۰۵ دی ۱۴۰۲ | 19:10
کد خبر : 151319

نهمین چاه در نخستین مخزن ذخیره سازی گاز خاورمیانه به بهره برداری رسید

با حضور مدیرعامل و مدیران شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و معاون استاندار قم ، چاه شماره ۱۲ آخرین چاه تولیدی- تزریقی در منطقه عملیاتی سراجه قم که به عنوان نخستین مخزن ذخیره سازی گاز طبیعی در خاورمیانه است ، به مدار تولید پیوست.

به گزارش برداشت روز، به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزی ایران ، مهندس مهدی حیدری در آیین افتتاح رسمی بهره برداری از این چاه اظهار داشت :از اواخر مرداد امسال برنامه ریزی و هماهنگی برای تولیدی شدن چاه ۱۲ سراجه آغاز شد و با همت همکاران در بخش مدیریت تولید ، فنی ، شرکتهای بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی ، شرق و غرب و منطقه بهره برداری سراجه قم در کمتر از سه ماه و با حداقل مبلغ ریالی به بهره برداری رسید .

مهندس حیدری با تقدیر از حمایت های همه جانبه مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران برای اجرای طرح ذخیره سازی به عنوان استراتژیک ترین اقدامات فنی و عملیاتی در زمینه ذخیره سازی و‌ بازتولید گاز خاطرنشان کرد: بدون شک حمایت مدیران ارشد وزارت نفت و مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران ، قوت قلب و اطمینان خاطر را به همکاران ما بخشیده است تا در کوتاه ترین زمان ممکن و کمترین هزینه و بدون برون سپاری‌این چاه تولیدی شود.

مدیر عامل نفت مرکزی با اشاره به رکوردشکنی ذخیره سازی با میزان بیش از سه میلیارد متر مکعب در مخازن شوریجه و سراجه اشاره کرد که در مجموع در اوج مصرف گاز در فصل زمستان ، میزان بازتولید از این دو مخزن ذخیره سازی معادل بیش از یک فاز با تولید حداکثری میدان گازی پارس جنوبی است.

بر اساس این گزارش ، میزان تولید روزانه چاه شماره ۱۲ سراجه معادل نیم میلیون متر مکعب در روز است . در این میدان در مجموع ۱ میلیارد متر مکعب گاز از ابتدای دوره تزریق امسال ذخیره شده است و در چهار ماه سرد سال میزان برداشت روزانه بر حسب نیاز تا حدود ۱۰ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

لباسکار صنعتی کسا