۰۷ اسفند ۱۴۰۲ | 13:21
کد خبر : 158558

حضور پررنگ شرکت ملی مس در نخستین نمایشگاه گوهرسنگ‌ها

شرکت ملی صنایع مس ایران، دستاوردهای خود را در زمینه فیروزه در نخستین نمایشگاه بین‌المللی گوهرسنگ‌ها، ماشین‌آلات، تجهیزات و صنایع وابسته، از سوم تا ششم اسفند در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، به نمایش گذاشت.

به گزارش برداشت روز،  به نقل از مس‌پرس، نخستین نمایشگاه بین‌المللی گوهرسنگ، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته تهران ۱۴۰۲ سوم اسفندماه با حضور سمیه خلوصی، معاون برنامه‌ریزی و توانمندسازی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو)، سیدابومحمد هاشمی مجری طرح گوهرسنگ سازمان ایمیدرو، نادر بذرافشان رئیس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا، جواهر، نقره و سکه تهران و جمعی از مسئولان و فعالان این حوزه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد و تا ششم اسفند به کار خود ادامه داد.

این نمایشگاه با حضور ۷۰ شرکت داخلی و خارجی درحالی به فعالیت خود ادامه می‌دهد که شرکت ملی مس دستاوردهای خود را در زمینه فیروزه به نمایش گذشته است.

لازم به یادآوری است که معدن مس میدوک شهربابک بزرگ‌ترین کانسار در این منطقه بوده و علاوه بر مس دارای ظرفیت فیروزه است. این معدن که در ۴۲ کیلومتری شمال‌شرقی شهربابک و در فاصله ۱۳۲ کیلومتری شمال‌غرب مس سرچشمه قرار گرفته است، یکی از معادن اصلی شرکت ملی صنایع مس ایران است.

ظرفیت فیروزه در معدن مس بابک از ابتدا ناشناس بود و پس سال ۱۳۸۵ مورد توجه قرار گرفت که مورد تایید مراجع دانشگاهی و زمین‌شناسی و گوهرشناسی کشور بود. باتوجه به افزایش عمق باطله‌برداری و اکتشاف بعدی، کیفیت و کمیت رگه‌های فیروزه نیز افزایش یافت. ابتدا فیروزه در محیط گوسان همراه به باطله قهوه‌ای به تدریج وارد محیط آبی با باطله سفید تغییر ماهیت داد. فیروزه پرطاووسی نیز در عمق ۲۰۰ متری خودنمایی کرد.

امروز فیروزه از دو معدن میدوک و ایجو برداشت، فرآوری و وارد بازار می‌شود. معدن پورفیری میدوک در ۴۲ کیلومتری شهربابک و معدن ایجو در فاصله ۵۰ کیلومتری شهربابک قرار دارد که هر دو معدن، دارای فیروزه‌های متناسب با استانداردهای بازار و گاها با کیفیت بسیار بالایی هستند. با توجه به اینکه در هر دو معدن طرح توسعه و اکتشافات در جریان است، در آینده منابع بیشتری از فیروزه معرفی خواهد شد.

 

لباس کار صنعتی‌ | تجارتخانه آراد برندینگ