۱۰ شهریور ۱۳۹۹ | 21:23
کد خبر : 20760

پیگیری طرح های فناور در حوزه معدن؛ کمیته فناوری و نوآوری زغال سنگ پروده طبس پروژه های بلندینگ محصول و پراپ هیدرولیک را پیگیری می کند

شرکت زغال سنگ پروده طبس، پیشگام در این مسیر، کمیته فناوری و نوآوری خود را با معرفی اعضا، در کوتاهترین زمان ممکن، نشکیل داد.

به گزارش برداشت روز به نقل از روابط عمومی شرکت زغال سنگ پروده طبس؛ همزمان با آغاز به کار اولین مرکز شتاب دهنده معدنی کشور در مجموعه هلدینگ تاصیکو، معرفی سفیران نوآوری و ایجاد کمیته فناوری و نوآوری در شرکت های تابعه هلدینگ، با هدف شناسایی عارضه ها و طرح و پیگیری به منظور ارائه راهکارهای فناورانه برای رفع عارضه، در دستور کار قرار گرفت.

شرکت زغال سنگ پروده طبس، پیشگام در این مسیر، کمیته فناوری و نوآوری خود را با معرفی اعضا، در کوتاهترین زمان ممکن، نشکیل داد.
با توجه به ماهیت فعالیت معدنکاری و استخراج زیرزمینی زغال سنگ، دو عارضه مهم به عنوان پروزه های محوری، در کمیته طرح موضوع شد. علیرغم اینکه حدود دو ماه از تشکیل این کمیته گذشته است، جلسات به صورت مستمر برگزار و برنامه های هدف به شکل جدی پیگیری می شود.
در این راستا، هفتمین جلسه کمیته نیز با حضور کلیه اعضای کمیته و سایر مدعوین، در سایت معدنی شرکت زغال سنگ پروده طبس برگزار گردید.
اولین پروژه محوری کمیته، موسوم به “بلندینگ” است که با هدف کیفی سازی محصول موردنیاز مشتری مطابق با شاخصه های کیفی مورد نظر در دست اجراست. در این طرح که بر تأمین خوراک موردنیاز صنایع فروآلیاژی و به خصوص فروسیلیس متمرکز است، محصول مورد تقاضا، مطابق مشخصات کیفی اعلام شده، از طریق اختلاط (بلندینگ) محاسبه شده زغال سنگ های مختلف تولید و به مصرف کننده عرضه می شود.

در حال حاضر قرارداد همکاری این پروژه با مرکز شتاب دهنده در حال انعقاد است که با نهایی شدن این موضوع، مطالعات فنی و اقتصادی طرح توسط شتاب دهنده و تیم فناور، به روز رسانی و به شرکت زغال سنگ پروده طبس ارائه خواهد شد تا عملیات اجرایی پروژه برنامه ریزی گردد.
پروژه محوری دوم کمیته تحت عنوان “پراپ هیدرولیک” مطرح گردید. هدف از اجرای این طرح، کاهش مصرف چوب در معادن سنتی و نیمه مکانیزه استخراج زغال سنگ است که علاوه بر مزایای زیست محیطی و حمایت از منابع طبیعی جنگلی، می تواند به بهبود راندمان تولید نیز منجر شود.
در این روش، به جای استفاده از پایه های چوبی برای نگهداری سقف کارگاه های استخراج زغال سنگ (که غالباً غیرقابل بازیافت می شوند)، از پایه های آلیاژی دارای ارتفاع قابل تنظیم و سیستم محرکه هیدرولیک برای نگهداری استفاده می شود و تجهیزات پس از هر نوبت استفاده، بازیابی می شوند.
در حال حاضر کارگاه پایلوت اجرای پروژه در معادن تحت مدیریت شرکت زغال سنگ پروده طبس مشخص گردیده و مطالعات فنی و اقتصادی پروژه نیز ظرف روزهای آتی، به روز رسانی و نهایی می گردد تا مراحل اجرایی کار عملیاتی شود.
با راه اندازی مرکز شتاب دهنده و تشکیل کمیته های فناوری و نوآوری در شرکت ها، انتظار می رود عارضه های پیدا و پنهان مسیر تولید به شکل دقیق شناسایی شده و با هم افزایی ظرفیت های علمی و اجرایی در مراکز دانشگاهی و صنعتی و همچنین استفاده از راهکارها و ایده های نوآورانه و فناورانه، عارضه ها به بهترین شکل ممکن مدیریت و مرتفع گردند.

تجارتخانه آراد برندینگ | تجارتخانه آراد برندینگ