۲۰ تیر ۱۴۰۲ | 22:02
کد خبر : 132630

پیش‌بینی سود ۵۱۰ میلیون دلاری با تحقق طرح‌های توسعه‌ای شرکت پتروشیمی جم

مدیرعامل پتروشیمی جم گفت: «ما در مجموع یک میلیون و ۶۷۴ هزار و ۱۰۱ تن به ارزش ۴۰ همت تولید کردیم. درآمد شرکت از ابتدا به این صورت بود که فاز یک پتروشیمی جم، ۱.۵ میلیارد دلار درآمد داشته باشد. اگر فاز ۲ وارد سرویس شود، طبق پیش‌بینی ۴۰۷ میلیون دلار و فاز ۳، ۵۱۰ میلیون دلار پیش بینی درآمد شده است.»

به گزارش برداشت روز، به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل پتروشیمی جم؛ مهندس عبدالرحیم قنبریان در مجمع عمومی سالیانه ۱۴۰۲ شرکت پتروشیمی جم در خصوص درآمد‌های شرکت پتروشیمی جم بیان کرد: «در واحد الفین، در تولید اتیلن به ۹۴ درصد برنامه رسیدیم یعنی یک میلیون و ۷۹ هزار و ۴۹۵ تن. در تولید پلی‌پروپیلن ۱۰۶ درصد برنامه را محقق کردیم که ۲۵۲ هزار و ۴۰۹ تن بود. در تولید پلی‌اتیلن سبک خطی ۱۱۴ درصد برنامه را محقق کردیم و برای اولین بار بود که نزدیک به ۱۳۰ درصد ظرفیت اسمی پلی‌اتیلن سبک خطی تولید کردیم.»

وی توضیح داد: «در واحد پلی‌اتیلن سنگین توانستیم ۱۰۵ درصد ظرفیت برنامه را محقق کنیم که اینجا نیز برنامه بیش از ظرفیت است و ۳۳۵ هزار و ۵۲۱ تن تولید کردیم. بوتادین، ۸۱ درصد برنامه را تولید کردیم نه اینکه نمی‌توانستیم بیشتر تولید کنیم بلکه به دلیل اوضاع بازار جهانی در بخشی از سال تولید بوتادین زیان‌ده بود، اگر می‌خواستیم که تولید کنیم باید از سود شرکت هزینه می‌کردیم. ترجیح دادیم که این واحد را از سرویس خارج کنیم، تعمیرات را انجام دهیم و وقتی بازار مناسب می‌شد مجددا تولید می‌کردیم.»

مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم ادامه داد: «در واحد بوتن-۱ برای اولین بار به تولید ۲۰ هزار تنی دست پیدا کردیم. البته ظرفیت این واحد ۱۰۰ هزار تنی است. شرکت پتروشیمی کنگان و شرکت ارغبار متعلق به صداوسیماست. شرکت توسعه پتروشیمی کنگان امسال و ارغبار در طی یکی، دو سال آینده وارد سرویس می‌شود و به این ترتیب ظرفیت واحد بوتن-۱ ما نیز پر می‌شود. البته سال گذشته برای اولین بار صادرات بوتن-۱ را انجام دادیم.»

مهندس قنبریان با اشاره به عملکرد فروش اتیلن گفت: «به نفع ماست که تا جایی که می‌توانیم اتیلن را خودمان استفاده کنیم و به فروش برسانیم. از نظر عملکرد فروش ۶۹ درصد را فروختیم و از نظر ارزش ۷۴ درصد توانست برای ما سودآوری داشته باشد. در عملکرد فروش پروپیلن ۹۲ درصد حجم را تولید کردیم که ۹۶ درصد ارزش آن ۳.۸ همت بود. پلی اتیلن سبک خطی ۱۱۰ درصد حجم فروش بود که به ۱۰۹ درصد برنامه رسیدیم. پلی‌اتیلن سنگین ۱۱۴ درصد حجم فروش را ثبت کردیم.»

وی ادامه داد: «در پتروشیمی جم، تلاش می‌کنیم که در واحد‌های پلی‌اتیلن فقط تولید نباشد. همکاران ما اقتصاد طرحی که روی آن کار می‌کنند را در نظر می‌گیرند. واحد‌های پلیمری از تنوع محصول زیادی برخوردار هستند. ممکن است ما محصولی را تولید کنیم که تناژ تولید آن تا ۵۰ تن در ساعت نیز باشد، اما ارزش پایین‌تری دارد. همکاران محاسبه می‌کنند و بستگی به سوداوری که می‌خواهند برای شرکت کسب کنند، محصولی را تولید می‌کنند که در آخر سود بیشتری در بر داشته باشد.»

مدیرعامل شرکت پتروشیمی جم بیان کرد: «در فروش بوتادین، به ۸۰ درصد از نظر حجمی و بوتن-۱ نیز توانستیم به ۲۱۵ درصد برسیم. عملکرد فروش که یک میلیون و ۶۷۴ هزار تن بود، ۲۸ درصد صادراتی و ۷۲ درصد فروش داخلی بود و ۳۴ درصد ارزش کل فروش ما را تشکیل داده که ۶۶ درصد دیگر متعلق به فروش داخلی بود.»