۱۵ شهریور ۱۳۹۹ | 19:17
کد خبر : 21208

کلنگ توسعۀ شرکت فولاد امیرکبیر کاشان به زمین زده شد

با حضور معاون وزیر صمت، استاندار اصفهان، مدیرعامل فولاد مبارکه، امام‌جمعه، نمایندۀ مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان و جمعی از مسئولین این شهر، کلنگ طرح توسعۀ شرکت فولاد امیرکبیر کاشان در دو فاز و با ظرفیت اشتغال‌زایی برای ۱۰۸۰ نفر، با سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه به زمین زده شد.

به گزارش برداشت روز، به نقل از روابط عمومی فولاد مبارکه؛ در این آئین، خداداد غریب‌پور معاون وزیر صمت و رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران طی سخنانی گفت: ما در ایمیدرو به توسعه و سرمایه‌گذاری‌های اجتماعی می‌اندیشیم؛ بنابراین در کنار اتخاذ تصمیمات لازم، ابزار لازم را نیز ایجاد می‌کنیم و این ابزار برای توسعۀ شرکت فولاد امیرکبیر کاشان بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان منابع مالی است که شرکت فولاد مبارکه آن را فراهم کرده است.

فولاد مبارکه ظرف یک ماه آینده ۱۰ هزار میلیارد ریال افزایش سرمایه در دست اقدام دارد و پروژه‌ای که امروز شاهد آغاز رسمی احداث آن بودیم خروجی یکی از طرح‌های توسعه‌ای است که تکمیل زنجیرۀ ارزش را شکل خواهد داد و در قالب طرح جامع فولاد کشور که به‌تازگی نیز به‌روزآوری شده رقم خواهد خورد.

به‌طورکلی طرح منطقۀ ویژۀ کاشان ۲۵۰ هکتار فنس‌کشی و جاده‌سازی دارد و امیدواریم برای فازهای بعدی این طرح نیز تأمین اعتبار شود.

سرمایه‌گذاران بسیاری در کاشان آمادۀ سرمایه‌گذاری‌اند. همچنین با همکاری صندوق بیمۀ فعالیت‌های معدنی کشور، تأمین مالی معادن کوچک و متوسط در این شهرستان در حال انجام است. ظرفیت اکتشافی ایمیدرو در شهرستان‌ها نیز وجود دارد تا اکتشافات در این شهرستان کامل شود.

به خاطر داشته باشیم هرگونه سرمایه‌گذاری مکمل زنجیرۀ ارزش، اولا باید در راستای تأمین نیاز کارخانه و ثانیا در مسیر صادرات بیشتر باشد. سرمایه‌گذاری‌های موازی یا سرمایه‌گذاری برای آن‌هایی که خوراک و بازار ندارند انجام نخواهیم داد.

در خصوص توسعۀ فولاد کشور هم باید اضافه کرد برای دست‌یابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد، دو پروژۀ مهم گروه فولاد مبارکه، شامل پروژه‌های ۱۰ میلیون تنی فولاد هرمزگان و ۱۰ میلیون تنی چابهار در دست اقدام است؛ ضمن اینکه در همین زمینه دو پروژۀ ۱۰ میلیون تنی دیگر با رویکرد صادراتی و حتی تأمین مواد اولیه از خارج از کشور در دو منطقۀ  یادشده در دستور کار قرار گرفته است.

فولاد مبارکه در بین شرکت‌های سرمایه‌گذار در این پروژه پیشتاز است

رویکرد ایمیدرو  و شرکت‌های بزرگ همکار این سازمان، توسعه و افزایش سهم معدن و صنایع معدنی و نقش‌آفرینی هرچه بیشتر در  تولید ناخالص ملی (GDP) کشور است. در این راستا مجموعه‌ای از فعالیت‌های بزرگ و زیربنایی ازجمله امضای تفاهم‌نامۀ راه‌آهن محور سنگان به بافق صورت گرفته که فولاد مبارکه در بین شرکت‌های سرمایه‌گذار در این پروژه پیشتاز است. جادۀ تربت به خواف در منطقۀ شرق کشور نیز به جهت آنکه فولاد مبارکه در  آنجا   به تولید ۵ میلیون گندله و  ۵ میلیون کنستانتره دست خواهد یافت، با مشارکت شرکت‌های دیگری ازجمله فولاد خوزستان و فولاد خراسان اجرایی خواهد شد.

برای افزایش سهم معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص ملی بالغ بر ۲۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده که تأمین نیمی از این مقدار به‌تنهایی توسط صنعت فولاد کشور صورت گرفته است؛ بدین ترتیب ظرفیت تولید فولاد از ۳۷ میلیون به ۴۰ میلیون تن در سال جاری افزایش خواهد یافت و با دستیابی به این اتفاقات کم‌نظیر شاهد رونق بیشتر و اشتغال بیش از ۲۰۰ هزار نفر در بخش فولاد خواهیم بود.

این اتفاق مبارکی است که شرکت‌های بزرگ کشور مانند فولاد مبارکه، علاوه بر تولید وارد عرصۀ سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها از قبیل راه‌سازی، ریل، بندر     و … شده‌اند.

جایگاه کشور از رتبۀ دهم به نهم ارتقا یافته است

عملکرد کشور در حوزۀ معدن و صنایع معدنی در سال جاری بسیار خوب بوده است. در زمینۀ جهش تولید خوشبختانه در پنج‌ماهۀ ابتدایی امسال در شمش فولاد ۹ درصد، در آهن اسفنجی ۱۲ درصد و در محصولات فولادی ۵ درصد رشد داشته‌ایم. میانگین تولید فولاد کشور در شش‌ماهۀ اول سال ۲۰۲۰ میلادی ۱۰٫۲ درصد رشد داشته که بیشترین رشد در دنیا بوده است.

با تولید ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن فولاد در ماه قبل، جایگاه جهانی کشور از رتبۀ دهم به نهم ارتقا یافته است. در شش‌ماهۀ اول سال ۲۰۲۰ میلادی با تولید ۱۵ میلیون تن آهن اسفنجی، رتبۀ اول را در بین دیگر کشورها از آن خود کرده‌ایم.

در تولید کنستانتره تا پایان سال گذشته به ۵۷ میلیون تن تولید دست یافتیم و در سال جاری پیش‌بینی می‌کنیم به عدد ۶۷ میلیون تن دست  یابیم. در تولید گندله نیز  در سال ۹۸ به ۴۷ میلیون تن دست یافتیم و پیش‌بینی می‌شود این مقدار تولید در سال جاری به ۶۶ میلیون تن افزایش یابد.

استخراج سنگ‌آهن در کشور در سال جاری به بیش از ۱۰۰ میلیون تن و در چشم‌انداز فولاد این رقم به ۱۶۰ میلیون تن خواهد رسید.

در سال گذشته نزدیک به ۱۲ میلیون تن فولاد صادر شد که از این میزان ۷ میلیون تن شمش و مابقی محصولات فولادی بود. اصرار ما بر این است که محصولات با ارزش افزودۀ بالا صادر کنیم. معتقدیم تبدیل شمش به انواع ورق و محصولات فولادی ارزش افزودۀ زیادی برای کشور به همراه دارد.

تأکید ما در ایمیدرو بر توسعۀ بنگاه‌های بزرگ و حمایت از سهام‌داران در بازار سرمایه است و ۴۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه خود دلیل این ادعاست.

به هر تقدیر ابزار لازم در فولاد مبارکه، در منطقۀ ویژه و ایمیدرو فراهم است، پیمانکار مناسب هم وجود دارد و امیدواریم مسئولان مربوطه نیز کمک کنند تا این پروژه‌ها به ثمر برسد و اتفاقات خوب دیگری رقم بخورد.

 

حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه:

تکنولوژی توسعۀ فولاد امیرکبیر کاشان برای فولاد مبارکه کاملا شناخته شده است و جای نگرانی ندارد

در حال حاضر با وجود ۱۰ کارخانه و خط تولید، ظرفیت تولید ورق گالوانیزه در کشور حدود ۲ میلیون تن و میزان مصرف یک میلیون تن است؛ بنابراین با ظرفیت مازاد گالوانیزه مواجهیم.

چهار کارخانۀ تولید ورق گالوانیزه در گروه فولاد مبارکه (فولاد امیرکبیر در کاشان، تاراز در شهرکرد، ورق خودرو در سفیددشت و واحد گالوانیزۀ شرکت فولاد مبارکه) وجود دارد. در خصوص توسعۀ مدنظر در فولاد امیرکبیر کاشان باید گفت افزایش ظرفیت خط اسیدشویی از طریق نوسازی خط و اگر جواب ندهد، ایجاد یک پلنت جدید، و همچنین ایجاد یک خط نورد ۲۵۰ هزار تنی برای افزایش ظرفیت تا ۵۰۰ هزار تن در سال از زیرساخت‌های این توسعه بوده است.

اجرای طرح نورد گرم شمارۀ ۲ فولاد مبارکه از دیگر ملزومات اصلی برای به بار نشستن طرح‌های توسعۀ فولاد امیرکبیر کاشان است؛ به‌نحوی‌که ورق نورد شده در نورد گرم شمارۀ ۲ فولاد مبارکه باید در خط اسیدشویی و نورد این کارخانه نورد و در ادامه به ورق گالوانیزه تبدیل شود.

فولاد مبارکه با در اختیار داشتن حدود ۵۸ درصد سهام شرکت فولاد امیرکبیر کاشان، سهام‌دار عمدۀ این شرکت است. در حال حاضر بهترین ورق گالوانیزۀ کشور در شرکت فولاد امیرکبیر کاشان در حال تولید است. در خصوص توسعۀ این کارخانه هم با توجه به اینکه مشاور اجرای این پروژه، شرکت فنی مهندسی فولاد مبارکه است و تکنولوژی آن برایمان شناخته‌شده است، هیچ جای نگرانی وجود ندارد. به‌هرحال امروز خوشحالیم که تکمیل این زنجیره با هماهنگی کامل وارد فاز اجرا می‌شود.

 

آیت‌الله سلیمانی امام‌جمعه کاشان:

اینکه برادران ما در عرصۀ فولاد که به‌حق پرچم‌دار پیشرفت و توسعۀ اقتصادی است، این‌گونه تلاش می‌کنند، شایستۀ سپاس‌گزاری است

دو نکته را یادآور می‌شویم: نکتۀ اول اینکه درست است انقلاب اسلامی ما نه انقلاب اقتصادی، که یک انقلاب اعتقادی بود، اما شکافندۀ علوم، امام باقر(ع) فرموده: در تداوم انقلاب اساسی‌ترین موضوع اقتصاد است. اگر بناست انقلاب باقی بماند و مردم در دل با شادابی از انقلاب طرفداری کنند، این امر تنها با پرچم‌داری اقتصاد ممکن می‌شود. هرجا وضعیت اقتصادی  مطلوب باشد، مردم با تمام وجود به پای انقلاب می‌مانند.

فقر طغیان، آلودگی و تخلفات مدنی به بار می‌آورد. اینکه برادران ما    در    عرصۀ فولاد که به‌حق پرچم‌دار پیشرفت و توسعۀ اقتصادی است، این‌گونه تلاش می‌کنند، شایستۀ سپاس‌گزاری است. جلسه تخصصی است و اهل‌فن باید صحبت کنند، ولی من وظیفه دارم تشکر کنم. بارها در جاهای گوناگون دیده‌ایم که بسیاری از مشکلات، ضایعات اجتماعی، تخلفات مدنی و ابتلای فراوان خرد و کلان با ایجاد اشتغال برطرف شده است. بی‌تردید با  اقتصاد مطلوب تهاجم فرهنگی دشمن نیز خنثی می‌شود.

نکتۀ دوم اینکه در مبانی دین ما در زمینۀ صنعت آن‌قدر عبارات زیبا وجود دارد که گویی این عزیزان متخصصان صنعت هستند. امام سجاد (ع) فرموده: اولین شرط پیشرفت صنعت مهارت است.

گاهی بعضی امتیازات صنعتی بدون در نظر گرفتن تناسب رشته و تخصص به افراد واگذار شد؛ اشتباه فاحشی که فقط برای امتیازفروشی بود، نه برای احداث صنایع. پول از بانک به خانه رفت و صنعت به ساختمان پزشکان و ساختمان مسکونی تقلیل یافت.

امروز  بحمدالله در منطقۀ کاشان به‌قدری آموزش عالی رشد کرده، چه در بخش دولتی و چه آزاد، که می‌تواند نیروهای موردنیاز صنایع منطقه را تربیت کند و این کار درستی است. در این حالت است که تولیدات دانشگاه متناسب با تقاضا خواهد بود. معصوم(ع)  فرمود: امانت‌دار باشید. نباید حاصل صنعت در کارگاه‌های بیرون انباشته شود. حاصل صنعت باید در پیشرفت منطقه و توسعۀ صنعت به کار گرفته شود. درآمد این صنعت فاز ۱ و ۲ را مدیریت و تأمین و پشتیبانی می‌کند و باید از مدیران صنعت و دیگر سروران و عزیزان در این خصوص تشکر کنیم. امام صادق (ع) فرمود: تولیدات صنعت منجر به رشد آن صنعت می‌شود. اگر درآمدهای صنعت در توسعۀ آن نقش داشته باشد، نتیجۀ آن کارمند و کارگر و مهندسی خواهد بود که می‌داند حاصل دسترنج او در همان‌جا به رشد همان صنعت منتهی خواهد شد تا فرزندش بتواند در آینده تضمین شغلی داشته باشد.

سه خصلتِ مهارت، امانت و عشق به کار می‌تواند در کشور ما صنعت را رشد دهد. درست است که افزایش تولید در عرصۀ کشاورزی نیاز جامعۀ ماست و باید در زمینۀ کشاورزی و دامداری نیز اقداماتی برای پیشرفت صورت بگیرد، اما رشد کشاورزی آن‌قدر  زیاد نیست. آقا فرمودند «جهش تولید» و البته جهش تولید عرصۀ کشاورزی را هم شامل می‌شود و تا حدی هم سهل‌التحصیل است، ولی با رشد جمعیت این جهش تولید در زمینۀ کشاورزی و دامی نمی‌تواند مشکل را حل کند؛ جهش تولید در صنعت کارا   خواهد بود.

 

ساداتی‌نژاد نمایندۀ مردم کاشان و آران و بیدگل:

فولاد مبارکه پرچم پرافتخار صنعت در ایران است

انتظار ما توسعۀ صنعتی استان بود که الحمدالله به همت آقای غریب‌پور و آقای عظیمیان صورت گرفت. عمدۀ اشتغال منطقه مربوط به ایجاد ۴۰۰ تا ۵۰۰ فرصت شغلی در فاز ۲ است. در فاز   ۱ برای۸۰ نفر اشتغال ایجاد شده است. خواهش ما این است که پس از پیشرفت ۵۰ درصدی فاز    ۱، فاز   ۲ گالوانیزه آغاز گردد. همچنین انتظار داریم فاز   ۳ که خط تولید ورق‌های رنگی است شروع شود. کاشان قطب گالوانیزۀ کشور است و اگر فاز ۲ نباشد به‌مرور این جریان از بین خواهد رفت. این شرکت یک شرکت برجستۀ فنی است و حتما عزیزان سرمایه‌گذار  بیش از ما دلسوز آن هستند. از مدیرعامل فولاد مبارکه درخواست کرده‌ایم اولا سود این شرکت که سهم فولاد مبارکه است، در سال جاری و سال‌های آینده در توسعه‌های شرکت هزینه گردد تا منابع این پروژه تأمین شود. ثانیا پروژه به‌سرعت اجرا شود، به‌کارگیری نیروهای بومی و پیمانکاران کاشانی در اولویت باشد و خرید از صنایع مستقر در کاشان انجام گیرد.

فولاد مبارکه پرچم پرافتخار صنعت در ایران است. این شرکت که الحمدالله در استان اصفهان واقع شده، خدمات بزرگی به اصفهان می‌کند و میزان زیادی از توسعۀ شهر اصفهان مدیون فولاد مبارکه است. ما دست همۀ مدیران و کسانی را که در فولاد مبارکه زحمت می‌کشند می‌بوسیم. اینکه اعلام شده ۱۰۰ میلیارد تومان در حوزۀ زیرساخت به منطقۀ ویژه اقتصادی کاشان اختصاص خواهد یافت به نظر من یک نگاه نو به منطقۀ ویژه اقتصادی است و من واقعا از حمایت‌های فولاد مبارکه و سایر مسئولین امر سپاسگزارم.

 

عالیوند، مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان:

اجرای عملیات توسعۀ فولاد امیرکبیر کاشان ظرف مدت ۲۴ ماه

عملیات اجرایی احداث خط نورد سرد به ظرفیت ۲۵۰ هزار تن، توسعۀ خط اسیدشویی تا ظرفیت ۵۰۰ هزار تن، احداث کارگاه سنگ‌زنی و آماده‌سازی غلتک‌های نورد در فاز اول و احداث خط گالوانیزه۲  و تولید محصولات سرد ازجمله برنامه‌های توسعه‌ای شرکت فولاد امیرکبیر کاشان است.

این طرح در مدت ۲۴ ماه اجرایی خواهد شد. صنایع ساختمان، صنایع خودرو، صنایع لوازم‌خانگی، صنایع فلزی سبک، صنایع تکمیلی (پوشش‌دهی)، صنایع نفت و گاز (بشکه‌های فلزی) و صنایع تبدیلی از صنایع مصرف‌کنندۀ ترکیبات تولیدی طرح توسعۀ فولاد امیرکبیر کاشان هستند.

تأمین مواد اولیۀ ورق فول هارد خط گالوانیزۀ ۲ فولاد امیرکبیر کاشان، تأمین مواد اولیۀ شرکت‌های گالوانیزۀ کشور، افزایش ظرفیت تولید ورق سرد در شرکت فولاد امیرکبیر کاشان و تولید ورق سرد با ضخامت‌های کم و همچنین ایجاد ارزش افزوده از اهداف مهم اجرای این پروژه است.

مجموع سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی این طرح توسعه‌ای به ترتیب ۱۲ میلیون یورو    و    ۳۷۰۰ میلیارد  ریال است. اجرای این طرح برای ۱۰۸۰ نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال‌زایی ایجاد کرده و زمینه‌ساز کمک به اقتصاد منطقه و   رونق کسب‌وکارهای محلی خواهد بود.

 

رضایی استاندار اصفهان:

از توسعۀ فولاد امیرکبیر کاشان با تمام وجود دفاع کردیم

به‌عنوان سربازان نظام هرجا مسئولیتی داریم، خصوصا در جهت اجرایی کردن دیدگاه‌های مقام معظم رهبری، وظیفۀ شرعی‌ ما این است که با نهایت تلاش کار کنیم. کاشان پارۀ تن استان اصفهان است. با کمال افتخار در خدمت مردم عزیز، فهیم و متدین کاشان هستیم و این را تکلیف قانونی و وظیفۀ شرعی خود می‌دانیم؛ همچنان که از توسعۀ فولاد امیرکبیر با تمام وجود دفاع کردیم. مسئلۀ بسیار مهم این است که ما در استان تشنه‌ایم و بزرگ‌ترین نگرانی ما کمبود آب است. از دیگر سو، سازمان‌های زمین‌شناسی و نقشه‌برداری کشور بزرگ‌ترین مشکل ما را فرونشست زمین اعلام کرده‌اند. از نمایندگان استان تقاضای همیاری و چاره‌اندیشی اساسی داریم. اصفهان در معرض خطر است. دستاوردهای دوران تحریم و کرونا با وفاق، همدلی، پشتیبانی، هماهنگی و هم‌زبانی به دست آمده است. همه در یک کشتی سواریم، پس باید به یکدیگر کمک کنیم. باید با یکدیگر گفت‌وگو کنیم و هماهنگ و همفکر باشیم تا بتوانیم چیزی را که مدنظر مقام معظم رهبری است اجرا و دین خود را   ادا کنیم تا ان‌شاءالله رحمت الهی هم شامل حالمان شود.

تجارتخانه آراد برندینگ | تجارتخانه آراد برندینگ