۲۷ شهریور ۱۴۰۲ | 20:04
کد خبر : 139893

ثبت عمیق‌ترین گمانه اکتشافی تاریخ اکتشافات معدنی کشور به عمق ۲۰۳۶ متر

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران از ثبت رکورد عمیق‌ترین گمانه اکتشافی به همت سخت‌کوشان امور اکتشافات این شرکت با عمق دو هزار و 36 متر برای نخستین‌ بار در کشور خبر داد.

به گزارش برداشت روز، به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع مس ایران، امیر خرمی‌شاد با اعلام این خبر، ثبت چنین رکورد بی‌نظیری را افزودن برگ زرین دیگری در دفتر افتخارات شرکت ملی صنایع مس ایران عنوان کرد.

وی در تشریح این دستاورد افزود: به منظور تکمیل تخمین ذخیره معدن مس میدوک، گمانه‌ای به عمق دو هزار و ۳۶ متر به نام (MDK-276) در پایین‌ترین تراز ارتفاعی پیت معدن طراحی و عملیات اجرایی آن در سال جاری آغاز شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران مطرح کرد: این گمانه از خرداد ماه ۱۴۰۲ آغاز شده و طی ۱۱۶ روز به عمق دو هزار و ۳۶ متری رسیده است که عمیق‌ترین گمانه اکتشافی تاریخ اکتشافات معدنی کشور به شمار می‌رود.

خرمی‌شاد خاطرنشان کرد: پیش‌تر گمانه‌هایی به عمق ۱۶۱۳٫۲۰ و ۱۵۷۵٫۲۰ متر در معدن مس سرچشمه با این سایز حفر شده بود اما انجام حفاری بیش از دو هزار و ۳۶ متر در معدن مس میدوک به دستان پرتوان مهندسان، حفاران و کارگران این مرز و بوم علی‌رغم تمامی چالش‌ها و مشکلات حفاری، گامی بزرگ در جهت اعتلای جایگاه کشور در رده‌بندی کشور‌های دارنده ذخایر بزرگ مس به شمار می‌آید که شعار «ما می‌توانیم» را محقق ساخته است.