۰۸ مهر ۱۳۹۹ | 19:36
کد خبر : 24428

پیشرفت ۹۰ درصدی پروژه پتانسیل یابی استان کهگیلویه و بویراحمد

در راستای شناسایی و پی­ جویی انواع مواد معدنی در استان کهگیلویه و بویراحمد، دو قرارداد پروژه پتانسیل­ یابی استان در قالب یک پهنه اکتشافی ۷۰۱۷ کیلومترمربع، منعقد شد و کل سطح استان مورد ارزیابی و اکتشاف اولیه قرار گرفته است.

به گزارش برداشت روز، به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، اباذر رحیمی؛ مجری طرح های اکتشافی و معدنی استان های کهگیلویه و بویراحمد و فارس با بیان این مطب گفت: پروژه اکتشاف استان با پیشرفت ۹۰ درصدی تا پایان مهرماه به اتمام می رسد و پروژه دوم نیز (پهنه دنا) با پیشرفت ۷۰ درصدی تا پایان آذرماه به اتمام خواهد رسید و با اتمام این دو پروژه عملیات بزرگ و بنیادین و زیربنایی، پی­جویی مواد معدنی در سطح کل استان تکمیل و نقشه راه فعالیت­های معدنی و به دنبال آن صنایع معدنی مرتبط تدوین خواهد شد.

وی در ادامه افزود: با توجه به وجود ذخایر عظیم مواد معدنی گچ، بوکسیت و سلیستین در استان و به منظور تسریع در شروع فعالی ت­های معدنی و صنعتی در استان و همزمان با اجرای دو طرح اکتشافی مذکور، مقدمات احداث کارخانه ­های صنعتی گچ، بوکسیت و سلیستین انجام و پس از ارزیابی ­های اولیه طرح ­های امکان­سنجی استخراج و فرآوری مواد معدنی مذکور تهیه شده و در مرحله مناقصه عمومی جذب سرمایه­ گذار و طی مراحل قانونی ورود سرمایه­ گذار است.

رحیمی با اشاره به وجود ذخایر با کیفیت آهک و آهک فسفات­ دار در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: پروژه احداث کارخانه آهک هیدراته در حوالی شهرستان چرام در دستور کار قرار گرفته و در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی حدود ۴۵ درصدی با سرعت مناسبی در دست اجرا است.

مجری طرح های اکتشافی و معدنی استان های کهگیلویه و بویراحمد و فارس در ادامه افزود: ۱۴ محدوده­ اکتشافی برای تأمین خوراک کارخانه های آهک و اسیدفسفریک ثبت و کلیه­ موافقت­ های لازم از ارگان­ های ذیربط برای این محدوده ها دریافت شده، که ۲ فقره از درخواست ­ها منجر به صدور پروانه اکتشاف شده­ و ۱۲ محدوده­ دیگر نیز در شرف صدور پروانه اکتشاف است.

رحیمی خاطر نشان کرد: مراحل مقدماتی برگزاری فراخوان جهت احداث کارخانه اسیدفسفریک در شهرستان چرام انجام و پروانه بهره­ برداری فسفات کوه لار با ذخیره قطعی ۸۰ میلیون تن برای تأمین خوراک کارخانه دریافت شده است.

وی در پایان حل مشکلات تعدادی از معادن غیرفعال استان در قالب طرح احیا، فعال­سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس از طریق معرفی سرمایه­ گذار و معرفی به صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت­ های معدنی و اختصاص وام به این واحدها را از دیگر اقدامات صورت گرفته در استان عنوان کرد.

تجارتخانه آراد برندینگ | تجارتخانه آراد برندینگ