۰۱ شهریور ۱۴۰۲ | 18:03
کد خبر : 137119

وزیر صمت در مجمع عمومی عادی سالیانه ایمیدرو تاکید کرد؛

تولیدات ایمیدرو باید صادرات محور باشد/ اهمیت بالای همکاری با دانشگاه‌های داخلی و بین‌المللی

وزیر صمت در مجمع عمومی عادی سالیانه ایمیدرو با تاکید بر اینکه تولیدات این سازمان باید صادرات محور باشد، گفت: جذب سرمایه‌گذاری خارجی باید به شکل جدی در دستور کارتان قرار بگیرد.

به گزارش برداشت روز، به نقل از شاتا، مجمع عمومی عادی سالیانه سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برای عملکرد سال ۱۴۰۱، با حضور «عباس علی‌آبادی» وزیر صمت، رئیس هیات عامل ایمیدرو و اعضای مجمع (نمایندگان وزارتخانه‌های صمت، ‌نیرو، ‌اقتصاد و امور دارایی،‌ تعاون، رفاه و امور اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور) همچنین نمایندگان سازمان حسابرسی در وزارت صمت برگزار شد.

علی‌آبادی در ابتدای این جلسه با تاکید بر اینکه باید فکر اساسی برای سوخت و انرژی صنایع کرد، گفت: انتظارم این است که در ایمیدرو، فرمایشات رهبری در راستای رشد تولید و مهار تورم، محقق شود و قابل قبول نیست که به رشد مورد انتظار در برنامه‌های‌مان، نسبت به سال گذشته دست پیدا نکنیم.

وی با تاکید بر اینکه لازم است در بخش معادن به‌صورت انقلابی و جهشی و با تکیه بر فراخوان‌ها، تعیین تکلیف معادن راکد، درگیر کردن بقیه پهنه‌ها و توسعه اکتشافات، کار‌های بزرگی را انجام داد تا در نهایت به‌ برنامه‌های هدف‌گذاری شده دست یافت، افزود: تعهد به قانون موضوع مهم است و هیچکس حق ندارد خلاف قانون حرکت کند، لذا باید انتظارات و الزامات قانونی برآورده شود.

وزیر صمت تعهد به مردم و برآورده‌کردن انتظارات آنها به‌شکلی که پیشرفت‌ها در زندگی‌شان ملموس باشد را از موضوعات مهم دیگر برشمرد و ادامه داد: توجه به بحث اخلاق باید در سازمان ایمیدرو مورد توجه قرار گرفته و همه چیز برمدار اخلاق باشد که نخستین شرط آن صداقت است. همچنین شفافیت و پاکدستی هم از دیگر الزاماتی است که باید در دستور کار کارکنان ایمیدرو قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه ایمیدرو باید سازمانی حرفه‌ای باشد و از نیروهای متخصص و کاربلند بهره‌مند شود تا در نهایت هیچ نقصی در آن وجود نداشته باشد، خاطرنشان کرد: باید در همه دستگاه‌ها و سازمان‌های تابعه به‌دنبال سیاست‌گذاری باشیم نه تصدی‌گری و مسیر را برای فعالیت بهتر و بیشتر بخش خصوصی و مردم هموار کنیم.

علی‌آبادی با تاکید بر اینکه تولیدات ایمیدرو باید صادرات محور باشد، نه صادرات مواد خام، تصریح کرد: باید ارزش افزوده صادر کرد و در این مسیر باید کشورهای هدف را مشخص و بحث تهاتر را در دستور کار قرار دهید.

وی با بیان اینکه تولید محصولات ارزآور و خوشه صنعتی باید در دستور کار ایمیدرو قرار بگیرد، یادآور شد: توجه به مباحث دانش‌محور شدن و انسان‌ محور شدن از مباحث مهمی دیگر است زیرا در دنیا سرمایه‌گذاری روی صنایع مبتنی بر فناوریهای پیشرفته (های تک) است نه صنایع انرژی‌بر که دوره آن به پایان رسیده است.

وزیر صمت با تاکید اهمیت بالای بر همکاری با دانشگاه‌های داخلی و بین‌المللی، اضافه کرد: جذب سرمایه‌گذاری خارجی باید به شکل جدی در دستور کارتان قرار بگیرد که در این راستا می‌توان سرمایه‌گذاران کشورهای حاشیه خلیج فارس را با اعتمادسازی برای سرمایه‌گذاری در صنایع معدنی ترغیب کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید از فن‌آوری‌های پیشرفته استفاده کرد، یادآور شد: انتظارم این است که ایمیدرو به سمت خلق ثروت؛ آنهم از طریق عقل دانش نه از طریق یارانه، حرکت کند زیرا ایمیدرو سرمایه ملی است.

در نهایت صورت‌های مالی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران مربوط به سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ پس از ارائه گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی به اتفاق آرای اعضای مجمع، تصویب شد. همچنین مقرر شد سازمان حسابرسی کشور به‌عنوان حسابرس مستقل، برای سال مالی جدید (۱۴۰۲) درنظر گرفته شود.