۰۱ مهر ۱۳۹۹ | 19:49
کد خبر : 23645

عضو کمیته سلامت سازمان بیمه سلامت ایران: تعهدات بسته‌های دندان پزشکی بیمه سلامت رویکرد پیشگیری دارد

عضو کمیته سلامت سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اینکه تعهدات بسته‌های دندان پزشکی بیمه سلامت در حال حاضر تنها خدمتی است که رویکرد پیشگیری دارد و نسبت به بسته‌های بیمه‌های پایه یکی از مترقی‌ترین تعهدات در بسته‌های خدمتی است، گفت: هزینه‌های سلامت دهان و دندان با این تعهدات، کمتر از یک درصد را تشکیل می‌دهد. ولی پیش بینی ما از سرانه این بود که یک درصد هزینه بیمه‌ها باید شامل خدمات دندان پزشکی باشد.

به گزارش برداشت روز به نقل از آی‌هینا؛ دکتر معادی بیان کرد: در زمان تاسیس سازمان بیمه خدمات درمانی حدود ۵۲ خدمت دندان پزشکی تحت پوشش بیمه سلامت بود. در سال ۸۳ پیشنهادی در شورای عالی بیمه مطرح و بسته خدمت با رویکرد ارائه خدمات درمانی به کودکان اصلاح شد. این ۵۲ خدمت به ۱۴ خدمت تبدیل شد که مهم‌ترین خدمات آن شامل ترمیم دندان‌های اولین آسیای کودکان زیر ۱۲ سال بود.

 

عضو کمیته سلامت سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: این دندان اولین دندان دائمی است که از هفت سالگی رویش پیدا می‌کند. ترمیم این دندان جزو تعهدات بیمه قرار گرفت که یک تحول بزرگ در سیستم بیمه دندانپزشکی محسوب می‌شد. در این زمینه قرار شد آموزش و پرورش اطلاع رسانی کند و پیش بینی می‌شد نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان در سال اول هزینه داشته باشد، اما حدود ۲ میلیارد تومان هزینه برداشت و به مرور در بودجه سال بعد کم شد. در سال ۹۲ این موضوع مطرح شد که دندان پزشکی را با رویکرد پیشگیری در نظر بگیریم.

 

وی افزود: در سال ۹۲ در شورای عالی بیمه سلامت، این بسته به تعهد اضافه شد که فیشور سیلانت، وارنیش فلوراید، فلوراید تراپی، و آموزش بهداشت هم جزو تعهدات بیمه قرار بگیرد و سن ۱۲ سال نیز به ۱۴ سال ارتقاء یافت و همه نوع ترمیم مورد تعهد قرار گرفت به نحوی که در مرحله اول خدمات پیشگیری مورد توجه قرار گرفت و در صورت پوسیدگی ، فرد می‌توانست تا ۱۴ سالگی دندان را پر کند. با وجود این بستری که فراهم شده و ۲ هزار مرکز دندان پزشکی طرف قرارداد و درمانگاه‌های دولتی، کسی از این امکانات و شرایط به نحو احسن استفاده نمی کرد که شاید علت آن عدم اطلاع باشد.

 

عضو کمیته سلامت سازمان بیمه سلامت ایران بیان کرد: در سال ۹۳ این بحث مطرح بود که بسته بیمه روستایی دچار تحولاتی شود. این موضوع را در آن زمان مطرح کرده و گفتیم که بسته خدمات دندان پزشکی هم جزو بیمه روستایی شود. در حال حاضر در روستاها بر اساس بسته خدمتی، خدمات دندان پزشکی ارائه می شود. این خدمات جزو بسته بیمه‌های پایه است که همه بیمه‌های پایه این خدمات دندان پزشکی را تحت پوشش دارند.

 

معادی گفت: یکی از مسئولیت‌های سازمان بیمه سلامت این است که مردم را نسبت به سلامت دهان و دندان آگاه کرده و خدمات بیمه سلامت را نیز به مردم در این زمینه معرفی کند. یکی از روش‌های اصلاح سبک زندگی، ارائه آموزش به افراد برای تغییر است تا این موضوع باعث کاهش هزینه‌ها شود. یعنی اگر سبک زندگی افراد به شکلی باشد که کمتر بیمار شوند، هزینه‌ای به بیمه‌ها وارد نمی‌شود.

 

تجارتخانه آراد برندینگ | تجارتخانه آراد برندینگ