۱۶ خرداد ۱۴۰۳ | 20:20
کد خبر : 168974

معاون هماهنگی توزیع توانیر خبر داد:

افزایش ٣٢ هزار مگاواتی مصرف برق با ورود وسایل سرمایشی در تابستان

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: هر سال و همزمان با گرم شدن هوا با افزایش شدید مصرف برق ناشی از ورود وسایل سرمایشی به مدار مواجه می شویم.

به گزارش برداشت روز، به نقل از توانیر، محسن ذبیحی در گفت و گویی رادیویی ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: با ورود سامانه های سرمایشی به مدار در تابستان، بار مصرفی شبکه برق کشور حدود ٣٢ هزار مگاوات افزایش می یابد که این میزان برابر با کل مصرف کشور مصر با ١١١ میلیون نفر جمعیت است.
وی با تاکید بر این که این آمار نشان می دهد که ما باید در میزان مصرف برق یک بازنگری اساسی داشته باشیم، گفت: صرفه جویی باید در همه بخشها انجام شود، از این رو مجموعه صنعت برق و دولت از این موضوع غافل نبوده و هم در حوزه مصارف خانگی و هم مصارف ادارات و دستگاههای اجرایی دنبال راهکارهای صرفه جویی بوده ایم.
معاون هماهنگی توزیع توانیر در همین زمینه با اشاره به تغییر ساعت کار ادارات از ١۶ خرداد تا ١۵ شهریور که با هدف کاهش مصرف این بخش اجرا می شود، خاطرنشان ساخت: براساس ابلاغیه صادره، دستگاههای اجرایی و ادارات باید مصرف برق خود را در سال جاری نسبت به مصرف سال ١۴٠٠ (سال مبنا) در ساعات اداری ٣٠ درصد و خارج از ساعات اداری ۶٠ درصد کاهش دهند که با نصب کنتورهای هوشمند میزان بار مصرفی آنها تا تحقق صرفه جویی پیش بینی شده در این بخش کنترل و مورد پایش و نظارت قرار می گیرد.
ذبیحی در عین حال که از مشترکان خانگی درخواست کرد در میزان برق مصرفی خود صرفه جویی داشته باشند، گفت: راهکارهایی نیز در این خصوص وجود که به کار بستن آنها موجب مصرف بهینه مشترکان خواهد شد.
وی توجه به عایق کاری ساختمانها به منظور جلوگیری از هدر رفت انرژی و استفاده از وسایل و تجهیزات با رده بالای انرژی، توجه به روشنایی فضاهای مورد استفاده، خارج کردن وسایل سرمایشی از مدار هنگام خر.وج از منزل، قرار دادن دمای منزل بر روی ٢۴ درجه، توجه به ساعات اوج بار، آگاهی از تعرفه های برق، عدم استفاده از وسایل برقی پرمصرف در ساعات اوج بار را از جمله مهمترین این راهکارها برشمرد و از مشترکان درخواست کرد تا هوشمندانه مصرف کردن را مورد توجه قرار دهند.
معاون هماهنگی توزیع توانیر در پایان با اشاره به راه اندازی پویش با انرژی گفت: عموم مردم می توانند ضمن مشارکت در این پویش، علاوه بر آشنایی با راهکارهای مفیدی که مصرفشان را بهینه می کند، از جوایز ارزنده آن نیز با جمع آوری امتیاز و قرعه کشی بهره مند شوند که در نهایت برق صرفه جویی شده مشترکان خانگی به بخشهای مولد جامعه تزریق شده و به رشد و شکوفایی هرچه بیشتر این بخش منجر خواهد شد.

تجارتخانه آراد برندینگ