۱۱ شهریور ۱۳۹۹ | 20:04
کد خبر : 20898

جزییات ۴ تفاهم نامه تامین مالی مسکن ملی

اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن گزارشی از چگونگی مشارکت این بانک در تامین مالی طرح اقدام ملی مسکن در قالب چهار تفاهم نامه مهم اعلام کرد.

به گزارش برداشت روز، براساس گزارشی که در این باره در اختیار هیبنا قرار گرفته است در راستای اجرای سیاست های دولت و وزارت راه و شهرسازی، با رویکرد رونق بخشی به حوزه مسکن از طریق افزایش تولید مسکن در کشور، برای اقشار هدف، «طرح اقدام ملی»، توسط نهادهای مورد تایید وزارت راه و شهرسازی و همکاری بانک مسکن با تامین مالی بخشی از هزینه های پروژه های در دست احداث، به صورت یک جریان پایدار در حال شکل گیری و اقدام است.

در همین راستا و به منظور ایجاد اولویت جهت دارندگان امتیاز صندوق پس انداز مسکن یکم تفاهم نامه ای میان بانک مسکن و وزارت راه و شهرسازی در مهرماه سال ۹۸ منعقد شد که براساس آن دارندگان امتیاز صندوق پس انداز مسکن یکم جهت بهره مندی از مزایای طرح اقدام ملی در اولویت قرار می گیرند. همچنین در بخش دیگری از این تفاهم نامه مقرر شده است که در ارتباط با مدل اجرای پروژه های در دست احداث و نحوه تعامل بین بانک و سازندگان مورد معرفی توسط دستگاه های متولی اجرای طرح، با توجه به برنامه توزیع استانی طرح اقدام ملی براساس نیازسنجی طرح جامع مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی، تفاهم نامه های جداگانه و مجزایی با هر کدام از نهادهای متولی اجرای طرح تهیه و تنظیم شود.
بر اساس این گزارش، در این ارتباط پس از برگزاری جلسات متعدد با نمایندگان نهادهای مذکور، تنظیم تفاهم نامه های ذی ربط جهت احداث و تکمیل ۱۰۵ هزار واحد مسکونی از قرار هر واحد پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی، در دستور کار قرار گرفت.
بر این اساس چهار تفاهم نامه با چهار نهاد متولی و مجری طرح اقدام ملی مسکن میان این نهادها و بانک مسکن منعقد شد.
کمک به تامین مالی پروژه های مسکن ملی به منظور احداث ۲۵ هزار واحد مسکونی از سوی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و شرکت توسعه گران عمران ستاد در قالب تفاهم نامه این ستاد با بانک مسکن یکی از موارد مشارکت بانک مسکن با نهادهای مجری طرح اقدام ملی است.
از سوی دیگر تفاهم نامه ای بین بانک مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای کمک به تامین مالی ساخت ۲۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن نیز منعقد شد. پس از آن انعقاد تفاهم نامه برای کمک به تامین مالی ۳۰ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی در شهرهای جدید و همچنین ۳۰ هزار واحد مسکونی از سوی سازمان ملی زمین و مسکن و ادارات کل راه و شهرسازی میان بانک مسکن و این نهادهای متولی و مجری طرح اقدام ملی در دستور کار قرار گرفت.
براساس تصمیمات قبلی و تفاهم صورت گرفته بین وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن، آن دسته از متقاضیانی که به دلیل سپرده گذاری در صندوق پس انداز مسکن یکم از امتیاز دریافت این تسهیلات برخوردار هستند و هنوز تسهیلات خود را دریافت نکرده اند در اولویت طرح اقدام ملی مسکن قرار گرفته اند. بسیاری از این متقاضیان هم اکنون امتیاز دریافت تسهیلات دارند اما به دلیل جهش قیمت مسکن و تضعیف قدرت خرید در بازار مسکن موفق به خرید مسکن و استفاده از تسهیلات خود نشده اند که طرح اقدام ملی فرصت مناسبی برای خانه دار شدن این گروه از خانه اولی ها و متقاضیان مسکن است.

تجارتخانه آراد برندینگ | تجارتخانه آراد برندینگ