۱۹ خرداد ۱۴۰۳ | 09:37
کد خبر : 169115

با حضور وزیر نیرو

آب شیرین کن طرح جامع تامین آب زاهدان و سیستان وارد مدار شد

آب شیرین کن طرح جامع تامین آب زاهدان و سیستان امروز پنجشنبه از طریق ویدئوکنفرانس با حضور محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری، وزیر نیرو، استاندار و مسوولان این استان وارد مدار بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش برداشت روز، علی‌ اکبر محرابیان در سفر به سیستان و بلوچستان بزرگترین آب شیرین کن خاورمیانه در خشکی را با هدف تامین آب زاهدان و سیستان وارد مدار کرد.

طرح جامع تامین آب زاهدان و سیستان از سه راهی دشتک با بهره برداری از بزرگترین آب شیرین کن فرا ساحلی به ظرفیت ۱۰۰ هزار متر مکعب در شبانه روز و بهره برداری از ۷۳ حلقه چاه ۹۵ کیلومتر خطوط انتقال آب ۱۱۰ کیلومتر خط برق بابت رفع مشکل کمبود آب زاهدان و سیستان با اعتبار پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افتتاح می‌شود.

با افتتاح بزرگترین آب شیرین کن فراساحلی در سیستان و بلوچستان به ظرفیت ۱۰۰ هزار متر مکعب در شبانه روز تامین آب آشامیدنی پایدار برای مردم منطقه سیستان و شهر زاهدان به ارمغان خواهد آمد.طرح تأمین آب اضطراری سیستان و زاهدان از سه راهی دشتک با برداشت آب از منابع آب زیرزمینی هامون هیرمند، حرمک، شیله و لواریاب از ابتدای آذر ماه سال گذشته در دستورکار شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان قرار گرفته بود، به دلیل شرایط خاص آب موجود در منطقه از لحاظ کیفیت، برای ارائه خدمات مطلوب به مردم سیستان و زاهدان، شیرین سازی آب با نصب دستگاه‌های آب شرین کن به طرح اضطراری آبرسانی، اضافه شد.

در طول سال‌های اخیر نسخه‌های فراوانی توسط مسوولان و کارشناسان امر برای حل مشکلات ناشی از خشکسالی در پهناورترین استان کشور یعنی سیستان و بلوچستان پیچیده شد که برخی از آنها در همان ابتدای امر با شکست مواجه شد و برخی نظیر آبرسانی سقایی با مشکلات فراوان هنوز هم به کار خود ادامه می‌دهد تا حداقل نیاز برخی روستاها در هر شبانه‌روز رفع شود.

اما میان تمامی این طرح‌ها حدود ۲ سالی است که عزم‌ها جزم شده تا کورسوی امید در دل مردم سیستان و بلوچستان بویژه در منطقه سیستان که با خشکسالی‌های بیش از ۲ دهه، قهر طبیعت و بدعهدی کشور همسایه در پرداخت حقابه رودخانه هیرمند که سالانه ۸۲۰ میلیون متر مکعب است، دست و پنجه نرم می‌کند، روشن شود.

با سپردن سکان اداره کشور به دولت سیزدهم شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی رسیدگی به مشکلات مردم و ضعف‌ها و کاستی‌های برجا مانده از دولت‌های قبل شتاب بیشتری گرفت به گونه‌ای که گام‌های رئیس جمهور شهید برای پایان دادن به محدودیت‌های آبی کار خود را با اجرای طرح بزرگ جهاد آبرسانی، آغاز انتقال آب از دریای عمان، ساخت آب‌شیرین‌کن‌ها و افزایش ظرفیت شیرین‌سازی آب از دریا و حفر چاه‌های آب ژرف آغاز کرد و اینها تنها گوشه‌ای از اقدامات دولت سیزدهم برای رفع مشکلات آبی در سیستان است.

تأمین آب برای اقصی‌نقاط سیستان و بلوچستان در حالی از مهمترین برنامه‌های دولت مردمی است که از همان ابتدای فعالیت دولت سیزدهم، مسأله تأمین آب برای همه استان‌ها بویژه استان‌های مرزی و دچار تنش آبی مورد تأکید قرار گرفت و رئیس جمهور شهید با نگاه رفع محرومیت پس از سفر به سیستان و بلوچستان که شهریورماه ۱۴۰۰ انجام شد و همچنین ۲ سفر پس از آن اجرای پروژه‌های صنعت آب را برای سیراب کردن سیستان تشنه رقم زد.

تجارتخانه آراد برندینگ