۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | 21:45
کد خبر : 20790

تجربیات ارزشمند و طرح های نوآورانه در تعمیرات سالانه­ فولاد خراسان

تعمیرات سالانه خطوط تولید مجتمع فولاد خراسان با توجه به شرایط خاص تعمیرات و مشکلات ناشی از شیوع بیماری کرونا با رعایت کلیه دستورالعمل های بهداشتی با موفقیت به پایان رسید و فولادمردان این مجتمع جان تازه‌ای به خطوط تولید بخشیدند.

به گزارش برداشت روز به نقل از روابط عمومی مجتمع فولاد خراسان؛ معاون بهره برداری فولاد خراسان با اشاره به تاکید مدیریت عالی شرکت بر جبران تعطیلات ابتدای سال بر افزایش زمان در دسترس تولید و کاهش زمان انجام تعمیرات سالانه، گفت: مهم‌ترین اهداف این پروژه سالانه، «بهبود عملکرد تجهیزات» و «ارتقای سطح کیفیت محصولات» برنامه ریزی شده بود.

مهندس زارع افزود: با فعالیت اجرایی و تلاش همکاران در نواحی تولیدی و پشتیبانی و واحدهای نگهداری و تعمیرات (مکانیک، برق و کارگاه تعمیرات)، تولید، نسوز، خدمات فنی و پشتیبانی، ایمنی فنی، دفتر فنی و با همکاری شرکت های پیمانکاری اقدامات لازم مطابق با برنامه پیش بینی شده انجام و شرکت در فرآیند تولید قرار گرفت.

تعمیر تجهیزات استراتژی در کارخانه گندله سازی

رئیس دفتر فنی کارخانه گندله سازی از  تعمیرات سالانه در این ناحیه  با هدف تعمیر و نگهداری تجهیزات استراتژیک، انجام نگهداری و تعمیرات تجهیزات و جلوگیری از خرابی های احتمالی و همچنین بروز توقفات ناخواسته خبرداد.

مهندس فیروزی نسب  این تعمیرات را با بهره مندی از توان نیروهای گندله سازی  با ۸۴ فعالیت برنامه ریزی شده مکانیک، برق و کارگاه تعمیرات، شامل تعویض نوار،  ۴۵ عدد رول DDRS ‌‌- اصلاح استراکچر RAPPING DEVICE‌‌- تعویض بیرینگ سمت لوز فن و  اصلاح مجموعه کانترویت نوار عنوان نمود.

طراحی ، ساخت و نصب نم گیر گاز فیول در واحد احیا

رئیس دفتر فنی واحد احیا مستقیم اظهار داشت: طراحی و ساخت و نصب نم گیر گاز فیول یکی از طرح های بهبود انجام شده در تعمیرات سالانه بود که انتظار می رود در کاهش خرابی های فکسیبل های فیول ریفورمر و مصرف انرژی موثر باشد. با توجه به شرایط فرآیند و تحقیقات انجام شده، نوع پره ای نم گیر طراحی پس از ساخت ، در زمان تعمیرات اساسی در مسیر گاز فیول نصب گردید.

مهندس قربانی، اهم فعالیت های صورت گرفته در  تعمیرات کارخانه احیا مستقیم را تعویض ونچوری اسکرابر های گاز پروسس و کولینگ، دمونتاژ و تعمیر رکوپراتور گاز فید، تعویض فیدلگ های کوره، سرریز کاتالیست تیوبهای ریفورمر، شستشو و تمیزکاری پکینگ های اسکرابر ها، تعمیرات نسوز در نواحی مختلف کوره و داکت ها، تعویض قطعات در معرض سایش در خطوط انتقال مواد و کوره، سرویس تجهیزات برقی، موتوری و ابزار دقیق و سرویس انواع پمپ ها، شیرهای کنترلی، سیلندر های هیدرولیک و گیربکس ها و اجرای طرح های بهبود بیان کرد.

برای اولین بارترمیم بخشی از نسوز سقف کوره پیشگرم در کارخانه نورد  

به گفته رییس دفتر فنی نورد در بازدید صورت گرفته پس از خاموش کردن کوره، مشخص شد که به علت  انقباضات  بوجود آمده در طی سال های متمادی و همچنین کارکرد طولانی و عدم ترمیم سقف تاکنون، بخشی از نسوز سقف کوره پیشگرم از موقعیت اصلی خارج شده است.

 مهندس جوان افزود: با شناسایی قسمت جدا شده جلسه ای اضطراری در خصوص  اتخاذ راهکار لازم برای رفع مشکل برگزار گردید. وی با بیان این که  قسمت ترمیم شده در مقایسه با اندازه کوره از مساحت کمی برخوردار بود اما با توجه به این که، ترمیم برای اولین بار توسط کارشناسان این حوزه صورت می گرفت، تجربه ای ارزشمند برای انجام این اقدام در سطح وسیع تر، در سال های آتی خواهدبود.  تخریب و تعویض نسوز گام های معیوب ، تعویض واترتراف ها و حوضچه های فرسوده زیر کوره ، دمونتاژ و مونتاژ اسپیندل ساپورت استندهای نهایی و اصلاح ریل استند ۲۰ ،تعویض گیربکس استند ۹ ، دمونتاژ، سرویس، آچارکشی و مونتاژ قیچی CCL ، سرویس دستگاه های CNC ورکشاپ ، سرویس سالانه کلیه موتورهایDC  اصلی خط نورد، انجام اصلاحات برای نصب کولینگ بزرگ تر روی موتور استند شماره ۶ از دیگر فعالیت های انجام شده در این دوره تعمیرات بود.

اجرای ۳۰۰ فعالیت برنامه ریزی شده در کارخانه فولاد سازی

رئیس دفتر فنی کارخانه فولادسازی با بیان این­که برنامه تعمیرات سالانه واحدهای  فولادسازی برنامه ریزی از پیش طراحی شده بود، گفت: در این مدت جمعاً ۳۰۰ مورد فعالیت اجرایی و درخواست کار، برنامه ریزی شد که پس از پایان تعمیرات، ۹۰درصد فعالیت های برنامه ریزی شده انجام پذیرفت. مهمترین عناوین تعمیرات سالانه ۱۳۹۹ در واحد فولادسازی شامل تعویض بیرینگ ستون کوره، تعویض نوار EBC02، تعویض کلیه رول های کولینگ چمبر ریخته گری، جابه جای کامل تابلوی کنترل برش تورچ های ریخته گری و تعویض گیربکس MH31 می باشد.

مهندس رضوی  تجربیات حاصل شده در این تعمیرات را به عنوان مطلوب ترین کارگاه آموزشی برای همکاران جدیدالستخدام دانست.

برای اولین بار از ابتدای راه اندازی تعویض مولکولارسیو واحد اکسیژن

رئیس دفتر فنی واحد پشتیبانی فنی در تعمیرات اساسی گفت: در پنج واحد اصلی گازرسانی،آبرسانی، شبکه توزیع و پست برق ، نت جرثقیل وخدمات فنی مرکزی، با برگزاری جلسات متعدد با کار گروه های نت و دفتر فنی، برنامه ریزی و عملیاتی شد و هم چنین توسط دفتر فنی کلیه فعالیت ها در سیستم Is‌-suit تعریف ، برنامه ریزی و زمان بندی گردید. تعمیرات این واحد بر اساس انجام برنامه های تعمیرات سالیانه در واحد های شبکه توزیع برق، گازرسانی، آبرسانی و نت جرثقیل و تاسیسات حفاظتی ( بخشی از واحد خدمات فنی مرکزی) و ارائه خدمات به سایر واحد ها شامل انجام عملیات داربست بندی، ارائه خدمات ابنیه وعمرانی، تامین ماشین آلات و در آخر ارائه خدمات مصنوعات فلزی در واحد خدمات فنی مرکزی انجام پذیرفت.

مهندس صباغیان از فعالیت های مهم انجام شده در این واحد را،  تعویض مولکو لار سیو واحد اکسیژن برای اولین بار از ابتدای راه اندازی این واحد با نظارت کارکنان شرکت و همکاری شرکت تعاونی مصرف به عنوان پیمانکار نظافت صنعتی، تعویض hoist اسکیل پیت نورد، گراف ترانس T1,T2,T3 و سرویس تپ چنجر EAF1 و ترانس T2پست برق، تعویض درام ۱۸۰ تنی جرثقیل ۱۰۳، اصلاح ریل های جرثقیل سالن قراضه و انبار محصول عنوان کرد.

شایان ذکراست در پایان تعمیرات مدیرعامل شرکت با حضور در خطوط تولید ضمن خداقوت به همکاران پر تلاش واحده بهره برداری از همت صمیمانه و شبانه روزی آنان و تمامی واحدهای مرتبط و همراهی مطلوب و بهینه دیگر همکاران تقدیر و تشکر نمود.

تجارتخانه آراد برندینگ | تجارتخانه آراد برندینگ