۱۴ اسفند ۱۴۰۲ | 19:17
کد خبر : 159445

صدور گواهی بهره‌برداری تجاری واحد دوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی مپنا

شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی موافقت خود را با تاریخ ۲۲ مردادماه سال ۱۴۰۲ به عنوان شروع بهره‌برداری تجاری (COD) واحد دوم بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی، اعلام کرد.

به گزارش برداشت روز، گواهی بهره‌برداری تجاری (COD) این واحد در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ برای شرکت تولید برق توس مپنا صادر شد.
این پروژه شامل احداث سه واحد بخار به همراه توسعه پست ۴۰۰ کیلوولت در راستای عقد قرارداد بیع متقابل بین شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی و شرکت تولید برق توس مپنا، اجرایی شده است. بر اساس این قرارداد، وزارت نیرو مکلف است مقدار سوخت مایع (نفت گاز) صرفه‌جویی شده ناشی از اجرای طرح‌های تبدیل نیروگاه گازی به سیکل ترکیبی یا معادل ارزی آن را حداکثر طی مدت دو سال تا سقف سرمایه‌گذاری انجام شده، در اختیار سرمایه‌گذار قرار دهد.
بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی مشتمل بر سه واحد توربین بخار، هر کدام به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات و در مجموع ۴۸۰ مگاوات به همراه شش دستگاه بویلر بازیاب حرارتی با سیستم خنک کن ACC و پست ۴۰۰ کیلو ولت می‌شود. این نیروگاه در ۲۵ کیلومتری جاده مشهد به قوچان واقع شده است.
سنکرون و بهره برداری از این واحد در شرایط ایمن و مطمئن با برنامه ریزی و تلاش شبانه روزی ارکان و حامیان پروژه قبل از پیک شبکه محقق شده است. در این پروژه شرکت گروه مپنا به همراه کارخانجات برای تامین تجهیزات اصلی، شرکت توسعه یک مپنا به عنوان پیمانکار اصلی و همچنین شرکت مهندسی مسینان به عنوان مهندس مشاور نقش داشته‌اند. کارفرما و سرمایه‌گذار در این پروژه شرکت تولید برق توس مپنا است.
گفتنی است پیشتر و در دی ماه ۱۴۰۰ واحد اول بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی مپنا به بهره¬برداری تجاری رسیده بود.

لباس کار صنعتی‌ | تجارتخانه آراد برندینگ