۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ | 20:51
کد خبر : 165085

پیشرفت ۹۵ درصدی طرح پتروشیمی گچساران با مشارکت اگزیم بانک ایران

معاون اداره کل امور نظارت بر تسهیلات و پیگیری مطالبات بانک توسعه صادرات ایران از پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصدی طرح پتروشیمی گچساران خبرداد و گفت: این بانک بالغ بر ۲۲۰ میلیون یورو تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی و منابع داخلی به این طرح تخصیص داده است.

به گزارش برداشت روز، به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، علی انوری افزود: پس از تکمیل پتروشیمی گچساران بالغ بر یک میلیون تن اتیلن در سال تولید خواهد شد که این تولیدات خوراک مجتمع های زیرمجموعه پتروشیمی باختر(واقع در مسیرخط لوله سراسری اتیلن غرب) و پتروشیمی منطقه دنا شامل پتروشیمی های چهارگانه ممسنی، بروجن، کازرون را تامین خواهد کرد.
وی اظهار داشت: بانک توسعه صادرات ایران عاملیت تسهیلات ۲۲۰ میلیون یورویی برای ساخت پتروشیمی گچساران را در سال ۹۵ بر عهده گرفت و به نظر می رسد تا بهره برداری کامل از این طرح فاصله زیادی نداشته باشیم.
به گفته معاون اداره کل نظارت بر تسهیلات بانک توسعه صادرات ایران، اشتغال زایی مستقیم این طرح پس از بهره برداری ۵۰۰ نفرو به صورت غیر مستقیم در واحدهای پایین دستی به بالغ بر چند هزار نفر خواهد بود.
انوری پیش بینی کرد که با بهره برداری کامل از این طرح و تحقق تولید یک میلیون تن اتیلن در سال، با توجه به متوسط قیمت جهانی، شاهد ارزآوری ۸۰۰ میلیون دلاری در سال برای کشور باشیم.
یادآورمی شود، اتیلین در تولید انواع پلی اتیلین ها کاربرد دارد ضمن اینکه این ماده در ۷۰ درصد محصولات پلیمری اعم از محصولاتی مانند ظروف پلاستیکی، لوازم الکترونیکی، صوتی و تصویری، قطعات خودرو، بسته بندی مواد غذایی و مصالح ساختمانی استفاده می شود.

تجارتخانه آراد برندینگ