۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ | 22:48
کد خبر : 165805

امضا قرارداد عملیات حفاری چاه بین شرکت های ملی حفاری و مهندسی توسعه نفت

شرکت ملی حفاری ایران و شرکت مهندسی توسعه نفت در حاشیه نمایشگاه نفت تهران یک قرارداد همکاری امضا کردند

به گزارش برداشت روز، به نقل از روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران، (شنبه، ۲۲ اردیبهشت) در حاشیه چهارمین و اخرین روز کاری بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران، با حضور دکتر خجسته مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، قرارداد فی مابین شرکت ملی حفاری ایران و شرکت متن جهت حفاری ۶ حلقه چاه نفت در میدان نفتی یادآوران به امضا دکتر حمید رضا گلپایگانی و مهندس ابوذر شریفی رسید.

میدان نفتی یادآوران یکی از بزرگترین میادین مشترک نفتی ایران با کشورهای همسایه می باشد و در ۷۰ کیلومتری جنوب غرب اهواز و شمال خرمشهر ، در منطقه جغرافیایی کوشک و حسینیه قرار دارد.

میزان نفت درجای میدان نفتی یاداوران در حدود ۳۲ میلیارد بشکه تخمین زده می شود.

توسعه فاز اول این میدان در سال ۲۰۱۲ انجام شده است.

از جمله اهداف فاز اول میدان یاد اوران حفاری ۴۹ چاه تولیدی در مخازن سروک و فهلیان می باشد و تولید کنونی این میدان بیش از ۱۰۰ هزار بشکه در روز است.

به منظور نگهداشت و افزایش تولید از میدان نفتی یادآوران ، پس از پیگیری و اخذ مجوزها و مصوبات لازم از مراجع ذیربط، تعداد ۲۴ حلقه چاه توسعه ای جدید در قالب ۳ قرارداد با شرکت های ملی حفاری ایران ، توسعه صنایع نفت و انرژی قشم و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء واگذار می گردد.

مجموع ارزش این قراردادها حدود ۳۵۰ میلیون دلار می باشد.

این تعداد چاه‌ها در لایه های فهلیان و سروک حفر خواهد شد.

هدف از حفر این چاههای جدید، نگهداشت تولید و افزایش تولید به میزان ۴۲ هزار بشکه در روز می باشد.

به منظور تسریع در افزایش تولید از این میدان مشترک، شرکت مهندسی و توسعه نفت پیشاپیش نسبت به احداث برخی از جاده‌ها و سلرهای مورد نیاز جهت استقرار دکلهای حفاری و نیز تهیه کالای چند حلقه چاه اقدام نموده است.

تجارتخانه آراد برندینگ