۲۱ آذر ۱۴۰۲ | 17:15
کد خبر : 149793

خودروهای برقی که وارد ایران خواهند شد، چقدر در کشور سازنده محبوب هستند؟

با انتشار آمار فروش خودروهای برقی در 10ماهه نخست سال میلادی، بازار ایران با حساسیت بیشتری اخبار خودروسازان برقی را دنبال خواهد کرد؛ چراکه برخی نام‌های آشنا در ایران، اوضاع خوبی در کشور سازنده ندارند.

به گزارش برداشت روز،  با انتشار آمار فروش خودروهای برقی در ۱۰ماهه نخست سال میلادی، بازار ایران با حساسیت بیشتری اخبار خودروسازان برقی را دنبال خواهد کرد؛ چراکه برخی نام‌های آشنا در ایران، اوضاع خوبی در کشور سازنده ندارند.

در لیست خودورهای برقی وارداتی، نام محصول آریزو۵(EV) دیده می‌شود. این محصول را شرکت مدیران خودرو به ایران می‌آورد که در ۱۰ماهه سال گذشته میلادی تنها پنج‌هزارو ۲۶۶ دستگاه فروخته است. این خودرو در حالت مطلوب توانایی پیمایش ۴۰۱ کیلومتر با هربار شارژ کامل دارد.

ونوسیا D60 EV PLUS توسط مکث موتور وارد کشور می‌شود. قرار است تا ونوسیا با ظرفیت باتری ۴۷ کیلوواتی وارد بازار شود. این خودرو با هربار شارژ کامل توانایی ۴۲۰ کیلومتر پیمایش را دارد. فروش این محصول در مدت زمان مورد اشاره، بهتر از محصول منتخب مدیران خودرو بوده اما چندان قابل اعتنا نیست. این خودرو در این مدت ۱۳هزارو ۵۰۰ دستگاه به فروش رسیده است.

در بخشی از این لیست نام محصول برقی منتخب سایپا، چانگان ایدو۴۶۰ دیده می‌شود. چانگان برقی به مجموعه باتری با ظرفیت ۴۷.۷۸ کیلووات ساعت مجهز است، که شعاع حرکتی برابر با ۴۰۱ کیلومتر را فراهم می‌‌کند. این خودرو در مدت زمان مورد اشاره تنها ۹هزارو۵۰۰ دستگاه فروخته است.

خودرو برقی JMEV GSE که حاصل همکاری دو گروه خودروسازی جیانگلینگ (JMC) و رنو (RENAULT) است و به ایران می‌آید و ایران‌خودرو برای واردات آن برنامه‌ریزی کرده است نیز در این لیست دیده می‌شود که با فروش هزارو ۸۵۷ دستگاه طی ۱۰ ماه، عملکرد غیرقابل قبولی از خودش نشان نداده است.

‌E-QM5 از دیگر خودروهایی است که در این گزارش نام آن به چشم می‌خورد، با این تفاوت که با فاصله محسوسی عملکرد بهتری نسبت به تمامی رقبای داخل ایرانی خود دارد و در مدت زمانی که خودروهای برقی چینی (که قرار است به ایران بیایند) کمتر از ۲۰ هزار دستگاه فروخته‌اند، هونگچی موفق به ثبت رکورد فروش ۶۰ هزار دستگاه شده که نشان می‌دهد این برند و این محصول جایگاه نسبتا خوبی بین چینی‌ها دارد. EQM5 با هربار شارژ کامل می‌تواند ۴۳۱ کیلومتر پیمایش داشته باشد که در این شاخص نسبت به رقبای خود برتری دارد. برند بی‌ام کارز (BM CARS) وارد‌کننده این محصول است.

با توجه به رویکرد ویژه دولت سیزدهم و وزیر صمت و کشور به برقی‌سازی حمل‌ونقل عمومی درون‌شهری، سازمان شهرداری‌ و تاکسیرانی طرح توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی برقی به‌ویژه تاکسی را در دستور کار قرار داده‌اند. از این رو دولت و سازمان تاکسیرانی باید به آمار فروش شرکت‌های خودروساز چین و استفاده از این خودروها در سطح جهانی توجه کنند تا با انتخاب نادرست مشکلات دوسویه برای رانندگان و مردم پیش نیاید.

آمار فروش در ۱۰ ماهه نخست سال ۲۰۲۳:
‏EQM5 بی‌ام‌کارز- ۶۰هزار دستگاه
ونوسیا D60 EV PLUS مکث موتور- ۱۳۵۰۰ دستگاه
چانگان سایپا- ۹۵۰۰ دستگاه
آریزو۵(EV) مدیران خودرو- ۵۲۶۶ دستگاه
‏ JMEV GSE ایران خودرو- ۱۸۵۷ دستگاه

لباسکار صنعتی کسا