۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ | 18:15
کد خبر : 164466

رییس جمهوری با اشاره به محصولات ایران خودرو دیزل مطرح کرد:

محصولات داخلی قابل عرضه در بازار داخلی و خارجی است

آیت الله رییسی با بیان این‌که جشنواره ملی تقدیر از کارگران نمونه در کارخانه بزرگی که کارگران عزیز آن کارهای بسیار مهم و قابل عرضه‌ای برای بازار داخلی و خارجی تولید می‌کنند برگزار شده، گفت: محصولاتی که در این‌جا می‌بینید به دست توانای کارگران ساخته شده است که نشان دهنده توانایی کشور ماست، نشان دهنده ذوق و سلیقه و تلاش کارگران و مهندسان عزیز ماست. این‌ها نمونه‌ای است که ثابت می‌کند در این کشور کارهای بزرگی انجام می‌شود.

به گزارش برداشت روز،  آیت‌الله سیدابراهیم رییسی در سی‌وپنجمین جشنواره ملی تقدیر از کارگران نخبه، گروه‌های کارگری و واحدهای نمونه که در شرکت ایران خودرو دیزل برگزار شد، حضور یافت.
رییس‌جمهور با همراهی عباس علی‌آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت و سیدصولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اهدای لوح و تندیس ویژه از جمعی از کارگران نخبه و گروه‌های کارگری تقدیر کرد.
رییس جمهور در جمع کارگران نخبه اظهار داشت: خدا را شاکریم که نشست ما بعد از جلسه بسیار با شکوهی که در محضر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی بود، تشکیل می‌شود که ما از رهنمودهای ایشان بهره ببریم،‌ مدیران و محافل کارگری تلاش کنند، ساز و کارهای لازم برای اجرایی شدن فرمایشات ایشان را بیندیشند، قانون و سیاست‌های نظام در جهت رشد اقتصادی و تولید مصوب شده است که باید اجرایی شود.
وی با تاکید بر این‌که دشمن همان‌طور که در همه عرصه‌ها ناکام مانده حتما در عرصه اقتصادی نیز ناکام خواهد ماند، اظهار کرد: محور تولید کارآفرینی و کارگر است. نقش کارگران نقش بی‌بدیلی است و لذا باید همه حمایت‌های حقوقی، مالی و اجتماعی از کار و کارگر صورت گیرد که روز به روز تولید ما در کیفیت و کمیت رشد پیدا کند. تولیدات ما باید استانداردها و شاخص‌ها را داشته باشد و باید تولید برتری داشته باشیم که در دنیا بهترین باشد و این از ملت ما برمی‌آید که حتی بالاتر از استانداردهای ضروری می‌توانند کالاها را تولید و عرضه کنند.
آیت الله رییسی تاکید کرد: این امیدآفرین است که عزیزان ما با وجود همه تهدیدها، تحریم‌ها و برخی کاستی‌ها، تولیدات امیدآفرین برای کشور دارند و این همان است که رهبری تاکید کردند که باید تلاش‌ها و اقدامات امیدآفرین توسعه یابد.

ما پای کار ایرانیم؛ کارگران و کارفرمایان ایران با روحیه جهادی پای کار ایران هستند
رییس جمهور با بیان اینکه «ما پای کار ایرانیم» اظهار کرد: این پای کار ایران بودن است و نشان می‌دهد با همین روحیه جهادی و ارزشمند کارگران و مهندسان، کارفرمایان و متخصصان پای کار ایران هستند و دشمن همان‌طور که در همه عرصه‌ها ناکام مانده حتما در عرصه اقتصادی نیز ناکام خواهد ماند.
رییس جمهور محور همه تلاش‌ها را در فعالیت و تولید دانست و گفت: محور در تولید کارآفرین و کارگر است که نقش بی بدیلی دارند و بنابراین باید همه حمایت‌ها اعم از حقوقی، مالی، اجتماعی از کار و کارگر شکل بگیرد.
آیت الله رییسی بر کیفی و کمی بودن تولیدات تاکید کرد و افزود: باید تولیدات با کیفیتی داشته باشیم. ملت ما نشان داده که می تواند حتی بالاتر از استانداردهای ضروری کالایی را تولید و عرضه و حتی کالای برتر را در دنیا ارایه کنند.
رییس جمهور در جشنواره ملی امتنان از کارگران و گروه‌های کار و واحدهای نمونه ادامه داد: آقای وزیر توضیح دادند که لایحه امنیت شغلی کارگران در دولت تصویب شده و ان‌شاءلله از طریق مجلس دنبال خواهد شد که سریع‌تر به نتیجه برسد. ثبات شغلی برای کارگران مساله بسیار مهمی است. تزلزل شغلی نه تنها فرد بلکه خانواده را متزلزل می‌کند، لایحه امنیت شغلی کارگران در دولت تصویب شده است و ان‌شاءلله از طریق مجلس دنبال خواهد شد که سریع‌تر به نتیجه برسد.
وی با تاکید بر این‌که خداوند متعال تفضل کرد و به دست شما کارگران و کارآفرینان عزیز امروز شاهد افزایش میزان اشتغال و کاهش بیکاری در کشور هستیم، اظهار کرد: آمار اشتغال نشان می‌دهد که زمینه ایجاد اشتغال برای تحصیل‌کرده‌ها بسیار بهتر از قبل فراهم شده است.
آیت‌الله رییسی بیان کرد: رهبری بسیار حکیمانه فرمودند که ما در بین جامعه کارگری، نخبگانی داریم که بعضا مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند. این نخبگان مبتکر، خلاق، صاحب‌نظر و صاحب ایده هستند لذا هم خودشان و هم ایده‌هایشان باید مورد توجه قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: آقای مرتضوی در وزارت تعاون و آقای علی‌آبادی در وزارت صمت کاری که در وزارت رفاه انجام شده که به نخبگان توجه شود و نخبگی نخبگان را تقویت کند و ایده‌ها و ایده‌پردازی‌ها را از کسانی که در میدان و عمل صاحب ایده شدند، را دنبال خواهند کرد.
رییس جمهور یادآور شد: یک زمانی یک شخصی در دانشگاه و پای تخته صاحب ایده می‌شود آن هم مهم و صاحب‌نظر است، اما کسی که در عمل صاحب ایده و نظریه شده است، یک نظریه و یک خلاقیت و ابتکار قابل عرضه است و این نخبگی حتما باید مورد توجه خاص قرار بگیرد.
آیت‌الله رییسی عنوان کرد: تعداد نخبگان در جامعه کارگری کم نیستند، ما در دولت حتما توجه به مساله نخبگان، ایده‌های نخبگان و دیدگاه‌های آن‌ها با اولویت توجه می‌کنیم.

با تهدیدها و تحریم ها نمی‌توانند ملت را متوقف کنند
رییس جمهور گفت: اکنون در فضای اقتصادی، جنگ اقتصادی بر کشور تحمیل شده است مانند همان فضای جنگ تحمیلی، اما جوانان، کار آفرینان و کارگران تاکنون نشان دادند همان‌گونه که در جنگ نظامی رزمندگان سیلی محکمی به دشمنان زدند، تولید کنندگان و کارگران ما هم در جنگ اقتصادی سیلی محکمی به دشمنان خواهند زد.
آیت الله رییسی ادامه داد: در مساله جنگ اقتصادی تصور کردند که با برخی تهدیدها و تحریم ها می‌توانند ملت را متوقف کنند در حالی‌که کشور از رشد اقتصادی، رشد تولید و نوآوری و خلاقیت ها و رشد در حوزه‌های فناورانه برخوردار است.
در مساله جنگ اقتصادی تصور کردند که با برخی تهدیدها و تحریم ها می‌توانند ملت را متوقف کنند در حالی‌که کشور از رشد اقتصادی، رشدتولید و نوآوری و خلاقیت ها و رشد در حوزه های فناورانه برخوردار است.
رییس جمهور به رشد کمی و کیفی در محصولات شرکت‌های دانش بنیان اشاره و رشد صادرات این شرکت ها را بیش از دو میلیارد دلار عنوان کرد و خطاب به کارگران گفت: این‌که شما شعار ما پای کاریم را سر می‌دهید، واقعا پای کار هستید.
وی در این جشنواره رییس جمهور با اشاره به پی‌گیری مجدانه دولت برای به سرانجام رسیدن لایحه امنیت شغلی کارگران، تصریح کرد: به هیچ وجه اجازه ندهید تا کارگاه و کارخانه‌ای بنا به هر دلیلی تعطیل شود، همگان تلاش کنیم تا هیچ کارخانه‌ای تعطیل نشود و بتوانیم در جامعه کارگری سرافراز باشیم تا آن‌ها هم برابر ملت و ملت ایران هم برابر ملل جهان سر افراز باشند.
سید صولت مرتضوی وزیر کار و رفاه اجتماعی در آغاز این مراسم به گزارش عملکرد فعالیت وزارت‌خانه تحت نظارت خود پرداخت و گفت: براساس گزارش مراکز رسمی بالغ بر ۷۵۰ هزار اشتغال خالص ایجاد شده است، یعنی اشتغال منهای بازنشستگان و مشمولان بیمه بیکاری و این بدان معناست که ایجاد یک میلیون و ۲۰۰ هزار فرصت شغلی که خالص آن ۷۵۰ هزار نفر می‌شود.
وزیر کار تاکید کرد: اجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان،‌ تدوین برنامه‌های راهبردی برای اصلاح صندوق‌های بازنشستگی، حمایت از کودکان دارای سوءتغذیه و بازمانده از تحصیل، پوشش بیمه‌ای ۲۳۴ قلم داروی جدید، پوشش هزینه‌های درمان ناباروری و بیماری‌های خاص، ‌ایجاد ثبات و امنیت شغلی و حمایت از مشاغل ایجادی، تلاش برای جلوگیری از تعطیلی واحدهایی که در شرف تعطیل بودند، به ظرفیت اسمی رساندن سایر کارخانه‌ها که از ۱۰ هزار واحد عبور کرد، اصلاح قانون کار برای تبدیل قرارداد موقت به دائم از جمله مهم‌ترین اقدامات وزارت کار است.

تجارتخانه آراد برندینگ