۲۳ خرداد ۱۴۰۳ | 08:41
کد خبر : 169853

با حضور معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد

نشست وزاری تجارت کشورهای D8 در استانبول

نشست غیررسمی وزرای تجارت دی هشت در حاشیه اجلاس کمیته مذاکرات تجاری سازمان همکاری اسلامی باحضور مهدی ضیغمی معاون وزیر صمت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در استانبول برگزار شد.

به گزارش برداشت روز، به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مهدی ضیغمی ضمن حضور در این نشست به تبیین مواضع و‌ رویکرد ایران در خصوص توسعه تجارت خارجی به خصوص با اعضای دی هشت پرداخت.

وی عضویت ایران در بریکس و اتحادیه تجاری اورآسیا را نشان دهنده عزم راسخ ایران در توسعه روابط اقتصادی برشمرد.

بر اساس این گزارش دیگر هیات‌های حاضر در این نشست نیز در سخنرانی‌های جداگانه ضمن ادای احترام و ابراز تسلیت به مناسبت شهادت رییس جمهور فقید ایران، وزیر امورخارجه و دیگر همراهان ایشان در خصوص سازوکار افزایش میزان تجارت بین کشورهای عضو اظهارنظر کردند.

گفتنی است در این نشست بر لزوم توسعه همکاری‌ها در حوزه تجاری، اجرای موافقت‌نامه تجاری و همچنین استفاده از ابزارهای تهاتر و تجارت الکترونیک جهت افزایش سطح همکاری‌های تجاری فیمابین اعضا تاکید شد.

همچنین در حاشیه این نشست ضیغمی با وزیر تجارت ترکیه و معاون وزیر تجارت ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

بنا بر این گزارش در این نشست پروتکل حل اختلافات تجاری در چهارچوب نظام حقوقی D8 و پروتکل مکانیسم حل اختلاف موافقتنامه تجارت ترجیحی دی هشت نیز امضا شد.
شایان ذکر است در این نشست بیانیه‌ای بر محکومیت رژیم صهیونیستی در حملات جنایتکارانه به نوار غزه صادر و در آن بر لزوم توقف این حملات تاکید شد.

تجارتخانه آراد برندینگ