۱۱ بهمن ۱۳۹۸ | 17:08
کد خبر : 1609

از زمان انتصاب مقیمی تاکنون/ تشریح اهم اقدامات و دستاوردهای گروه صنعتی ایران خودرو

اهم اقدامات و دستاوردهای گروه صنعتی ایران خودرو از شهریور ماه سال جاری و همزمان با انتصاب مدیرعامل جدید این گروه صنعتی با اولویت اقدامات اصلاحی، برنامه های در دست اجرا تشریح شد.
در این مدت گروه صنعتی ایران خودرو در حوزه تامین ۷ سرفصل اساسی را در دستور کار خود قرار داده است که از جمله آنها می‌توان به یکپارچه سازی فرایند تأمین، تدوین نقشه راه در مدیریت شبکه تامین، تعامل موثر و شفاف با شبکه تامین، توسعه و تعمیق ساخت داخل مواد، قطعات و مجموعه تولیدی، توسعه ساخت داخل قطعات مصرفی محصول جدید در کلاسC، همکاری با وزارت دفاع برای ساخت داخل قطعات، و همکاری با شرکت دانش بنیان و مراکز دانشگاهی، اشاره کرد.
اقدامات اساسی گروه صنعتی ایران خودرو از شهریور ماه سال جاری در حوزه تولید، فروش و خدمات پس ازفروش در ۲ عنوان اصلی ادغام و یکپارچه سازی حوزه های فروش و خدمات پس از فروش و مدیریت تعهدات فروش پیگیری شده است.
همچنین شرکت اقداماتی را در راستای اجرای برنامه های سلامت اداری و اصلاح ساختار و همچنین حاکمیت شرکتی خود انجام داده است که شامل تهیه و ابلاغ برنامه های سلامت اداری و پیگیری اجرای برنامه ها در سطح گروه با هدف شفاف سازی کلیه اقدامات، اصلاح ساختار معاونت بازرسی، اصلاح ساختار معاونت فروش و ادغام فروش و خدمات پس از فروش با هدف بهبود خدمات قابل ارائه، تمرکز سیاست گذاری ها تلفیق فرایند تامین و احیای شرکت ساپکو با هدف تمرکز سیاست گذاری های تامین و همچنین پیگیری تطبیق شرایط گروه با قوانین و مقررات مرتبط در حوزه های حاکمیت شرکتی بوده است.

خروج از ماده ۱۴۱ و تجدید ارزیابی دارایی ها
این شرکت اقداماتی را نیز در راستای خروج از ماده ۱۴۱ رفع موانع و محدودیت ها انجام داده است که شامل ایجاد کمیته تجدید ارزیابی دارایی ها و اصلاح ساختار مالی، انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه جهت ارزیابی کل دارایی‌های استهلاک ناپذیر گروه صنعتی ایران خودرو، تشکیل و ابلاغ تیم های کارشناسی برای ارزیابی کلی شرکت‌ها و همچنین املاک گروه صنعتی که طبق برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان سال برای افزایش سرمایه صورت خواهد پذیرفت، معرفی تعداد ۱۰۴ شرکت تابعه و وابسته جهت ارزیابی و کارشناسی مرکز کارشناسان رسمی قوه قضاییه، برگزاری جلسات متعدد با دستگاههای اجرایی نهادهای نظارتی، بانک مرکزی، گمرک، مرکز پژوهش‌های مجلس و غیره، برای تبیین مشکلات موجود و اخذ مساعدت برای رفع چالش ها و محدودیت های اعمال شده در فرآیند تداوم عملیات شرکت و تسهیل امور اجرایی، می شود.

شکست رکورد های پی در پی تولید
یکی از مهمترین اتفاقات به وقوع پیوسته در ۵ ماه گذشته، در روند تولیدات شرکت ایران خودرو بوده است که با افزایش تولیدات رکورد تولید روزانه و ماهانه این شرکت در دی ماه امسال شکسته شدن رکورد تولید روزانه با ۲ هزار ۵۵۷ دستگاه بوده است که در مجموع عددی بالغ بر ۵۰ هزار و ۴۴۴ دستگاه را طی این ماه نشان می دهد؛ این حجم از تولیدات نشان دهنده افزایش ۱۱۸ درصدی تولید خودرو در دی ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل است.
همچنین گروه صنعتی ایران خودرو در آذرماه امسال موفق به ثبت رکورد تولید ماهانه ۵۱ هزار و ۲۵۰ دستگاه خودرو شده است.
روند فروش انواع خودرو سواری و وانت گروه صنعتی ایران خودرو از ابتدای امسال تا پایان دی ماه بالغ بر ۳۳۰ هزار دستگاه بوده است که در مقایسه با مجموعه فروش سال ۱۳۹۷ که در حدود ۳۶۲ هزار دستگاه بوده نشان از افزایش تولیدات این شرکت در سالجاری دارد؛ همچنین این شرکت موفق شده است از مانده تعهدات خود از ابتدای سال ۱۳۹۸ بالغ بر ۱۴۶ هزار دستگاه را تامین و به مشتریان تحویل دهد.

داخلی سازی قطعات
در این گروه صنعتی توسعه و تعمیق ساخت داخل مواد، قطعات و مجموعه تولیدی جزو اولویت‌های اقدامات حوزه تامینی بوده و برنامه ریزی جامعی در راستای خودکفایی قطعات، مجموعه ها و مواد اولیه مورد نیاز در سال جاری و همچنین سال ۹۹ با پیش‌بینی کاهش ارزبری بالغ بر ۲۴۴ میلیون یورو، با احتساب تیراژ تولید سالانه انجام شده است.
تشکیل ستاد ساخت داخل جهت بررسی و پیگیری برنامه ها و اقدامات خود کفایی و همچنین رفع موانع، مشارکت در برگزاری میزهای خودکفایی با وزارت صنعت معدن و تجارت و برنامه ریزی جهت تشکیل نمایشگاه های دائمی از توانمندی ها و نیازمندیهای صنعت خودرو در همین خصوص در دستور کار بوده است.
تاکنون در چارچوب ۳ میز تخصصی ساخت داخل در صنعت خودرو در قالب ۴۵ پروژه برای ساخت ۹۵ قطعه با ۳۹ سازنده قرارداد منعقد شده است که امکان کاهش ارزبری بالغ خبر ۱۲۷ میلیون یورو را فراهم آورده است.
گروه صنعتی ایران خودرو برای توسعه ساخت داخل قطعات محصول جدید در کلاسC، قطعات و مجموعه های خودرو جدید مجتمع در ۸۳۹ قطعه پژویی با حدود ۱۵۰ سازنده وارد قرارداد شده که روند خودکفایی آن در حال انجام است.
شرکت ایران خودرو در چارچوب ۳۱ پروژه با وزارت دفاع برای ساخت داخل قطعات وارد قرارداد همکاری مشترک شده که شامل ۱۵ قطعه خودرویی می‌شود. همچنین در روند همکاری با شرکت دانش بنیان و مراکز دانشگاهی، بر اساس رویکرد جدید شرکت ایران خودرو طراحی مدل مناسب و پایدار اقتصادی در دستور کار قرار گرفته و در این راستا نیازهای نوین خودروسازی از جمله طراحی، تست و تولید قطعات تک، تولید خودروهای برقی و هیبریدی و طراحی پلتفرم متکی بر دانش ایرانی به منظور حضور موثر در بازارهای صادراتی و همچنین توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان شناسایی شده در حال انجام است.
ایکوپرس

تجارتخانه آراد برندینگ | تجارتخانه آراد برندینگ