۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ | 21:00
کد خبر : 165490

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش:

دست سودجویان در حوزه سوخت باید قطع شود/ ۸۵ درصد سوخت کشور استاندارد یورو ۴ و ۵ دارد

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به اینکه بیش از ۸۵درصد از سوخت تولیدی کشور استاندارد یورو ۴ و ۵ دارد، گفت: با توجه به تلاش‌های زنجیره تولید و توزیع سوخت در کشور و حجم بالای سوخت‌رسانی در کشور، لازم است که دست سودجویان در این حوزه با همکاری دستگاه‌های مصرف‌کننده، پخش‌کننده و دستگاه‌های نظارتی از سرمایه ملی کشور قطع شود.

به گزارش برداشت روز، به نقل از شانا، جلیل سالاری امروز (پنجشنبه، ۲۰ اردیبهشت) در آیین رونمایی از سامانه ثبت درخواست آنلاین کارت هوشمند سوخت که در حاشیه دومین روز برگزاری بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با حضور سیدمجید رضوی، نماینده ویژه رئیس‌جمهوری در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، حسین رحیمی، رئیس پلیس امنیت اقتصادی و جعفر سالاری‌نسب، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برگزاری شد، بیان کرد: اجرای سامانه‌های سپهتن و سیپاد در دولت کنونی در حال پیگیری جدی است و با حمایت‌هایی که در همه حوزه‌ها اتفاق افتاده است و تلاشی که در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز وجود دارد، امیدواریم از هدررفت این سوخت ارزان (گازوئیل لیتری ۳۰۰ تومانی) که برای خدمت به مردم ارائه و توزیع می‌شود، جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه سالانه ۹۳ میلیارد لیتر سوخت را با شبکه حمل‌ونقل جاده‌ای جابه‌جا می‌کنیم، افزود: همچنین نزدیک ۱۳۷ میلیارد لیتر سوخت و نفت خام از طریق شبکه خطوط لوله و شبکه ریلی و حدود ۷ میلیارد لیتر سوخت نیز از طریق دریا جابه‌جا می‌شود. اسفندماه پارسال روزانه نزدیک ۴۳۰ میلیون لیتر فرآورده جابه‌جا کردیم که فشار مضاعفی روی زنجیره توزیع کشور است و باید به موضوع سامانه‌ها و شفاف‌سازی توجه کرد تا سوخت به‌صورت واقعی توزیع‌ شود و به دست مصرف‌کننده واقعی و بخش‌های خدماتی برسد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش تأکید کرد: ۱۶ دستگاه متولی در کشور از مجموعه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی سوخت دریافت می‌کنند که این‌ها هم باید در مسیر سامانه تجهیز شوند. مصوبه‌های مناسبی در این بخش نهایی شده است که امیدواریم عرضه خارج از شبکه سوخت را به چرخه اقتصاد کشور بازگردانیم.

سالاری گفت: با روند بی‌رویه مصرف در کشور، هرچقدر هم پالایشگاه بسازیم و سوخت تولید کنیم، تا دست سودجویان را قطع نکنیم، نمی‌توانیم ناترازی را کنترل کنیم.

وی افزود: همه مجموعه‌های مصرف‌کننده و دستگاه‌های نظارتی باید در این زمینه با هم همکاری کنند تا سهمیه‌ها به سامانه تجارت آسان متصل، و سوخت براساس عملکرد واقعی بخش‌های خدماتی توزیع شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تأکید کرد: لازم است به حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی در موضوع خودرو و صنایع توجه شود تا از هدررفت حجم زیادی از سوخت در کشور جلوگیری شود.

سالاری گفت: در حوزه کیفی‌سازی سوخت، ۸۵درصد سوخت کشور در حد استانداردهای یورو ۴ و ۵ است که این سرمایه نباید با توجه به تفاوت نرخ تسعیر ارز، به‌سمت کشورهای همجوار مهاجرت کند.

وی بیان کرد: امیدواریم در حوزه مصرف‌کنندگان عمده، با اراده جمعی که شکل گرفته است و تذکر شخص رئیس‌جمهوری به همه مجموعه‌ها و مدیریت لازم در این بخش، با همکاری دستگاه‌های امنیتی سوخت را در مسیر منطقی خود مصرف کنیم.

تجارتخانه آراد برندینگ