۲۷ بهمن ۱۴۰۲ | 22:28
کد خبر : 157575

گزارشی از نشست تخصصی راهبردهای ایجاد تنوع در سبد محصولات پتروشیمی در ایران پتروکم

نشان‌زاده: تشدید تحریم‌ها موجب حرکت کشور به سمت جلوگیری از خام‌فروشی و تکمیل زنجیره ارزش شد/ بیش از ۸۰ درصد تجهیزات گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس داخلی‌سازی شده است

در نشست تخصصی راهبردهای ایجاد تنوع در سبد محصولات پتروشیمی و توسعه محصولات نوین باارزش افزوده بالا در رویداد پتروکم، با تشریح فرایندهای تمرکز شرکت‌ها بر تنوع محصولات پتروشیمی تأکید شد که صنعت پتروشیمی به دلیل ارزش‌افزوده بالا با تکمیل زنجیره ارزش، موتور محرکه توسعه کشور است.

به گزارش برداشت روز، به نقل از ستاد خبری رویداد بین‌المللی ایران‌پتروکم، نشست تخصصی راهبردهای ایجاد تنوع در سبد محصولات پتروشیمی و توسعه محصولات نوین باارزش افزوده بالا، در نخستین همایش و نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پتروکم ۱۴۰۲ برگزار شد.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی خوزستان با بیان اینکه در صورت بی‌توجهی به توسعه و نوآوری، محکوم به فنا خواهیم بود، اظهار داشت: براین‌اساس باید استراتژی توسعه محصولات را مبتنی بر زنجیره ارزش تدوین کنیم کاری که در پتروشیمی خوزستان انجام داده‌ایم.
رضا صالح احمدی، تصریح کرد: در سبد نوآوری باید به تنوع نوآوری توجه داشته باشیم تا بتوانیم متناسب با اصلاح و بهبود محصولات فعلی به توسعه محصولات جدید مبتنی بر افزایش ارزش آنها اقدام کنیم.
وی ادامه داد: البته باید در ایجاد تنوع سبد محصولات پتروشیمی به نقاط قوت و ضعف و فرصت‌ها و تهدیدها توجه کنیم تا توسعه زنجیره ارزش را در صنعت پتروشیمی به یک فرصت خوب تبدیل کنیم.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی خوزستان خاطرنشان کرد: شرکت پتروشیمی خوزستان باتوجه‌به امکاناتی در اختیار دارد تلاش کرده است گریدهای متنوعی را تولید کرده و در این مسیر از توان شرکت‌های دانش‌بنیان نیز بهره برده است.
مدیرعامل پتروشیمی بندر امام، نیز در این نشست تصریح کرد: بخش مهمی از زنجیره محصولات این شرکت بر روی تکمیل زنجیره ارزش و تنوع محصولات متمرکز است.
سپهدار انصاری نیک افزود: باتوجه‌به سیاست‌های حاکم در کشور مبنی جلوگیری از خام‌فروشی و ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر در محصولات پتروشیمی، ما نیز در این مسیر گام برداشته‌ایم.
رئیس پردیس پایین‌دستی پژوهشگاه صنعت نفت، با بیان اینکه ایجاد تنوع در سبد محصولات و ایجاد ارزش‌افزوده با استفاده از فناوری‌های نوین امکان‌پذیر است، افزود: وقتی که می‌خواهیم درباره این موضوع صحبت کنیم بحث اول این است که اصلاً پتروشیمی پیشرفته چه فرایندی دارد نکته دوم هم بحث تأمین دانش فنی و لیسانس است که مجموعه‌ای از دانش و آورده را داشته باشد که شامل دانش فنی فرایندی، مواد شیمیایی، کاتالیست و تجهیزات موردنیاز برای رسیدن به تنوع‌بخشی است.
اکبر زمانیان با بیان اینکه روی‌آوردن به ساخت پتروپالایشگاه مصداق کامل جلوگیری از خام‌فروشی است، افزود: حداقل ۴۰ درصد از نفت خام ورودی به پتروپالایشگاه‌ها به محصولات باارزش افزوده تبدیل می‌شود که برای ایجاد چنین پتروپالایشگاهی نیازمند فناوری پیچیده هستیم، باتوجه‌به مصرف بالای انرژی در ایران و ناترازی گاز حرکت کشورمان به سمت ایجاد پتروپالایشگاه یک الزام است.
وی گفت: پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی دو بال اساسی صنعت نفت هستند که می‌توانند خدمات فناورانه و دانش فنی موردنیاز شرکت‌ها را تأمین کنند.
رئیس پردیس پایین‌دستی پژوهشگاه صنعت نفت، افزود: در حال حاضر کلیه لیسانس‌های نفت و گاز شامل لایسنس فرایندی و کاتالیست‌های در داخل کشور بومی شده است؛ اما در حوزه پتروشیمی هنوز به‌صورت کامل به این مرحله نرسیده‌ایم.
حسن نشان‌زاده، معاون برنامه‌ریزی و توسعه کسب‌وکار شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، یکی از دلایل بی‌توجهی به توسعه صنعت پتروشیمی را تکیه بر خام‌فروشی نفت اعلام کرد و افزود: بااین‌حال تشدید تحریم‌ها در کشورمان باعث شد به سمت جلوگیری از خام‌فروشی و تکمیل زنجیره ارزش حرکت کنیم.
وی افزود: برای ما امیدوارکننده است که کشور به سمت تولید دانش فنی و کاتالیست‌های موردنیاز صنعت پتروشیمی گام برداشته است، در گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با اعتماد به بخش داخل چه در حوزه ساخت داخل و چه در حوزه کاتالیست، موفق به داخلی‌سازی بیش از ۸۰ درصد تجهیزاتمان شویم.
مجید دفتری، مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی نیز در این نشست اظهار داشت: این آمادگی را داریم باتوجه‌به نکاتی که شرکت‌ها در پتروکم مطرح کردند در خدمت صنعت باشیم، این را هم باید اضافه کرد که تنوع لایسنس و تعداد کاتالیست‌ها در صنعت پتروشیمی در نوع خود منحصربه‌فرد است، به همین دلیل این صنعت موتور توسعه کشور است.نخستین همایش و نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پتروکم ۱۴۰۲ با شعار حمایت از تولید دانش‌بنیان در صنعت پتروشیمی، پالایش و پترو پالایش به همت شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس از ۲۴ تا ۲۶ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ در مرکز بین‌المللی همایش‌ها و نمایشگاه‌های جزیره کیش دایر است.

لباس کار صنعتی‌ | تجارتخانه آراد برندینگ