۱۹ آذر ۱۴۰۲ | 13:37
کد خبر : 149450

وعده دیگری در هلدینگ صباانرژی محقق شد / تامین مالی ۴.۵ همت با پذیره‌نویسی فصباح

هم‌زمان با احیای روح امیدآفرینی از آغاز دولت سیزدهم، دکتر علیرضا زمانپور، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با تعریف ۸ میلیارد دلار طرح و پروژه، وعده تامین مالی ۴.۵ همت از این منابع را داده بود که با عرضه سهام «فصباح» در فرابورس محقق شد .

به گزارش برداشت روز،  به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری، افزون بر عرضه اولیه سهام صبافولاد خلیج فارس (فصباح)، پذیره‌نویسی ۹,۱۹۶,۱۱۴,۹۰۰ سهم از سهام این شرکت نیز صورت گرفت .

به این ترتیب با انجام این پذیره‌نویسی، امروز بزرگ‌ترین تأمین مالی تاریخ بازار سرمایه در بازار اولیه فرابورس ایران با اتمام پذیره‌نویسی ۴۵۵۰ میلیارد تومانی شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس انجام شد .

شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با هدف جذب منابع مالی برای اجرای طرح‌ها و پروژه‌های کلان خود تلاش داشته از روش‌های مختلف تامین مالی نماید . در همین راستا با عرضه اولیه سهام زیر مجموعه خود بخشی از تامین مالی پروژه‌های خود را انجام خواهد داد .

شرکت صبافولاد خلیج فارس از شرکت‌های مالکیتی شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری (هلدینگ صباانرژی) است. این هلدینگ در یک سال اخیر، برنامه‌های توسعه‌ای متعددی را در این شرکت اجرایی کرده است که عبارتند از :

– پروژه واحد احیای دوم صبافولاد خلیج فارس

هلدینگ صباانرژی در راستای تحقق مرحله به مرحله توسعه هدف‌گذاری شده، در حال احداث واحد احیای مستقیم به ظرفیت ۱.۷۶ میلیون تن بریکت گرم در سال است. این واحد علاوه بر تولید بریکت گرم، آهن اسفنجی سرد نیز تولید خواهد کرد. موقعیت استراتژیک زمین طرح، صادرات آسان، دسترسی مناسب به یوتیلیتی و امکان استفاده از Hot-Link از مزایای این طرح به شمار می رود. ارزش سرمایه‌گذاری این پروژه ۲۱۲ میلیون یورو و نرخ بازدهی آن ۴۳.۳۵ درصد است که عملیات اجرایی آن، سوم اسفند ۱۴۰۱ آغاز شد .

– پروژه «استکر ریکلایمر» صبافولاد خلیج فارس

این پروژه در سوم اسفند سال ۱۴۰۱ افتتاح شده که هدف از اجرای آن انباشت و برداشت گندِله به صورت مکانیزه است که با سرمایه گذاری شش میلیون یورو در زمینی به مساحت ۳۵۰۰۰ متر مربع و با ظرفیت ۱۵۰۰ تن بر ساعت اجرایی شد. از جمله ویژگی های این پروژه می توان به انباشت و برداشت یکنواخت، استفاده بهینه از کل فضای موجود پارک، زیبا سازی دپوهای و محیط انباشت و برداشت، سرعت عمل در انباشت و برداشت متریال و جلوگیری از آسیب زدگی به محیط زیست اشاره کرد .

– عرضه سهام شرکت صبافولاد خلیج فارس در بازار فرابوس ایران در تاریخ ۲۸ تیرماه ۱۴۰۲ به نماد «فصبا» و انتشار اوراق پذیره نویسی در آذرماه به ارزش ۴۴۵۰ میلیارد تومان

– عقدنامه استحصال سنگ آهن با سازمان انرژی اتمی

– اخذ موافقت تخصیص ۴۳ هکتار زمین ویژه بندرعباس جهت احداث پروژه‌های احیا، فولادسازی و ریخته‌گری تختال ضخیم به ظرفیت ۵/۱ میلیون تن در سال با ارزش سرمایه‌گذاری ۳۲۳ میلیون یورو .

 

♦️ تلاش میکنیم با اتکاء به دانش و تجربه 14 ساله خود در بورس سهام ایران بهترین پورتفو را پیشنهاد و سودآورترین سهام را برای شما تحلیل و تشریح کنیم.

جویندگان سهام طلایی

https://t.me/GoldenStockQuesters

لباسکار صنعتی کسا