۲۵ مهر ۱۴۰۲ | 19:22
کد خبر : 142951

تولید ۸۰ درصد قطعات مورد نیاز در تعمیرات پالایشگاه‌ها در داخل کشور

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت کشور گفت: بیش از ۸۰ درصد قطعات استفاده شده در تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها در داخل کشور تولید می‌شود.

به گزارش برداشت روز،  حسین عاشوری امروز (سه‌شنبه) در «دومین کنفرانس ملی فناوری‌های نوین در انرژی» اظهار کرد: شرکت‌های پالایش نفت کشور بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی، مأموریت و مسئولیت تأمین سوخت کشور را بر عهده دارند.

وی با اشاره به تحویل ۲ میلیون و پانصد بشکه نفت خام تحویل شده به پالایشگاه‌ها، گفت: ۸۰ درصد نفت خام تحویلی به میعانات (عمدتاً نفت‌گاز و…) و ۱۵ تا ۲۰ درصد آن به فرآورده‌های ویژه تبدیل می‌شود. در چند سال گذشته این فرآورده‌ها از ۳۰ محصول به ۴۶ محصول افزایش یافته است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش ضمن اشاره به سودده بودن همه پالایشگاه‌های خصوصی اظهار کرد: بنگاه‌های اقتصادی و پالایشگاه‌های خصوصی که سهامداران عمده دارند باید محصولات جدید عرضه کنند و سودده باشند تا بتوانند به تعهدات خود در برابر دولت و سهامداران عمل کنند.

عاشوری با اشاره به مشکلات پیش روی پالایشگاه‌های خصوصی گفت: ۱۵۷ هزار میلیارد تومان، مطالباتی است که شرکت‌های پالایشی خصوصی از دولت طلبکارند؛ این در حالی است که برای انجام پروژه‌هایی که بر ما تکلیف شده است و بسیاری از نیازهای کشور را رفع می‌کند، به حداقل ۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داریم.

وی تأکید کرد: این پروژه‌ها از ۵ تا ۹۶ درصد در دست اجرا هستند و پروژه‌های ارتقای کیفی‌سازی گازوئیل، ارتقای کیفی‌سازی بنزین، احداث واحد سولفورزدایی، احداث واحد ۸۱ هزار بشکه‌ای گوگردزدایی، احداث واحد کیفی‌سازی از جمله آن‌ها محسوب می‌شوند.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت کشور درخصوص استفاده از قطعات داخلی در تعمیرات اساسی (اُوِرهال) پالایشگاه‌ها، گفت: بیش از ۸۰ درصد این قطعات داخلی هستند.

 

لباس کار صنعتی‌ | تجارتخانه آراد برندینگ