۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ | 22:09
کد خبر : 164699

برگزاری نشست تحلیلی صنعت فولاد با محوریت فولاد ارفع

جلسه تحلیلی بررسی بازار جهانی فولاد، چالش‌ها و چشم‌انداز پیش روی صنعت فولاد در بازار سرمایه و شرکت فولاد ارفع به میزبانی تأمین سرمایه تمدن برگزار شد.

به گزارش برداشت روز، به نقل از مدیریت ارتباطات و رسانه تأمین سرمایه تمدن، در این نشست دل‌آرا عبدالملکی کارشناس تحلیل و مطالعات اقتصادی تأمین سرمایه تمدن در ارزیابی بازار جهانی فولاد گفت: پس از نفت و گاز، فولاد مهم‌ترین کالای تجارت جهانی است. رشد مصرف فولاد در کشور‌های مختلف، تأثیر زیادی بر رشد اقتصادی آن‌ها داشته تا جایی که هر یک درصد رشد فولاد در یک کشور، معادل ۰٫۸۵ درصد رشد اقتصادی در آن کشور می‌باشد.

وی در ادامه عنوان کرد: گزارش انجمن جهانی فولاد نشان می‌دهد به رغم کاهش تولید جهانی فولاد خام در سال ۲۰۲۲، شاهد تثبیت تولید در سال ۲۰۲۳ بودیم . طبق همین گزارش از ۱٫۸۸میلیارد تن تولید جهانی فولاد بیش از نیمی از آن در صنعت ساختمان و زیرساخت مصرف شده است و تجهیزات مکانیکی و خودرو به ترتیب با ۱۶ و ۱۲ درصد مصرف فولاد را به خود اختصاص داده‌اند.

عبدالملکی در خصوص ریسک‌ بازار جهانی فولاد گفت: در حال حاضر عمده‌ترین ریسک‌ بازار جهانی فولاد تداوم رکود بخش مسکن چین، سیاست‌های انقباضی آمریکا و جنگ روسیه و اکراین می‌باشد. اما از سوی دیگر صادرات چین و رشد مصرف داخلی در بخش خودرو در این کشور، همچنین افزایش تقاضای هند نیز می‌تواند سمت تقاضا را تقویت کند.

کارشناس تحلیل و مطالعات اقتصادی تأمین سرمایه تمدن افزود: بر اساس پیش‌بینی Trading Economics در ۳ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۴، تولید محصولات فولادی رشدی نداشته‌اند و برای فصل اول سال ۲۰۲۵ نیز احتمال کاهش تولید وجود دارد.

وی با اشاره به سهم ۱٫۷ درصدی ایران از تولید فولاد خام جهان گفت: طی سال ۲۰۲۲ تولید فولاد خام در ایران برخلاف اکثر تولیدکنندگان جهانی با افزایش ۸ درصدی، از ۲۷٫۹ میلیون‌تن فولاد خام به ۳۰٫۴۳ میلیون تن تولید رسید و در سال ۱۴۰۳ نیز این روند ادامه خواهد داشت که بالاترین میزان تولید سالانه فولاد در تاریخ ایران است. در حال حاضر ایران دهمین تولیدکننده فولاد در دنیا به شمار می‌آید.

این کارشناس تحلیل و مطالعات اقتصادی در خصوص وضعیت شرکت فولاد ارفع نیز گفت: فولاد ارفع با دارا بودن سهم ۳ درصدی در تولید محصولات فولادی کشور، یکی از بنگاه‌های پیشرو در عرصه‌ ملی و منطقه‌ای صنعت فولاد به شمار می‌آید.

عبدالملکی در ادامه تصریح کرد: ارفع تا قبل از سال ۱۴۰۱ به دلیل عدم راه‌اندازی طرح افزایش ظرفیت آهن اسفنجی، هر سال به طور میانگین حدود ۲۵۰٫۰۰۰ تن آهن اسفنجی خریداری کرده است اما در حال حاضر ظرفیت تولید واحد آهن اسفنجی این شرکت ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ تن در سال می‌باشد که افزایش مقدار ۳۸ درصدی تولید آهن اسفنجی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ ناشی از اجرای پروژه افزایش ظرفیت واحد احیاء می‌باشد.

وی افزود: در حال حاضرآهن اسفنجی تولیدی در واحد احیای مستقیم شرکت ارفع تماماً در فرآیند تولید شمش استفاده می‌شود و با توجه به بهره‌برداری از پروژه افزایش ظرفیت، نیاز شرکت برای تأمین آهن اسفنجی از سایر شرکت‌ها برطرف شده که این موضوع در بهای تمام شده تأثیر بسزایی دارد.

این کارشناس تحلیل و مطالعات اقتصادی یادآور شد: از سال ۹۸ تاکنون به طور میانگین، نرخ فروش محصولات صادراتی حدود ۱۰ درصد بالاتر از نرخ فروش محصولات داخلی بوده ‌است. این نسبت برای ۶ ماهه ۱۴۰۲ حدود ۱۶ درصد بوده که علت این تفاوت، محاسبه ارز حاصل از صادرات با مقادیر بالاتر از ارز نیما می‌باشد. اما در حال حاضر تمام ارز حاصل از فروش صادراتی با نرخ حواله محاسبه می‌شود و این امر موجب کاهش این نسبت شده‌ است.

وی در پایان افزود : سود سال ۱۴۰۲ شرکت حدود ۵٫۶۰۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود وپیش بینی می شود تقسیم سود نیز در حدود سال‌های گذشته انجام پذیرد .در این نشست علیرضا عجم دیگر کارشناس تامین سرمایه تمدن نیز گزارشی تکنیکال از شاخص های کلان بازار سرمایه، شاخص صنایع فولادی و فولاد ارفع ارایه کرد .

در این نشست که با حضور فعالین بازار سرمایه برگزار شد مهندس محسن خسروجردی معاون مالی و اقتصادی شرکت آهن و فولاد ارفع ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های شرکت به سؤالات فعالان بازار پاسخ دادند. گزارش جامع این نشست طی روزهای آینده در صفحه آپارات تأمین سرمایه تمدن منتشر خواهد شد .

تجارتخانه آراد برندینگ