کد خبر : 24562

برای نخستین بار یک میلیارد دلار بنزین صادر کردیم

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران از اضافه شدن اقلام جدید به سبد صادراتی کشور خبر داد و گفت: از تهدیدها فرصت ساختیم و توانستیم به صادرکننده بنزین تبدیل شویم.

به گزارش برداشت روز، به نقل از روابط عمومی صندوق ضمانت صادرات ایران سال هاست که بر رشد و توسعه صادرات آن هم از جنس غیرنفتی تاکید داریم که تا حدودی هم توانستیم موفقیت هایی را در این حوزه رقم بزنیم، اما فارغ از سیاست های داخلی مشکلات عدیده خارجی مانعی برای توسعه اساسی این بخش بوده است. از تحریم های ظالمانه آمریکا گرفته تا مشکلات نقل و انتقال پول و به تازگی هم اپیدمی بیماری کووید ۱۹.

به گفته کارشناسان، در این شرایط باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد که امسال یکی از فرصت ها محقق شد و آن اینکه اقلام جدیدی به سید صادراتی اضافه شده به نحوی که برای نخستین بار در تاریخ ایران موفق به صادرات بنزین شدیم.

در همین باره افروز بهرامی مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران در گفتگو با ایبِنا با بیان اینکه بعد از برجام مدتی تراز تجاری ما مثبت شد که به دلیل گشایش های تعاملات تجاری بود، تصریح کرد: در ۵ ماهه نخست امسال صادرات غیرنفتی ما ۱۰ میلیارد و ۸۷۵ میلیون دلار بود و کارنامه واردات نیز با رقم ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلاری بسته شد و در نتیجه با تراز تجاری منفی روبرو شدیم.

وی افزود: مشکلات تحریم ها و فشار حداکثری که آمریکا وارد می کند و همچنین محدودیت ناشی از کرونا و بسته شدن مرزها دلایل افت این بخش از اقتصاد کشور شد که در حال حاضر خوشبختانه محدودیت ها تا حدودی برطرف و مرزها باز شده و امیدواریم بتوانیم افت صادرات را جبران کنیم و به تراز تجاری مثبت برسیم.

بهرامی با تاکید براینکه صادرات غیرنفتی در ۵ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است گفت: با این وجود توانستیم سبد اقلام صادراتی را متنوع تر و اقلام جدیدی به آن اضافه کنیم. به نحوی که توانستیم یک میلیارد دلار صادرات بنزین داشته باشیم و این درحالی است که ایران همیشه واردکننده بنزین بوده است.

نایب رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات ادامه داد: پس از ایجاد پالایشگاه نفت ستاره این امکان برای ایران فراهم شد که به صادرکننده نفت تبدیل شود و خوشبختانه از این یک میلیارد دلار صادرات بنزین، ۴۰ درصد آن با حمایت و بیمه صندوق ضمانت صادرات انجام شده است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با بیان اینکه برای اولین بار در تاریخ ایران صادرات بنزین از نفت خام پیشی گرفت تصریح کرد: این موضوع در شرایطی رخ داد که به دلیل بروز بیماری کرونا مصرف بنزین در داخل کاهش یافت و اگر این صادرات انجام نمی شد ممکن بود پالایشگاه ها با مشکلاتی مواجه شوند.

وی تاکید کرد: در نتیجه می توان گفت اگرچه تحریم اثرات مخرب بسیاری دارد اما در همین شرایط می توان فرصت هایی را نیز ایجاد کرد؛ همانطور که در نیمه اول امسال صادرات بنزین به عنوان یک محصول جدید در سبد صادراتی ما این فرصت را فراهم ساخت.

به گفته بهرامی، سال گذشته صادرات غیرنفتی ما ۴۴ میلیارد دلار بوده، اما صادرات نفت کمتر از ۷میلیارد دلار ثبت شد و این در حالی است که به عنوان نمونه در سال ۹۲ صادرات نفت ایران ۹۰ میلیارد دلار و صادرات غیرنفتی حدود ۳۰ میلیارد دلار بوده است.

وزن صادرات از واردات بیشتر است

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران همچنین با اشاره به آمار تجارت سال گذشته اظهار کرد: سال ۹۸ صادرات غیرنفتی کشور به ۴۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون و واردات به ۴۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون رسید.

بهرامی افزود: با وجود اینکه همیشه از قبل از انقلاب این بحث مطرح می شد که باید سعی کنیم به سمت صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاتر برویم، اما اگر تجارت سال گذشته را از لحاظ وزنی در نظر بگیرید وزن صادرات ۳ برابر واردات بوده یعنی ۱۳۴ میلیون تن صادرات و ۳۵.۳ میلیون تن واردات داشتیم. هرچند خوشبختانه ۸۵ درصد واردات شامل مواد اولیه و واسطه ای بوده که در خدمت تولید قرار گرفتند.

به استاندارد جهانی رسیدیم

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به دستاورد جدید درباره ضریب نفوذ خدمات این صندوق اشاره کرد و گفت: ضریب نفوذ موسسات بیمه ای اعتبار صادرات کشورهای توسعه یافته ۱۰ درصد و در کشورهای در حال توسعه مانند ایران این رقم بین ۴ تا ۵ درصد است که خوشبختانه توانستیم به این استاندارد دست پیدا کنیم. هرچند این برنامه ریزی برای سال پایانی برنامه ششم توسعه بود، اما توانستیم زودتر از موعد این هدف را محقق کنیم.

تجارتخانه آراد برندینگ | تجارتخانه آراد برندینگ