۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ | 19:07
کد خبر : 164647

بزرگترین کارخانه سرب و روی کشور در آستانه افتتاح رسمی

رئیس هیات عامل ایمیدرو از بهره برداری قریب الوقوع فاز نخست کارخانه سرب و روی مهدی آباد به عنوان بزرگترین کارخانجات سرب و روی کشور، تا پایان ماه آیتده (خرداد ۱۴۰۳) با حضور مقامات رسمی خبر داد.

به گزارش برداشت روز،  محمدرضا موثقی نیا با بیان این مطلب اظهار داشت: فاز نخست طرح احداث کارخانجات فرآوری سرب و روی مهدی آباد با ظرفیت تولید ۲۰۰ هزارتن کنسانتره روی سولفیدی در مراحل نهایی تست گرم است.
وی ادامه داد: اکنون تولید کنسانتره به صورت آزمایشی در این کارخانه در حال انجام است و به‌زودی با رفع ایرادات جزئی در بخش سیستم های کنترلی کارخانه، تنظیم و کالیبراسیون سیستم های ابزار دقیق، خط تولید به صورت پیوسته محقق خواهد شد.

تکمیل زیرساخت ها به کمک بخش خصوصی
رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به سرمایه گذاری قابل توجه بخش خصوصی در طرح ملی احداث کارخانجات فرآوری سرب و روی مهدی آباد بیان داشت: در این طرح، بخش خصوصی صدها میلیون دلار سرمایه گذاری کرده و بخشی از این سرمایه گذاری، مربوط به ایجاد زیرساخت ها بوده است.
وی ادامه داد: آماده سازی معدن با بیش از ۱۰۰ میلیون تن پیش باطله برداری، تامین آب با ظرفیت ۱۰۰ لیتر بر ثانیه از محل تصفیه خانه شهر یزد در فاصله یکصدکیلومتری، تامین برق با احداث پست ۴۰۰/۱۳۲/۳۳ کیلوولت و ایجاد خط انتقال ۱۳۲کیلوولت به طول ۲۷ کیلومتر، از اقدامات بخش خصوصی در این زمینه بوده است.

اجرای ۲ فاز دیگر طرح، در مرحله بعدی
موثقی نیا با اشاره به هدف نهایی طرح احداث کارخانجات فرآوری سرب و روی مهدی آباد، گفت: تولید سالانه ۴۰۰ هزار تن کنسانتره روی با عیار حداقل ۳۵ درصد به عنوان محصول اصلی و نیز تولید ۸۰ هزارتن کنسانتره سرب- نقره با عیار ۶۰ درصد سرب به‌ عنوان محصولات جانبی، در ۲ فاز بعدی پیش بینی شده است.
وی خاطرنشان کرد: در مجموعه سرب و روی مهدی آباد، بیش از ۶۰۰ نفر از متخصصان و نیروی های اغلب بومی برای اشتغال جذب شده اند.

تجارتخانه آراد برندینگ