۱۷ آبان ۱۴۰۲ | 14:22
کد خبر : 145506

آشنایی با انواع معرف های شیمیایی برند مرک

به طور کلی شناساگر ها یا معرف‌ های شیمیایی به منظور شناسایی pH یک محلول مجهول بوده و یک ترکیب شیمیایی به نام هالوکرومیک می ‌باشند. اگرچه از آن ها به مقدار خیلی ناچیزی به یک محلول اضافه می ‌شود، اما بعد از اضافه شدن معرف شیمیایی محلول مورد نظر تغییر رنگ می ‌دهد. لذا با توجه به رنگی که دارد می‌ توان اسیدی یا باز بودن محلول مورد نظر را تشخیص داد. از معرف ترین برندها در این زمینه میتوان برند معتبر مرک را نام برد که شناساگرها از جمله مواد پرمصرف محصولات برند مرک میباشند. این معرف ها از طریق مراکز فروش مواد آزمایشگاهی تهران عرضه و توزیع میگردند.

معرف های شیمیایی چه محصولاتی هستند؟

البته به غیر از استفاده از معرف شیمیایی ما می‌ توانیم روش‌ های مختلفی را برای شناسایی pH یک محلول مجهول به کار بگیریم. با این حال بهترین روش استفاده از شناساگر شیمیایی می ‌باشد. وقتی صحبت از یک معرف شیمیایی به میان می‌ آید، هدف اصلی ما همان محلول‌ های هالوکرومیک هستند. مواد هالوکرومیک به موادی اطلاق می‌ شوند که با تغییر pH محیط اطراف خود، تغییر رنگ می ‌دهند. سپس با توجه به تغییر رنگی که داشته از ماهیت محلول مجهول مشخص خواهد شد. به عبارت بهتر باید بگوییم که معرف‌ شیمیایی در واقع یک اسید و یک باز ضعیف است، که با تغییر میزان H مثبت و OH منفی تغییر رنگ می‌ دهد.

یکی از معروف‌ترین مواد هالوکرومیک، کاغذ لیتموس است. این کاغذ، با تغییر pH محلول، از رنگ قرمز به آبی تغییر می‌کند. برای استفاده از کاغذ لیتموس، کافی است که یک تکه کوچک از آن را در محلول مجهول بگذارید. اگر کاغذ به رنگ قرمز تغییر کند، محلول اسیدی است و اگر به رنگ آبی تغییر کند، محلول بازی است.

در حالتی که نیاز به دقت بیشتری دارید، می‌توانید از نمک‌های هالوکرومیک استفاده کنید. این نمک‌ها در حضور اسید یا باز، رنگ می‌دهند. برای استفاده از نمک‌های هالوکرومیک، کافی است که یک قاشق کوچک از نمک را به محلول مجهول اضافه کنید و رنگ تغییری که در نمک‌ها مشاهده می‌شود را مورد بررسی قرار دهید.

علاوه بر این روش‌ها، از دیگر روش‌های شناسایی pH می‌توان به استفاده از الکترود pH متر اشاره کرد. الکترود pH متر، یک سنسور است که قادر است مقدار pH را به صورت عددی نشان دهد. این روش معمولاً برای اندازه‌گیری دقیق pH محلول‌ها استفاده می‌شود و می‌تواند در آزمایشگاه‌ها و صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد.

در نهایت، برای اطمینان بیشتر از نتیجه حاصل، می‌توانید از چندین روش همزمان استفاده کنید و نتایج را با یکدیگر مقایسه کنید. این کار می‌تواند دقت تشخیص pH را افزایش دهد و از احتمال خطا کاسته شود.

بازه ی ph محلول و رنگ های شناساگر

بازه ی ph محلول و رنگ های شناساگر

اهمیت معرف های شیمیایی در زندگی ما:

در دنیایی که ما در آن زندگی می ‌کنیم، اسید ها و باز ها می‌ توانند نقش بسیار مهم و گسترده ‌ای داشته باشند. جالب این است که ظاهر محلول‌ های اسیدی و محلول‌ های بازی هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. به همین دلیل ما نمی ‌توانیم ماهیت یک محلول مجهول که بازی یا اسید بودن آن مشخص نشده است را با چشم تعیین کنیم. لذا نیاز به استفاده از شناساگر ‌های شیمیایی داریم. شناساگر های شیمیایی بدون اینکه نیاز باشد افراد اقدامات خطرناکی مانند: چشیدن و دست زدن به محلول را انجام دهند، برای شما نوع اسیدی بودن یا بازی بودن محلول مجهول را مشخص می ‌گردانند.

رنگ های شناساگر

رنگ های شناساگر

انواعی معرف شیمیایی در دایا اکسیر:

از مهم ترین و معروف ‌ترین شناساگر های شیمیایی موجود در دایا اکسیر ما می ‌توانیم به مواردی نظیر: بروموفنول بلو، بروموکروزول بنفش، تیمول بلو، تیمول فتالئین، فروئین، فنل فتالئین و غیره اشاره نماییم.

 

نوع شناساگر بازه ی تغییر pH رنگ
فنول فتالئین بالاتر از ۸.۵ صورتی تا ارغوانی یا قرمز
آبی تیمول از ۱.۲ تا ۲.۸ زرد و آبی
سبزبروموکرزول از ۳.۸ تا ۵.۴ سبز و آبی
متیل اورانژ یا نارنجی متیل از ۱.۳ تا ۴.۴ قرمز

 

خرید مواد آزمایشگاهی از معتبر ترین فروشگاه تهران:

تعداد مراکز فروش مواد آزمایشگاهی تهران بسیار زیاد می ‌باشد. با این حال شما برای دستیابی به بهترین و خالص ‌ترین متریال‌ های شیمیایی بایستی یک فروشگاه معتبر را پیدا کنید. دایا اکسیر با داشتن تجربه ی بسیار زیاد در زمینه ی فروش محصولات برند مرک و همچنین سایر برند های معروف، توانسته است رضایت مشتریان خود را جلب نماید. به همین دلیل اگر شما نیاز به خرید شناساگر های شیمیایی دارید، می‌ توانید با خیالی راحت از مرکز دایا اکسیر محصولات خود را خریداری نمایید. شناساگر ‌های شیمیایی موجود در فروشگاه دایا اکسیر همگی از برند آلمانی مرک بوده و می‌ توانند بسیار کاربردی و با کیفیت باشند.

دایا اکسیر

دایا اکسیر

رپورتاژ آگهی