۲۸ دی ۱۳۹۸ | 09:53
کد خبر : 1356

مقام معظم رهبری در نمازجمعه تهران/ از مذاکره ابایی نداریم اما نه با آمریکا

قوی شدن تنها راه در پیش پای ملت ایران است؛ باید تلاش کنیم قوی شویم، ما از مذاکره هم ابایی نداریم، البته نه مذاکره با آمریکا؛ بلکه از مذاکره با دیگران ابایی نداریم. مذاکره نه از موضع ضعف بلکه از موضع قوت و قدرت. به یاری خدا دارای قدرت هستیم و قوی تر هم خواهیم شد. قدرت، فقط قدرت نظامی نیست، اقتصاد کشور هم باید قوی شود.
مقام معظم رهبری فرمودند: اگر نصرت الهی را می‌خواهیم اگر توفیق الهی و هدایت الهی را می‌خواهیم در تقواست، اگر فرخ و گشایش در مسائل شخصی را می‌خواهیم همه در تقواست همه باید کوشش کنیم که تقوای الهی را معیار خود قرار دهیم.
به گزارش برداشت روز به نقل از ایرنا، ‌آیت الله خامنه ای در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران فرمودند: همه برادران عزیز را و خودم را دعوت و توصیه می کنم به رعایت تقوای الهی. اگر نصرت الهی را می خواهیم،‌ در تقوا است. اگر توفیقات الهی را می خواهیم و هدایت الهی را می خواهیم در تقواست. اگر فرج و گشایش در مسائل شخصی و اجتماعی را می خواهیم در تقواست. همه باید کوشش کنیم که تقوای الهی را معیار کار خودمان قرار دهیم.
ایشان افزودند: در نماز جمعه ‌آنچه مهم است توصیه به تقوا است. خود این حقیر بیشتر از شما محتاج این توصیه هستم. امیدوارم خدا توفیق دهد هرکدام به وسع خودمان تقوای الهی را رعایت کنیم .
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه بیاناتشان با اشاره به آیه پرمغز و پرمضمون در سوره ابراهیم(ع) فرمودند: این آیه توصیه می کند و دستور می دهد حضرت موسی (ع) را که ذکرهم به ایام الله. دو احتمال در معنا و ذکر هم به ایام الهی است. ایام الله را به یاد آنها بیاور. یک احتمال و مقصود این است به وسیله ایام الله خدا را دین و قیامت را به یاد آنها بیاور اهمیت ایام الله در اینجا معلوم می شود که موسی پیامر عظیم الشان مامور است ایام الله را به یاد مردم بیاورد.
ایشان ادامه دادند: بعد می فرماید ان فی ذلک با ایات ایام الله آیه و نشانه و دلیل راه هستند برای کی، برای کسانی که این دو صفت را دارند صبار هستند و شکورند یعنی کسی که سرتا پا استقامت و صبر است یکسره اهل صبر و استقامت است شکور یعنی کسی که نعمت را بشناسد و شکرگزاری می کند.
حضرت‌آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: در آیه بعد می فرماید حضرت موسی(ع) این دستور را عمل کرد به یاد آنها آورد نجاتشان از دست فرعونیان را یه یاد ‌آنها آورد از دست قدرت صاعقه و غالب ستمگر را چطور شما را نجات داد این از نمونه های ایام الله است.
رهبر معظم فرمودند: اینکه ما تاکید می کنیم شکرگزار باشید برای خود شما است و گرنه خداوند متعال بی نیاز است.
ایشان «ایام الله» را برای مردم صبار و شکور، مهم عنوان کردند و فرمودند: «صبار» یعنی یکپارچه اهل استقامت و صبر هستند و از میدان به اندک چیزی خارج نمی شوند، ایستادگی می کنند و «شکور» یعنی نعمت را می شناسند، ابعاد پنهان و آشکار نعمت را می بینند و همچنین قدرشناس آن هستند. وزن و قیمت ارزش نعمت را می دانند و بر اساس آن نعمتی که خدا داده است، احساس مسئولیت می کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به آیات مکی سوره ابراهیم(ع) اظهار داشتند: ملت و قومی که بی صبر و مسئولیت ناشناس نیستند، خداوند این ایام الله را نصیب مردم می کند و آنها باید شکرگزار ایام الله باشند و اگر مردم واکنش درست شاکرانه نشان دهند خدا متعال به آنها پیروزی های بیشتری در آینده خواهد داد.
رهبر معظم انقلاب فرمودند: این دو هفته ای که بر ما گذشت دو هفته پر ماجرا و استثنایی بود؛ ماجراهای تلخ و شیرین و حوادث درس آموز در این دوهفته برای ما پیش آمد.
رهبر انقلاب فرمودند: یوم الله یعنی مشاهده دست خدا در حوادث، روزی که دهها میلیون در ایران و صدها هزار نفر در عراق و بعضی کشورهای دیگر به پاس خون فرمانده سپاه قدس به خیابان ها آمدند و بزرگترین بدرقه جهان را شکل دادند، یکی از ایام الله است و کار هیچ عمالی جز دست پر قدرت خدا نمی تواند باشد.
آیت الله خامنه ای گفتند: آن روزی که موشک‌های سپاه پاسداران پایگاه آمریکایی را در هم کوبید یکی دیگر از ایام الله است؛ ما این دو روز را جزو ایام الله در همین چند روز گذشته در مقابل چشم خود مشاهده کردیم؛ این ها روزهای نقطه عطف تاریخ و تاریخ ساز هستند و روزهای عادی نیستند، اینکه یک نیرویی یک ملتی این قدرت و توان روحی را دارد که به یک قدرت متکبر زورگوی عالم این گونه سیلی بزند، نشان دهنده دست قدرت الهی است و «ایام الله» است.

رهبر انقلاب اسلامی خاطر نشان کردند: لکن تاثیرات این روزها در زندگی ملت‌ها و روحیه و منش ملت‌ها در مسیر ملت‌ها ‌آثاری که این روزها باقی می گذارند، آثار ماندگار و بعضا جاودانه است. حالا جامعه ایرانی به نظر ما یک جامعه صبار و شکور است. ملت ما ملت پراستقامتی و ملتی شکرگزاری است.
ایشان افزودند: در طول این سال‌های متمادی ملت ایران همواره سپاسگزار الطاف الهی در طول این سال‌ها بوده است. باید ما ملت صبار و شکور از این ‌آیات درس بگیریم. اولین مساله این است که ابعاد مادی و معنوی این پدیده را شناسایی کنیم.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: پس از گذشت ۴۱ سال از پیروزی انقلاب اسلامی این جمعیت بی نظیر را کدام دست قدرتی به میدان ‌آورد. این اشک و عشق و شور را چه کسی پدید ‌آورد. کدام عاملی می‌توانست یک چنین معجزه ای را نشان دهد. جز دست قدرت الهی است.
ایشان افزودند: آن کسانی که دست قدرت خدا را نمی‌توانند در این حوادث ببینند و تحلیل‌های مادی در این مسائل می کنند، عقب می مانند باید دست قدرت خدا را دید. بعد معنوی و بسیار مهم این حوادث، همین است که خدای متعال این کار را می کند.
حضرت ‌آیت الله خامنه ای فرمودند: وقتی خدای متعال چنین حرکتی در ملت به وجود می‌آورد، انسان باید احساس کند اراده الهی در پیروزی این ملت است و این نشان دهنده این است. اراده الهی بر این است که ملت در این راه و در این خط حرکت کند و پیروز شود. نشان دهنده معنویت و باطن این ملت هم هست. این عشق و این وفا و این ایستادگی و این بیعت بزرگ با خط امام(ره)، مردم با حضورشان در میدان با خط امام(ره) بیعت کردند؛ بیعتی با این عظمت و بعد از گذشت بیش از ۳۰ سال از رحلت امام(ره) بزرگوار، این طور با امام مردم بیعت می کنند این طور امام(ره) زنده است.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: چه شد که پس از تلاش امپراطوری خبری صهیونیست در چند روز قبل و بعد از این حادثه امپراطوری خبری صهیونیسم در همه دنیا سعی کردند نام سردار بزرگوار عزیز ما را متهم کنند به تروریسم. خود رییس جمهور ‌آمریکا، وزیر خارجه اش گفت. دستگاه‌های خبری صهیونیست‌ها در همه دنیا تکرار کردند اما خدای متعال صفحه را درست به عکس آنچه ‌آنها می‌خواستند ترسیم کرد و نه فقط در ایران بلکه در کشورهای مختلف مردم به روح این شهید بزرگوار درود فرستادند و پرچم‌ آمریکا و صهیونیست‌ها را آتش زدند. آیا دست خدا را به وضوح نمی‌شود.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگر از بیاناتشان فرمودند: خود این شهادت بزرگ هم یکی از آیات قدرت الهی است، دولت بی آبروی آمریکا رسوایی این دولت را رقم زد. اینها کسی را که سرشناس‌ترین و قوی ترین فرمانده مبارزه با تررویسم بود، شهید کردند. شهید سلیمانی به معنای واقعی کلمه قوی‌ترین فرمانده مبارزه با تروریسم در منطقه است به همین عنوان هم شناخته شده است. کدام فرمانده دیگر می توانست کارهایی که او انجام داد انجام دهد.
ایشان افزوند: منطقه ای که در محاصره ۳۶۰ درجه است، شهید سلیمانی با بالگرد وارد این منطقه می شود. جوان‌های خوبی در آن منطقه دست تنها هستند، چشمشان به حاج قاسم می افتد روحیه و انگیزه پیدا می‌کنند، محاصره را از بین می برند، دشمن را متواری می‌کنند. چه کسی می تواند این را انجام دهد. فرمانده ضدتروریست، قوی ترین و سرشناس ترین فرمانده را ترور کردند.
آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: در میدان با او روبرو نشدند او را دزدانه و بزدلانه، دولت ‌آمریکا او را ترور کرد و خودشان اعتراف کردند این مایه روسیاهی آمریکا در این منطقه شد. تا قبل از این حادثه این طور کارها مخصوص رژیم صهیونیستی بود. رهبر حماس را ترور کردند، رهبر جهاد را ترور کردند و گفتند ما ترور کردیم. آمریکایی‌ها آدم خیلی کشتند در عراق، افغانستان، هر چه توانستند آدم ترور کردند منتهی اعتراف نمی کردند. اینها اعتراف کردند که ترور کردیم.
رهبر انقلاب اسلامی فرمودند: خدای متعال پشت سر افراد می‌زند تا اعتراف کنند. اعتراف کردند که ما تروریست هستیم رسوایی از این بزرگتر می‌شود.
ایشان در بخش دیگر از بیاناتشان فرمودند: تشییع جنازه و شهادت بزرگ شهید عزیز یک طرف قضیه است، عکس العمل و واکنش قدرتمندانه سپاه طرف دیگر است. البته ضربه درخور تدبر بود اما مهمتر از ضربه نظامی ضربه حیثیتی به هیبت ابرقدرتی آمریکا بود.

رهبر معظم انقلاب فرمودند: آنها اعلام کردند تحریم‌ها را افزایش می‌دهند اما با این کار نمی‌تواند آبروی از دست رفته امریکا را برگرداند.
ایشان اظهار داشتند: اخلاص برکت دارد، هر جا اخلاص بود، خدای متعال به اخلاص بندگان مخلص برکت می‌دهد؛ کار به نحوی می‌شود که اثر آن به همه می‌رسد، برکت آن در میان مردم باقی می‌ماند. نتیجه آن اخلاص عشق و وفاداری، حضور مردم و همین تازه شدن روحیه انقلاب مردم است.
رهبر انقلاب فرمودند: اینکه ما این حوادث (اخیر) را تبیین و قیمت‌گذاری کنیم و قدر آنها را بدانیم و ببینیم ارزش این حوادث چقدر است در صورتی تحقق پیدا می‌کند که به حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی به چشم یک فرد نگاه نکنیم و به چشم یک مکتب نگاه کنیم.
ایشان فرمودند: سردار شهید عزیز را به چشم یک مکتب، راه و یک مدرسه درس آموز نگاه کنیم اهمیت این قضیه روشن خواهد شد.
رهبر انقلاب تصریح کردند: سپاه قدس را نباید به عنوان یک مجموعه و سازمان اداری ببینیم، بلکه به عنوان یک نهاد انسانی و دارای انگیزه‌های بزرگ و روشن انسانی مشاهده کنیم. اگر اینگونه شد اجتماع مردم، تجلیل و تکریم مردم معنای دیگری پیدا می‌کند. البته بدون تردید همه نیروهای مسلح ما از ارتش، سپاه، بسیج زیربنای فکری شان هدف‌های الهی است.
آیت الله خامنه ای در خطبه دوم نماز جمعه تهران درباره حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی فرموند: مجددا تسلیت عرض می کنیم، اظهار همدردی می‌کنیم، ابهام‌هایی وجود دارد. تشکر می کنیم از فرماندهان سپاه توضیح دادند ولی باید حادثه پیگیری شود و از حوادث مشابه هم به طور جدی پیشگیری شود. پیگیری مهم است مهمتر از آن پیشگیری از تکرار این حوادث است.
رهبر انقلاب اسلامی فرمودند: همان اندازه ای که ما از حادثه سقوط هواپیما غصه خوردیم و غم بر دل ما فرود آمد، دشمن ما به همان اندازه خوشحال شد، به خیال اینکه مستمسکی به دست آورده است که بتواند سپاه پاسداران، نیروهای مسلح و نظام جمهوری اسلامی ایران را زیر سوال ببرد. خواستند این کار را بکنند شاید آن حادثه عظیم را تحت الشعاع قرار بدهند، اما اشتباه کردند.
ایشان اظهار داشتند: آنها مکر کردند اما ندانستند مکرشان در مقابل دست قدرت پروردگار هیچ تاثیری ندارد و نمی توانند این کار را بکنند. حادثه یوم الله تشییع پیکر شهید و یوم الله در هم کوبیدن پایگاه آمریکایی از ذهن مردم نخواهد رفت و روز به روز هم زنده تر خواهد شد.
رهبر معظم انقلاب صمیمانه بار دیگر با اصحاب مصیبت هواپیمای اوکراین ابراز همدردی کردند و افزودند: در غم آنها شریک هستیم و تشکر می کنم از پدر و مادرها و صاحبان عزاهایی که با وجود این که دل هایشان پر از درد و غم بود در مقابل توطئه و وسوسه دشمن و بر خلاف آن چه که میل دشمنان بود، ایستادند.
ایشان فرمودند: مادر یکی از عزیزانی که در این هواپیما بود به من نامه نوشته و اظهار کرده که پای جمهوری اسلامی و پای انگیزه‌های شما ایستاده ایم، این ها شجاعت و فهم و بصیرت می خواهد که با همه وجود در مقابل این طور شخصیت ها احساس تکریم و تعظیم می کنیم.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اقدامات اخیر سه کشور اروپایی فرمودند: اقدامات اخیر دولت خبیث انگلیس و دولت فرانسه و آلمان برای تحت الشعاع قرار دادن اتفاقات اخیر در کشور بود. آنها ایران را تهدید کردند که ما مساله هسته ای را بار دیگر به شورای امنیت می بریم که البته مسئولان کشور خوشبختانه پاسخ اینها را محکم داده اند.
ایشان فرموند: اینها همان سه کشوری هستند که در دوران جنگ تحمیلی تا توانستند به صدام حسین کمک کردند. دولت آلمان وسایل و سلاح شیمیایی را در اختیار صدام حسین گذاشت تا شهرها و جبهه های ما را هدف قرار بدهد که آثار آن هنوز در میان رزمندگان قدیمی ما وجود دارد.

تجارتخانه آراد برندینگ | تجارتخانه آراد برندینگ