۲۷ مرداد ۱۳۹۹ | 20:27
کد خبر : 19362

صرفه جویی ارزی ۱٫۵ میلیارد یورویی بومی سازی در صنعت فولاد

معاون برنامه ریزی و توانمندی ایمیدرو اعلام کرد: طی 12 سال اخیر، 1.5 میلیارد یورو در صنعت فولاد بومی سازی شده است.

به گزارش برداشت روز، به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، امیر خرمی شاد در کمیته آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو ضمن بیان این مطلب گفت: طی دهه های اخیر، ساخت تجهیزات و بومی سازی در صنایع کشور، رابطه معکوسی با درآمدهای ارزی داشته است.

 

وی افزود: هر زمان تحریم ها افزایش یافته و درآمدهای ارزی کشور سیر نزولی داشته، بومی سازی به صورت الزام و نه انتخاب، روند صعودی داشته است. خرمی شاد تصریح کرد: این الزام به نفع کشور بوده به طوری که در صنعت فولاد، شرکت ها و سازندگان با تحقیق و پژوهش، حدود ۱۹ هزار قطعه را بومی سازی کرده اند.

 

معاون برنامه ریزی و توانمندی ایمیدرو با اشاره به اینکه راه اندازی سامانه عرضه و تقاضا قطعات و تجهیزات فولادی با هدف ایجاد هماهنگی بین سازندگان و نیازمندان قطعات صنعت فولاد صورت گرفته است، گفت: پیش از این، ممکن بود شرکتی اقدام به ساخت قطعه مورد نیاز خود کند، درحالی که شرکتی دیگر نیز همان قطعه را تولید می کرد.

 

وی ادامه داد: سامانه مذکور از هدر رفت وقت و هزینه ناشی از دوباره کاری ها جلوگیری می کند و قطعات و تجهیزات ساخته شده به عنوان محصولات ملی ثبت می شود تا شرکت ها بتوانند از آن استفاده کنند.

 

 

ایجاد اشتغال با هزینه کم

خرمی شاد با بیان اینکه ایمیدرو به موضوع گوهرسنگ ها توجه ویژه ای دارد، گفت: احداث دپارتمان آموزشی تخصصی گوهر تراشی و گوهر شناسی در شهرستان فردوس، یک پایلوت است که با هزینه کم، اشتغال ایجاد کرد. به طوری که طی یک سال گذشته، حدود ۴۹۰ نفردر این مرکز، آموزش دیده و جذب بازار کار شده اند.

تجارتخانه آراد برندینگ | تجارتخانه آراد برندینگ