۱۹ خرداد ۱۴۰۳ | 22:33
کد خبر : 169245

پتروشیمی دهدشت، ۱۸ ماه آینده راه‌اندازی می‌شود

معاون برنامه‌ریزی و توسعه کسب و کار هلدینگ خلیج فارس با اشاره به پیشرفت مطلوب طرح پتروشیمی دهدشت از ۲ سال گذشته تاکنون گفت: این کارخانه، ۱۸ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش برداشت روز، حسن نشان زاده مقدم روز پنجشنبه در بازدید از طرح در حال ساخت پتروشیمی دهدشت افزود: این کارخانه یکی از واحدهای پایین دستی پتروشیمی گچساران محسوب می‌شود که قرار است در آن ۳۰۰ هزار تن اتیلن دریافت و ۳۰۰ هزار تن پلی اتیلن با رویکرد ۸۰ درصد صادراتی تولید شود.

وی تاکید کرد: یکی از مشکلات مهم کشور پروژه‌های بر زمین مانده‌ای است که بیش از ۲ دهه روند ساخت آنان آغاز شده است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه هلدینگ خلیج فارس، رسالت و راهبرد پیش‌رو را اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام با رویکرد تکمیل زنجیره دانست و افزود: در آخرین بازدیدی که با حضور معاونت رئیس‌ جمهور آقای منصوری داشتیم، این پروژه ۴۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

پتروشیمی دهدشت بعنوان یکی از طرح های کلان صنعتی کهگیلویه و بویراحمد که در مدت ۱۵ سال تنها ۱۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشت با نگاه ویژه دولت سیزدهم ساختمان های صنعتی و غیرصنعتی آن قد کشیده و جوانان منطقه را به تکمیل آن امیدوار کرده است.

عملیات اجرایی پتروشیمی دهدشت در سال ۱۳۸۶ در زمینی به مساحت ۱۱۰ هکتار در دشت «کلاچوی» از توابع شهرستان کهگیلویه به زمین زده شد و ساخت آن در سه گام(فاز) پیش بینی شده است.

کارخانه پتروشیمی دهدشت در دشت چهار هزار و ۵۰۰ هکتاری «کلاچو» در پنج کیلومتری دهدشت مرکز شهرستان ۱۳۲ هزار نفری کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد در حال احداث است.

پتروشیمی دهدشت که پس از کش و قوس‌های بسیار و سهل‌انگاری، سرانجام با روی کارآمدن دولت سیزدهم، گرد و غبار کم توجهی از آن برداشته شد و جانی دوباره گرفت و با تلاش متخصصان داخلی بخصوص شرکت پتروپارس روند ساخت آن با شتاب خوبی بصورت شبانه‌روزی دنبال شد.

این کارخانه در مسیر خط لوله اتیلن غرب(باختر) کشور معروف به پتروشیمی‌های خط دنا قرار دارد، خط دنا از یک واحد الفین گچساران و چهار واحد تولید پلی اتیلن(HDPE) به نام‌های پتروشیمی دهدشت، ممسنی، کازرون و بروجن تشکیل شده است.

 

تجارتخانه آراد برندینگ