۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ | 22:54
کد خبر : 164772

در نشست رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با هیات تجاری تونس در حاشیه ایران اکسپو2024 مطرح شد؛

بررسی زمینه‌های همکاری تجاری ایران و تونس/ تونس؛ پنجره‌ای به سوی شمال آفریقا

مهدی ضیغمی، معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با هیات تجاری تونس در حاشیه ایران اکسپو ۲۰۲۴ عنوان کرد ایران می‌تواند در حوزه‌هایی همچون پزشکی، صنایع غذایی، تراکتورسازی، ماشین آلات و تجهیزات همکاری داشته باشد و همچنین این کشور می‌تواند به عنوان یک هاب برای توزیع کالا در شمال آفریقا باشد.

به گزارش برداشت روز، به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران در نشستی که بین مهدی ضیغمی، معاون وزیر و رئیس سازمان توسعه تجارت و هیات تجاری از تونس برگزار شد، هر دو طرف به بررسی زمینه‌های توسعه همکاری با یکدیگر پرداختند. رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: اولویت همکاری ما کار کردن با کشورهای همسایه و کشورهای اسلامی است و لذا علاقمند به توسعه همکاری با تونس هستیم.

ضیغمی افزود: نمایشگاه اکسپو فرصت فوق‌العاده‌ای برای ما و دیگر کشورها است تا بتوانیم با زبان فناوری و تجارت صحبت کنیم. به خصوص اینکه ایران را صرفا به عنوان یک کشور نفتی می‌شناسند؛ در حالی که آنچه در اکسپو می‌بینید بیانگر کشوری است که آمادگی دارد به توسعه و رشد پایدار دیگر کشورها کمک کند. وی تاکید کرد ما به توسعه متوازن و رابطه برد- برد در تجارت با آفریقا فکر می‌کنیم.

ضیغمی در ادامه به بررسی زمینه‌های همکاری با تونس پرداخت و گفت: ایران می‌تواند در حوزه‌هایی از جمله پزشکی و به خصوص درمان سرطان و تجهیزات پزشکی، حوزه خدمات فنی مهندسی، صنایع غذایی و ماشین آلات و تجهیزات تولید، حوزه ماشین آلات پیشرفته همچون توربین ها و صنایع دریایی و هوایی و … با تونس همکاری داشته باشد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر ما می توانیم در حوزه ایجاد و راه‌اندازی خط تراکتورسازی در تونس نیز با شما همکاری داشته باشیم. ضمن اینکه ما می‌توانیم از طریق تونس به عنوان هاب برای توزیع کالا به شمال آفریقا استفاده کنیم.

در ادامه نیز هیات تجاری تونس اذعان داشتند: حضور ما در اکسپو به این دلیل است که نشان دهیم از نظر سیاسی تمایل داریم روابط را بیش از حال توسعه بدهیم و چون بخش خصوصی در روابط کشورها مهم است روی تشکیل شورای همکاری بخش خصوصی تاکید داریم.

لمیا ابروق، مدیرکل دفتر وزارت تجارت و توسعه تونس همچنین تاکید کرد: تونس می‌تواند دری به سوی آفریقا باشد به خصوص اینکه ۵۴ کشور آفریقایی توافق‌نامه‌ای امضا کرده‌اند و طبق آن می‌توانند با یکدیگر تجارت آزاد داشته باشند. بنابراین شرکت‌های ایرانی می‌توانند در این منطقه بدون پرداخت مالیات فعالیت کنند.

وی در پایان با تاکید بر ایجاد کمیسیون تجار ایران و تونس از ایران دعوت کرد در نمایشگاه حلال که در اکتبر جاری در این کشور برگزار می شود شرکت کنند.

 

تجارتخانه آراد برندینگ