۲۶ شهریور ۱۳۹۹ | 19:43
کد خبر : 22808

بیش از ۱۷میلیون مراجعه به مراکز درمانی تامین اجتماعی در ۳ماهه اول امسال

در سه ماهه اول سال جاری، 17 میلیون و 660 هزار و 363 مورد برای دریافت خدمات سرپایی از جمله؛ ویزیت و خدمات تشخیصی‏‏‏‏‏‏‏‏‏- درمانی، به مراکز درمانی ملکی سازمان مراجعه کرده اند که نسبت به مدت زمان مشابه در سه ماهه اول سال 98، حدود 47 درصد کاهش داشته است.

به گزارش برداشت روز به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، بر اساس گزارش منتشر شده از سوی دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تأمین اجتماعی، در سه ماهه اول امسال، ۳۶۵ مرکز درمانی ملکی به مراجعین خدمت ارائه کرده اند که ۷۵ مرکز آن بستری و ۲۹۰ مرکز آن سرپایی بوده است.

از تعداد کل مراجعات سرپایی ۹۸٫۲ درصد مشمول بیمه تامین اجتماعی، ۰٫۲ درصد بیمه سلامت و ۱٫۶ درصد مشمول سایر بیمه ها و بیماران آزاد بوده اند.

نسبت ویزیت سرپایی پزشکان متخصص به تعداد بیمار بستری مربوط به این دوران، برابر با ۱۱ بوده است و نشان می دهد به ازای ۱۱ بیمار ویزیت شده توسط پزشکان متخصص، یک بیمار در مرکز درمانی بستری و تحت درمان قرار می گیرد.

همچنین تعداد تخت فعال مراکز بستری اعم از بیمارستان و مراکز جراحی محدود، از ۹۳۳۲ تخت در سه ماهه اول سال ۹۸، به ۹۱۱۶ تخت فعال در سه ماهه اول سال ۹۹ رسیده است که ۲٫۳ درصد کاهش را نشان می دهد.

با توجه به جمعیت ۴۴ میلیون و ۲۰۶ هزار ۳۱۴ نفری بیمه شدگان تحت پوشش درمان سازمان تامین اجتماعی، ۰٫۲ تخت فعال بستری به ازای هر ۱۰۰۰ بیمه شده تا پایان اسفند ۹۸ اختصاص یافته است.

درصد اشغال تخت بیمارستان های ملکی در سه ماهه اول سال ۹۹ نسبت به مدت زمان مشابه در سه ماهه اول سال ۹۸، با کاهش ۲۸٫۱ درصدی از ۷۱٫۲ درصد به ۴۳٫۰۸ درصد رسیده است.

تعداد کل موارد اعمال جراحی بستری در مراکز درمانی ملکی در سه ماهه اول سال ۹۹ نیز نسبت به مدت زمان مشابه در سه ماهه اول سال ۹۸، کاهش ۴۱٫۱ درصدی را نشان داده است که این کاهش بیشتر مربوط به موارد اعمال جراحی کوچک بوده است.

در بخش بستری مراکز ملکی سه ماهه اول سال ۹۹، تعداد ۱۲۹ هزار و ۶۴۲ بیمار بستری و تحت درمان قرار گرفته اند که نسبت به سه ماهه اول سال ۹۸، کاهشی در حدود ۴۳٫۶ درصد را نشان می دهد.

مجموع زایمانها درسه ماهه اول سال ۹۹، برابر با ۲۸ هزار و ۷۰۸ مورد بوده است که نسبت به مدت زمان مشابه در سه ماهه اول سال ۹۸ کاهش ۲۰٫۴ درصدی را نشان می دهد.

همچنین درصد زایمان سزارین در سه ماهه اول امسال، به ۴۳٫۲ درصد رسیده است که نسبت به مدت زمان مشابه در سه ماهه اول سال ۹۸، تغییری را نشان نمی دهد.

 

تجارتخانه آراد برندینگ | تجارتخانه آراد برندینگ